Niemieckie kontrole graniczne nieskuteczne. Ostra ocena policji
"Skuteczność przywróconych kontroli granicznych w Niemczech jest stosunkowo niska" - twierdzi przewodniczący niemieckiego związku zawodowego policjantów, cytowany przez "Sueddeutsche Zeitung". Nowe zasady wprowadzone przez rząd w Berlinie są kosztowne dla budżetu, a także obciążają policjantów, którzy nie mają potrzebnego sprzętu do weryfikacji szczelności przejść.

Związek zawodowy policjantów (GdP) w krytycznej opinii zwraca uwagę, że część funkcjonariuszy jest odrywana od bieżących zdań - zabezpieczenia dworców kolejowych i lotnisk - aby stawić się przy granicy.
Zdaniem związkowców kontrole są nieskuteczne - tylko w ciągu pierwszych czterech dni obowiązywania nowych zasad na całej zachodniej granicy Niemiec wykryto 182 nielegalne próby wjazdu, a 100 zostało powstrzymanych.
Niemcy. Policyjni związkowcy krytykują przepisy
Według "Sueddeutsche Zeitung" przewodniczący GdP Andreas Rosskopf ocenił efekt kontroli granicznych jako "niski", a liczba wykrytych przemytników ludzi "stosunkowo niska".
Oprócz wysokich kosztów całej akcji oraz niskiej skuteczności funkcjonariusze pracują bez koniecznego sprzętu - nowoczesnych pojazdów, mobilnych punktów kontrolnych, radarów, a nawet dobrego oświetlenia.
Dodatkowo, przeszukania na granicy mogą być prowadzone jedynie w ograniczonym zakresie, brak jest także efektu odstraszającego dla ewentualnych przemytników.
Kontrole graniczne w Niemczech. Szefowa MSW tłumaczy
Według danych Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców w ciągu pierwszych kilku dni po rozpoczęciu kontroli granicznych wzrosła liczba wniosków o azyl.
Nowe zasady obowiązują w Niemczech od 16 września. Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser uzasadniła to posunięcie, powołując się na przeciążenie kraju, spowodowane dużą liczbą migracji.
- Chcemy w dalszym ciągu ograniczać nielegalną migrację, zatrzymywać przemytników, przestępców oraz identyfikować i powstrzymywać islamistów na wczesnym etapie - powiedziała polityk. Media wskazują, że krok jest podyktowany ostatnim atakiem w Solingen.
Tusk: Decyzja Niemiec to zawieszenie Schengen
Wprowadzenie kontroli na granicach zewnętrznych Niemiec wprawiła w osłupienie społeczność międzynarodową. Polski premier określił ją mianem "nieakceptowalnej" i zapowiedział, że zwróci się do sąsiadów Niemiec o "pilne konsultacje".
- To jest de facto zawieszenie Schengen na dużą skalę. Tego typu działania są z polskiego punktu widzenia nie do zaakceptowania. Nie mam żadnych wątpliwości, że to wewnętrzna sytuacja polityczna Niemiec powoduje zaostrzenie tych kroków, a nie nasza polityka wobec nielegalnej migracji na naszych granicach. My dzisiaj potrzebujemy pełnego wsparcia ze strony Niemiec i całej Unii Europejskiej - mówił Donald Tusk.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!