Nie mają planu. W przypadku ataku liczą na NATO
Rumunia nie ma planu w razie bezpośredniego ataku ze strony Federacji Rosyjskiej. Jak wynika z wypowiedzi tymczasowego prezydenta tego kraju Ilie Bolojana, Bukareszt liczy na kolektywną obronę NATO. Przypomniał, że Sojusz ma opracowane wszelkie scenariusze, w których jednym z elementów są rumuńskie siły zbrojne.

Przed miesiącem Klaus Iohannis zrezygnował ze stanowiska prezydenta, żeby "oszczędzić Rumunii kryzysu" w obliczu zawirowań politycznych. Jego miejsce zajął Ilie Bolojan. W ostatnim wywiadzie dla stacji telewizyjnej Digi24 zapytany został o kwestie bezpieczeństwa państwa, które stanowi część wschodniej flanki NATO i jest narażone na ewentualną agresję ze strony Rosji.
Zagrożenie ze strony Rosji. Rumunia liczy na NATO
Bolojan przyznał, że Bukareszt nie pracuje nad scenariuszami dotyczącymi bezpośredniego ataku Federacji Rosyjskiej. - NATO ma już przygotowane scenariusze na każdą sytuację, w tym w państwach wschodnich - powiedział. Zaznaczył, że siły zbrojne Rumunii również przyczyniły się do powstania planów strategicznych.
Portal Defense Romania zaznaczył, że "w ostatnich latach NATO wzmocniło swoją obecność wojskową w państwach Europy Wschodniej, w tym w Rumunii, gdzie rozmieszczono dodatkowe siły, zaawansowany sprzęt i przeprowadzono wspólne ćwiczenia z sojusznikami".
Obecnie w Rumunii stacjonują wojska amerykańskie i francuskie, a baza lotnicza "Mihail Kogălniceanu" jest ważnym punktem sił sojuszniczych w regionie.
Bolojan przypomniał, że Francja jest państwem ramowym i przewodzi grupie bojowej NATO w Cincu w okręgu Braszów.
Bolojan: Zwiększymy wydatki na obronność
Tymczasowy prezydent Rumunii 28 lutego zapowiedział, że Bukareszt zwiększy dotowanie armii. - Uważam, że budżet obronny będzie rósł etapami, tak aby w ciągu jednego do dwóch lat osiągnąć 3 proc. PKB - zaznaczył.
Jednocześnie podkreślił, że należy znaleźć formułę, dzięki której dodatkowe podwyżki nie wpłyną na deficyt budżetowy, który w Rumunii jest największy w Unii Europejskiej.
Jak podał Reuters, budżet obronny Rumunii w 2024 roku stanowił nieco ponad 2,2 proc. PKB, a w tym roku ma wzrosnąć do 2,5 proc.
Według danych Banku Światowego za rok 2023 rumuński Produkt Krajowy Brutto wyniósł 350,5 mld dolarów. Dla porównania PKB Polski za ten sam rok to 809,2 mld dol. Tymczasem Polska w tym roku przeznaczy 4,7 proc. PKB na zbrojenia.
Źródła: Defense Romania, Digi24, Reuters
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!