Mieszkają tam Polacy. Wybory wygrał prorosyjski kandydat

Aleksandra Czurczak

Oprac.: Aleksandra Czurczak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,1 tys.
Udostępnij

Prorosyjski kandydat Eduardas Vaitkus wygrał wybory na prezydenta Litwy w rejonie solecznickim, gdzie w większości mieszkają Polacy. W sumie, w pierwszej turze, uzyskał 40 proc. poparcia. - Przez 30 lat niepodległości widzieliśmy tylko próby likwidowania szkół i ograniczania praw mniejszości. Natomiast nikt nie zastanawiał się, w jaki sposób przeciwdziałać prokremlowskiej narracji - uznał jeden z komentatorów.

Eduardas Vaitkus okazał się najlepszym kandydatem dla mieszkańców rejonu na Litwie, gdzie przewagę na polska mniejszość
Eduardas Vaitkus okazał się najlepszym kandydatem dla mieszkańców rejonu na Litwie, gdzie przewagę na polska mniejszośćEduardasVaitkus, Šarūnas ŠimkusWikimedia Commons

Startujący w niedzielnych wyborach prezydenckich Eduardas Vaitkus, lekarz z Kowna, który NATO nazywa "agresywnym blokiem wojskowym" oraz propaguje przyjaźń z Rosją i Białorusią, wygrał głosowanie w rejonie solecznickim, gdzie w większości mieszkają Polacy. Dane Głównej Komisji Wyborczej wskazują, że uzyskał 40-procentowe poparcie.

Obecny litewski przywódca Gitanas Nauseda, walczący o reelekcję, wynik Vaitkusa ocenił jako "ryzyko dla naszego bezpieczeństwa". - Sądzę, że Vaitkus w pewnym sensie wyświadczył przysługę i pozwolił ujrzeć tych, którzy nie patrzą na Zachód, a w inną stronę - uznał.

Wybory prezydenckie na Litwie. Wśród kandydatów obecna premier

Vaitkus zwyciężył też w Wisagini, mieście przy granicy z Łotwą, gdzie dominuje mniejszość rosyjska. Tu, według oficjalnych danych, uzyskał około 38 proc. głosów. - Widzimy, że w przypadku mniejszości narodowych znów mamy duży problem: część społeczeństwa nie ufa państwu litewskiemu – oświadczył litewski publicysta Aleksander Radczenko.

- Trzeba przyznać, że przez 30 lat niepodległości widzieliśmy tylko próby likwidowania szkół i ograniczania praw mniejszości narodowych. Natomiast nikt nie zastanawiał się nad tym, w jaki sposób przeciwdziałać tej prokremlowskiej narracji - dodaje publicysta. Polacy i Rosjanie są na Litwie najliczniejszymi mniejszościami narodowymi, stanowią odpowiednio 6,6 i 5,8 proc. ludności.

W niedzielnych wyborach prezydenckich startowało ośmioro kandydatów. Prognozy wskazywały, że jeżeli dojdzie do drugiej tury, rywalem Gitanasa Nausedy będzie albo premier Ingrida Szimonyte, albo niezależny kandydat Ignas Vegele. Zgodnie z przepisami, jeśli w wyborach prezydenckich żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 proc. głosów przy ponad 50-procentowej frekwencji, dwa tygodnie później - w tym roku będzie to 26 maja - zorganizowana zostanie druga tura głosowania.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Kandydat PiS do europarlamentu: Zielony Ład miał wyglądać inaczej
      Kandydat PiS do europarlamentu: Zielony Ład miał wyglądać inaczej Polsat NewsPolsat News
      Przejdź na