Media: Władimir Putin weźmie udział w szczycie G20
Oprac.: Kajetan Leśniak
Prezydent Rosji Władimir Putin może wziąć udział w nadchodzącym szczycie G20 - przekazała w niedzielę agencja Reutera. Informację podał w mediach społecznościowych Paweł Zarubin, prezenter rosyjskiej telewizji państwowej. Szczyt ma być wirtualny i odbyć w przyszłym tygodniu. Poprzednie spotkanie liderów G20 miało miejsce we wrześniu w Indiach i prezydent Putin w nim nie uczestniczył. Nadchodzący szczyt będzie pierwszym, w którym weźmie udział nowy stały członek grupy - Unia Afrykańska.

Prezenter rosyjskiej telewizji państwowej Paweł Zarubin przekazał w mediach społecznościowych, że prezydent Władimir Putin być może weźmie udział w przyszłotygodniowym szczycie G20, który zostanie przeprowadzony wirtualnie. Informację podała w niedzielę agencja Reutera.
Będzie to "pierwsze wydarzenie od dłuższego czasu", w którym wezmą udział zarówno Putin, jak i zachodni przywódcy - dodał Zarubin.
Według agencji informacyjnej RIA Novosti, wirtualny szczyt G20 odbędzie się w środę.
W. Putin weźmie udział w szycie G20. Wcześniej ominął spotkanie w Nowym Delhi
Poprzedni szczyt G20 odbył się we wrześniu bieżącego roku w Nowym Delhi. Prezydent Putin nie przyjechał do stolicy Indii, co Kreml tłumaczył jego "zajętym kalendarzem".
Kilka tygodni wcześniej Putin wziął udział w spotkaniu liderów państw BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, Republika Południowej Afryki). Rosyjski prezydent nie przyjechał jednak do Johannesburga i połączył się z pozostałymi prezydentami wirtualnie.
Nieobecność prezydenta Rosji na międzynarodowych szczytach przez ostatnie kilka miesięcy jest powiązane z wystawieniem za nim 17 marca 2023 roku nakazem aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Prezydent oskarżany jest o zbrodnie wojenne popełnione w Ukrainie. Każdy jego wyjazd do kraju sygnatariusza Statutu Rzymskiego - dokumentu ustanawiającego trybunał - niesie ze sobą ryzyko aresztowania.
W. Putin weźmie udział w szycie G20. Grupa zrzesza największe gospodarki świata
G20 powstała po kryzysie finansowym z 2008 roku, by zapewnić "stabilność i ciągłość systemów gospodarczych i finansowych". Członkowie G20 reprezentują łącznie około dwie trzecie ludności świata, 90 proc. światowego PKB i 80 proc. światowego handlu. Ze względu na brak stałych struktur G20 nie jest organizacją międzynarodową a jej decyzje nie są prawnie wiążące dla członków.
Początkowo grupa składała się z 19 państw i Unii Europejskiej. Na ostatnim szczycie G20 w Nowym Delhi podjęto jednak decyzję o dodaniu nowego członka - zrzeszającej 55 państw Unii Afrykańskiej.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!