Media: Na czele rządu Bangladeszu może stanąć noblista

Aleksandra Czurczak

Oprac.: Aleksandra Czurczak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
38
Udostępnij

Muhammad Yunus stanie na czele tymczasowego rządu Bangladeszu - podał w środę czasu lokalnego sekretarz prasowy prezydenta kraju Mohammeda Shahabuddina, cytowany przez AP. To laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Reuters podaje jednak nieco inne informacje w sprawie noblisty.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus może stanąć na czele tymczasowego rządu Bangladeszu
Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus może stanąć na czele tymczasowego rządu BangladeszuMUNIR UZ ZAMANAFP

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus został wybrany podczas spotkania, w którym uczestniczyli dowódcy wojskowi, przywódcy protestów studenckich, przedstawiciele biznesu oraz członkowie organizacji obywatelskich.

Decyzja została ogłoszona w środę przez Joynala Abedina, sekretarza prasowego prezydenta Mohammeda Shahabuddina, z którym rozmawiała telefonicznie agencja AP.

Reuters, który powołuje się na banglijską gazetę "The Daily Star Bangla" podał z kolei, że Yunus ma zostać głównym doradcą tymczasowego rządu BangladeszuWe wtorek 84-letni Yunus zasygnalizował, że jest gotowy stanąć na czele rządu tymczasowego Bangladeszu.

Kim jest laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus?

Yunus otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 2006 r. Jest autorem systemu mikropożyczek - kredytów na niskie kwoty, z których korzystali ludzie pozbawieni zdolności kredytowej i dostępu do komercyjnych banków.

Stworzył też zajmujący się mikropożyczkami bank Grameen Telecom. Władze Bangladeszu zarzucały mu złamanie prawa pracy i korupcję, jego zwolennicy uważali, że zarzuty były umotywowane politycznie.

Obecnie przebywa on w Paryżu, ale zapowiedział, że tuż po zakończeniu igrzysk wróci do ojczyzny.

Bangladesz. Rozwiązanie parlamentu

Prezydent Mohammed Shahabuddin rozwiązał we wtorek parlament, co otwiera drogę do rozpisania wyborów. Dzień wcześniej 76-letnia premierka Hasina Wajed w następstwie antyrządowych protestów złożyła dymisję i udała się do Indii.

Protesty studentów, które doprowadziły do jej ustąpienia, zaczęły narastać od czerwca jako ruch przeciwko zasadzie kwotowego rozdzielania miejsc pracy w administracji rządowej, z których 30 proc. miało przypadać krewnym weteranów wojny o niepodległość z 1971 r.

Demonstracje stawały się coraz bardziej masowe, a represje - brutalne. Aresztowano ponad 10 tys. osób, zginęło ponad 400.

Źródła: AP, Reuters

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Błaszczak: Ta władza ma to do siebie, że starają się ukryć niewygodne dla nich fakty
      Błaszczak: Ta władza ma to do siebie, że starają się ukryć niewygodne dla nich faktyPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na