Reklama

Pokojowa Nagroda Nobla

Poniedziałek, 4 listopada 2024 (14:49)AktualizacjaPiątek, 8 listopada 2024 (10:23)

Pokojowa Nagroda Nobla jest wyróżnieniem ufundowanym testamentem Alfreda Nobla, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu. Przyznawana jest przez Norweski Komitet Noblowski, a nadzór nad nią sprawuje Fundacja Nobla.

Uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w 1983 roku. Nagrodę otrzymał Lech Wałęsa, jednak władze PRL odmówiły wydania mu paszportu. Nagrodę odebrała jego żona Danuta
Uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w 1983 roku. Nagrodę otrzymał Lech Wałęsa, jednak władze PRL odmówiły wydania mu paszportu. Nagrodę odebrała jego żona Danuta/SCANPIX/Agencja FORUM

Pokojowa Nagroda Nobla

Pokojowa Nagroda Nobla - historia 

Alfred Nobel nie wyjaśnił w swoim testamencie motywów ustanowienia nagrody pokojowej. Uważa się jednak, że wpływ na jego decyzję mogła mieć przyjaźń z pacyfistką Berthą von Suttner, propagatorką idei pokoju.

Istnieją także teorie, że Alfred Nobel chciał zmienić swój negatywny wizerunek po tym, jak prasa omyłkowo ogłosiła jego śmierć w 1888 r., nazywając go "handlarzem śmierci" z powodu wynalezienia dynamitu. Wstrząśnięty takim opisem, postanowił zostawić po sobie bardziej pozytywne dokonania. 

Pierwszą Pokojową Nagrodę Nobla przyznano w 1901 r. Laureatami zostali: Henry Dunant, założyciel Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz Frédéric Passy, francuski ekonomista i działacz na rzecz pokoju. 

Pokojowa Nagroda Nobla - kto może ją otrzymać? 

Pokojową Nagrodę Nobla mogą otrzymać osoby lub organizacje, które wykazały się wybitnym wkładem w budowanie jedności między narodami, dążeniem do redukcji stałych sił zbrojnych oraz wspieraniem i organizacją inicjatyw pokojowych. 

Pokojowa Nagroda Nobla - proces wyboru laureatów 

Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla wybiera pięcioosobowy Norweski Komitet Noblowski, którego skład ustala norweski parlament. Kandydatów mogą nominować m.in. parlamentarzyści, członkowie rządów, sędziowie międzynarodowi, profesorowie wybranych dziedzin, dyrektorzy instytutów badań nad pokojem oraz byli laureaci nagrody. Nominacje można zgłaszać od września do 1 lutego danego roku, a spóźnione zgłoszenia są rozpatrywane w kolejnym roku.  

Po zamknięciu zgłoszeń Komitet tworzy krótką listę, analizowaną przez doradców, a wybór laureata zapada większością głosów we wrześniu lub na początku października. Szczegóły procesu nominacyjnego pozostają tajne przez 50 lat. 

Pokojowa Nagroda Nobla - uroczystość wręczenia 

Uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla odbywa się w Sztokholmie i Oslo 10 grudnia. Laureat otrzymuje dyplom, medal i wygłasza mowę. Nagroda pieniężna w wysokości 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,2 mln zł) przyznawana jest poza ceremonią. 

Pokojowa Nagroda Nobla - kontrowersje 

Wśród nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla znalazło się kilka negatywnych postaci, m.in. dyktatorzy.

Kontrowersje wzbudziło także wyróżnienie z 2019 r., które otrzymał Abiya Ahmed Ali, który rok po otrzymaniu nagrody za pokój z Erytreą zaangażował się w konflikt wewnętrzny w Etiopii. 

Pokojowa Nagroda Nobla - laureaci 

Od przyznania w 1901 r. pierwszej Pokojowej Nagrody Nobla wyróżnienie to otrzymały zarówno wybitne jednostki, m.in..: Martin Luther King Jr., Nelson Mandela, Jasir Arafat, Matka Teresa, Lech Wałęsa, jak i organizacje takie jak: ONZ, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża oraz Amnesty International. W 2024 r. Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała japońska organizacja Nihon Hidankyo.

Pokojowa Nagroda Nobla - Wiadomości

Piątek, 11 października 2024 (11:00)
Pokojową Nagrodę Nobla 2024 otrzymała japońska organizacja Nihon Hidankyo - poinformował Norweski Komitet Noblowski. Jak podkreślono, nagroda została przyznana za wysiłki na rzecz świata wolnego od...
Czwartek, 10 października 2024 (13:00)
Tegoroczną laureatką Nagrody Nobla z literatury została Han Kang, autorka z Korei Południowej. Komitet Noblowski przyznał jej to wyróżnienie "za intensywną prozę poetycką, która konfrontuje się z...
Środa, 9 października 2024 (11:47)
Laureatami Nagrody Nobla z chemii zostali David Baker oraz wspólnie Demis Hassabis i John M. Jumper. "Dzięki tegorocznym laureatom nagrody w dziedzinie chemii praca, która kiedyś zajmowała lata,...
Piątek, 6 października 2023 (11:00)
Narges Mohammadi, irańska działaczka na rzecz praw człowieka laureatką Pokojowej Nagrody Nobla 2023. Wyróżnienie zostało ogłoszone w piątek w Oslo przez Norweski Komitet Noblowski.
Czwartek, 5 października 2023 (13:00)
Jon Fosse, norweski pisarz i dramaturg laureatem Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie literatury "za jego nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz niewysłowionemu". Decyzję w czwartek ogłosiła...

Pokojowa Nagroda Nobla - Wideo

Piątek, 7 października 2022 (14:00)
"Bardzo doceniam te instytucje" - mówił w Rozmowie w południe w RMF FM politolog Adam Balcer, komentując przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla białoruskiemu opozycjoniście Alesiowi Bialackiemu,...