Reklama

Bangladesz

Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 (15:14)AktualizacjaPoniedziałek, 6 maja 2024 (14:37)

Bangladesz jest krajem leżącym w Azji Południowej. To jedno z najbiedniejszych i najmniej rozwiniętych państw na całym globie. Z kolei Dhaka - stolica państwa - jest jednym z najbardziej zaludnionych miast na świecie. Bengalczycy w przeważającej części wyznają islam. Gospodarka tego kraju w dużej mierze opiera się na eksporcie tekstyliów.

Panorama Dhaki
Panorama Dhaki/123RF/PICSEL

Bangladesz

  • Stolica:Dhaka
  • Powierzchnia:147,6 km²
  • Ludność:175 mln
Językiem urzędowym w Bangladeszu jest język bengalski (bangla). Obowiązująca w Bangladeszu waluta to taka (BDT).

Stolicą Bangladeszu jest Dhaka. Inne duże metropolie to Chittagong, Khulna, czy Rajshahi.

Na terenie Bangladeszu, w delcie Gangesu, leżą największe na świecie lasy namorzynowe. Bangladesz jest także domem dla rzadkich gatunków zwierząt - w tym tygrysów bengalskich

Bangladesz jest jednym z krajów narażonych na skutki zmian klimatu. Chodzi głównie o podnoszeniu się poziomu morza i ekstremalne zjawiska pogodowe, które mają wpływ na życie społeczne Bengalczyków oraz warunki gospodarcze w państwie.

Bangladesz - położenie i klimat

Kraj leży nad Zatoką Bengalską i graniczy z Indiami oraz Mjanmą (Birmą). Bangladesz jest krajem typowo nizinnym i ma nieurozmaiconą rzeźbę terenu.
Klimat, jak tam panuje, określany jest mianem tropikalnego, typowo monsunowego. Lata są deszczowe i gorące, a pora sucha przypada na okres zimowy.

Uznaje się, że Bangladesz jest jednym z najbardziej deszczowych krajów na świecie. Bardzo często w okresie kwiecień-maj oraz wrzesień-listopad tereny nad Zatoką Bengalską nawiedzają silne cyklony.

Bangladesz - ustrój polityczny

Bangladesz jest republiką od 1972 roku. Kraj jest również członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Na czele państwa stoi prezydent, który pełni funkcję reprezentacyjną

Władza polityczna leży w rękach premiera. Władzę wykonawczą ma rząd kierowany przez premiera, który jest organem odpowiedzialnym przed parlamentem.

Władzę ustawodawczą ma parlament, czyli Zgromadzenie Narodowe (tzw. Dźatija Sangsad). Jego kadencja trwa pięć lat. 

Bangladesz - gospodarka krajowa

Bangladesz jest jednym z najbiedniejszych państw na świecie. W Bangladeszu wydobywa się niewielkie ilości gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla

Głównymi produktami eksportowymi są: odzież, wyroby ze skóry i produkty z juty.

Bangladesz - historia

Ziemie należące dzisiaj do Bangladeszu w przeszłości były częścią starożytnych cywilizacji.

Kraj należał do Indii i był pod panowaniem brytyjskim.

W 1947 roku Indie podzielono na dwie części: na Bengal Zachodni, który wszedł w skład Indii, oraz na Pakistan Wschodni, czyli prowincję Pakistanu.

Bangladesz ogłosił swoją niepodległość w 1971 roku po krwawej wojnie wyzwoleńczej z Pakistanem.

Bangladesz - Wiadomości

Środa, 7 sierpnia 2024 (09:14)
Dominująca od lat na Zachodzie lewicowo-liberalna narracja przypomina samonapędzającą się maszynkę, gdzie zamykanie każdego, kto podważa obowiązujące dogmaty, w chatce na kurzej nóżce z napisem...