Reklama

Reklama

Kolejne spekulacje na temat zdrowia Putina

Władimir Putin wyruszył w pierwszą podróż poza obszar byłego Związku Radzieckiego od czasu inwazji na Ukrainę. Prezydent Rosji wybrał się do Iranu. W mediach społecznościowych opublikowano nagranie z lotniska w Teheranie, które rozbudziło kolejne spekulacje na temat stanu zdrowia rosyjskiego przywódcy.

Podczas wizyty w Iranie Putin spotkał się z prezydentem tego kraju Ebrahimem Raisim, najwyższym przywódcą duchowym Iranu, ajatollahem Alim Chameneim oraz prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Tematem rozmów polityków była wzajemna współpraca oraz sytuacja w Syrii. 

Kulejący Putin

Wcześniej kamery zarejestrowały powitanie Putina na lotnisku w Teheranie. Nagranie, które trafiło do mediów społecznościowych, wywołało kolejne spekulacje na temat stanu zdrowia rosyjskiego przywódcy. 

Widać na nim Putina zeskakującego ze schodków podstawionych pod samolot. Następnie prezydent Rosji kulejąc na prawą nogę, poszedł przywitać się z ministrem ds. ropy naftowej Javadem Ovjiem. 

Reklama

Brak dystansu

Media zwracają również uwagę na inne zachowanie Putina. Prezydent Rosji niemal od początku wojny w Ukrainie zachowywał bowiem dystans od innych ludzi. Doskonale było to widać podczas niedawnego spotkania z z przedstawicielami rosyjskiego parlamentu. Kreml tłumaczył to środkami ostrożności w związku z koronawirusem. 

Tymczasem podczas wizyty w Teheranie prezydent Rosji nie unikał bliskiego kontaktu z innymi osobami. 

Spekulacje na temat zdrowia Putina

Pierwsze spekulacje na temat stanu zdrowia Putina pojawiły się kilka miesięcy temu. Chociaż prezydent Rosji nigdy nie potwierdził pośrednio ani bezpośrednio informacji o swoich problemach ze zdrowiem, to zachodnie służby wywiadowcze donoszą, że polityk ma raka w zaawansowanym stadium. Nieoficjalnie mówi się o nowotworze trzustki.

Wcześniej, analizując nagrania z oficjalnych spotkań i przemówień Putina, specjaliści wskazywali, że rosyjski przywódca może cierpieć na chorobę Parkinsona.

Włoski dziennik "Il Massaggero" poinformował, że Kreml przygotował się na "najgorszy scenariusz" i gdyby okazało się, że Putin nie będzie mógł rządzić państwem, to powołany zostanie specjalny organ. Rosją miałby kierować kolektywny organ władzy - Rada Państwa, na którą zostałyby przeniesione kompetencje rządu.

O zdrowie rosyjskiego prezydenta pod koniec maja został zapytany w wywiadzie dla francuskiej telewizji minister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Ławrow. - Nie sądzę, aby ktokolwiek przy zdrowych zmysłach widział w prezydencie Putinie jakiekolwiek oznaki choroby lub zaburzenia - odpowiedział Ławrow.

Reklama

Reklama

Reklama