Iran - historia kraju
Iran dawniej był znany w Europie jako Persja. Nazwa Iran pochodzi od ludu Ariów, który w III i II tysiącleciu p.n.e. przybywał na tereny Iranu z Azji Środkowej. Wówczas powstało państwo Achemenidów, które upadło po najazdach Aleksandra Wielkiego. Władzę nad Persją przejęła wówczas grecka dynastia Seleucydów, których następnie wyparli Partowie.
Prowadzili oni wojny z Rzymem. Po przejęciu władzy przez Ardaszira I władzę w Persji objęła dynastia Sasanidów rządząca następnie do 651 roku.
Na początku XVI wieku królem królów został Isma’il. W XIX wieku Persja zmierzyła się z Rosją i Wielką Brytanią.
W czasie drugiej wojny światowej pod namową aliantów Iran wypowiedział wojnę III Rzeszy, a w 1943 roku w Teheranie odbyła się konferencja przywódców ZSRR, USA i Wielkiej Brytanii.
W 1978 roku w kraju wybuchła rewolucja Islamska, a władzę objął Ruhollah Chomeini. Tym samym Iran z monarchii liberalnej stał się republiką teokratyczną.
Iran - ustrój polityczny
W wyniku
rewolucji islamskiej 1 kwietnia 1979 roku powstała
Islamska Republika Iranu. Przyjęto wówczas ustrój polityczny republiki islamskiej, który do dzisiaj łączy
elementy demokracji z religijną dyktaturą.
Najwyższym przywódcą Iranu jest obecnie ajatollach Ali Chamenei.
W Iranie funkcjonuje parlament - Islamskie Zgromadzenie Konsultatywne - który jest organem ustawodawczym, kraj ma prezydenta, a na urzędy te obowiązują wybory powszechne. VII prezydentem Iranu był Hasan Rouhani (2013-2021). Znana jest także instytucja referendum.
Mimo, że władza opiera się na zasadzie trójpodziału, cały nadzór nad państwem sprawują organy związane z religią, przestrzegane są także surowe prawa oparte na szariacie. Najwyższym organem władzy jest ajatollah, z kolei funkcję trybunału konstytucyjnego, której zadaniem jest badanie zgodności stanowionego prawa z zasadami islamu pełni Rada Strażników.
Iran - gospodarka krajowa
Największym bogactwem kraju, na którym opiera się gospodarka Iranu, są złoża gazu i ropy. Innymi bogactwami naturalnymi są: rudy żelaza, cynku, ołowiu, miedzi, siarki oraz węgiel kamienny. Główne gałęzie przemysłu to produkcja ropy naftowej i gazu ziemnego.
Dochodowe są również: przemysł górniczy, samochodowy czy rolnictwo.
W Iranie rozwija się także sektor usług oraz eksport. Irańczycy są znani z tego, że wyrabiają dywany perskie eksportowane na cały świat. Inne luksusowe towary eksportowe to szafran i kawior. Gospodarka irańska rozwija się najszybciej na całym Bliskim Wschodzie.