Kolejna próba rakietowa Kim Dzong Una. "Najpotężniejszy pocisk"

Wiktor Kazanecki

Oprac.: Wiktor Kazanecki

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

​Korea Północna wystrzeliła w niedzielę w kierunku Morza Japońskiego rakietę balistyczną średniego zasięgu - poinformowały Korea Południowa oraz Japonia. Zdaniem rządu w Seulu to najpotężniejszy pocisk, którego test reżim w Pjongjangu przeprowadził od 2017 roku. To kolejna taka próba rakietowa w ostatnim czasie.

Południowokoreański wywiad twierdzi, że ta próba rakietowa reżimu Kim Dzong Una była "najpotężniejsza" od pięciu lat
Południowokoreański wywiad twierdzi, że ta próba rakietowa reżimu Kim Dzong Una była "najpotężniejsza" od pięciu latAFP

Południowokoreańska armia oświadczyła, że wykryła "pocisk balistyczny średniego zasięgu wystrzelony pod dużym kątem na wschód" o świcie w niedzielę. Oznacza to, że rakieta nie osiąga maksymalnego zasięgu 5,5 tys. km.

Pocisk wystrzelono z północnej prowincji Jagang - podobnie jak rzekome pociski hipersoniczne, o których istnieniu północnokoreański reżim informował w ostatnich miesiącach. Rakieta osiągnęła maksymalną wysokość 2000 km i przebyła około 800 km w pół godziny, zanim spadła do Morza Japońskiego.

Korea Południowa do Korei Północnej: Zaprzestańcie tworzenia napięć

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In zarzucił w niedzielę władzom w Pjongjangu naruszenie rezolucji ONZ. Oświadczył także, że KRLD "jest bliska złamania nałożonego przez siebie moratorium" na testy jądrowe oraz rakiet balistycznych średniego i dalekiego zasięgu.

Mun wezwał ponadto Koreę Północną do "zaprzestania tworzenia napięć i powrotu do rozmów". Wystrzelenie przez ten kraj rakiety balistycznej średniego zasięgu potwierdziła także Japonia. Był to siódmy test rakietowy przeprowadzony przez Pjongjang od początku roku i trzeci w tym tygodniu.

Ostatni raz Korea Północna przeprowadziła tak wiele testów w ciągu miesiąca w 2019 roku, po tym, jak załamały się rozmowy między przywódcą KRLD Kim Dzong Unem a ówczesnym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Od tego czasu rozmowy między dwoma krajami znalazły się w impasie, a Pjongjang zmaga się z surowymi międzynarodowymi sankcjami.

Możliwe kolejne demonstracje siły ze strony Korei Północnej

Reżim północnokoreański nasilił w ostatnich tygodniach testy uzbrojenia i groził USA odwetem za nałożenie na niego nowych restrykcji. Twierdzi również, że przetestował broń hipersoniczną, sugerując, iż może również wznowić próby broni jądrowej i międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM), wstrzymane w 2017 roku.

Zdaniem ekspertów Kim będzie w najbliższym czasie urządzał kolejne prowokacyjne pokazy siły. Urzędnicy w Korei Płd. informowali w ostatnich dniach o wykryciu oznak przygotowań do defilady wojskowej w Korei Płn., która mogłaby się odbyć z okazji nadchodzących rocznic urodzin założyciela KRLD Kim Ir Sena lub jego syna, poprzedniego przywódcy Kim Dzong Ila.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Szatkowski w dogrywce "Gościa Wydarzeń": Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla NATO i Polski
      Szatkowski w dogrywce "Gościa Wydarzeń": Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla NATO i PolskiPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na