Reklama

Kolejne sankcje dla Korei Północnej? ONZ: Tego domagają się USA

- USA starają się przekonać członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do uchwalenia kolejnych sankcji wobec Korei Północnej w odpowiedzi na serię ostatnich północnokoreańskich testów rakietowych - ujawniła w środę ambasador USA w ONZ Linda Thomas-Greenfield.

"USA proponują dalsze sankcje ONZ w odpowiedzi na sześć północnokoreańskich prób z pociskami balistycznymi, dokonanymi od września 2021 r., z których każda była pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa" - napisała Linda Thomas-Greenfield na Twitterze. 

Thomas-Greenfield nie sprecyzowała jakiego rodzaju sankcji domaga się Waszyngton.

Test pod nadzorem Kim Dzong Una

Korea Północna dokonała ostatniej próby rakietowej w ubiegłym tygodniu informując później, że testowano "pocisk hipersoniczny". Test miał być dokonany pod osobistym nadzorem przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una.

Reklama

Wcześniej w środę Stany Zjednoczone zastosowały sankcje finansowe wobec pięciu wysoko postawionych obywateli Korei Północnej powiązanych z programem produkcji broni masowej zagłady. Poinformował o tym zastępca sekretarza skarbu USA Brian Nelson. Aktywa tych osób w USA zostały zamrożone, zablokowano też ich dostęp do amerykańskiego systemu finansowego.

Za czasów poprzedniej administracji prezydenta Donalda Trumpa, z inicjatywy Waszyngtonu, Rada Bezpieczeństwa trzykrotnie nakładała na Koreę Północną coraz surowsze sankcje gospodarcze w odpowiedzi na kolejne próby rakietowe i nuklearne dokonywane przez Pjongjang.

Sankcje, wciąż obowiązujące, zmierzały do ograniczenia możliwości importu paliw przez Koreę Północną a także eksportu jej szeregu surowców. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: USA | ONZ | sankcje | Korea Północna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy