Reklama

Emmanuel Macron: Strefa Schengen wymaga głębokiej reformy

Strefa Schengen wymaga głębokiej reformy - ocenił w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron po spotkaniu z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). Według niego z jednej strony należy wzmocnić ochronę granic zewnętrznych, z drugiej - ograniczyć napływ migrantów. Nawiązał też do kwestii praworządności, którą określił jako "egzystencjalną". Podczas szczytu poruszono także tematy europejskich aspiracji Bałkanów Zachodnich i energii.

W poniedziałek w Budapeszcie odbyło się spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z udziałem prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Orban poinformował na wspólnej konferencji prasowej, że podczas szczytu poruszono tematy: migracji, praworządności, a także europejskich aspiracji Bałkanów Zachodnich. Ponadto - jak mówił szef węgierskiego rządu - omówiono temat energii, w szczególności energii atomowej, a także Europejski System Handlu Emisjami (ETS).

- Bardzo rzadko zdarza się, że jesteśmy w stanie przeprowadzić tak szczerą i otwartą dyskusję odnośnie do tak ważnych zagadnień. Dlatego też w imieniu krajów Grupy Wyszehradzkiej chciałbym podziękować prezydentowi Macronowi za jego otwartość, szczerość i za to, że już teraz mogliśmy porozmawiać o najważniejszych tematach francuskiej prezydencji (w Radzie UE) - oświadczył Orban.

Reklama

Przemówienie Macrona

Na początku swego wystąpienia Emmanuel Macron zwrócił uwagę, że w poniedziałek przypada 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 30-lecie swego istnienia - jak mówił - obchodzi z kolei Grupa Wyszehradzka. Wyraził zadowolenie z możliwości spotkania z premierami V4 i podziękował szefowi węgierskiego rządu Viktorowi Orbanowi za zaproszenie do Budapesztu.

- Odbyliśmy dzisiaj szereg naprawdę bardzo ciekawych rozmów, także na temat sytuacji kryzysowych. Rozmawialiśmy przede wszystkim o sytuacji na Białorusi - powiedział Macron i ocenił, że głębokiej reformy wymaga strefa Schengen. 

- Ochrona granic zewnętrznych musi zostać wzmocniona, to po pierwsze. Po drugie, jeżeli chodzi o napływ migrantów, to powinien on zostać ograniczony, zharmonizowany, ale również ważny jest tutaj zamysł, aby cofać osoby, które chcą się tu dostać z kraju, z którego pochodzą, szczególnie jeżeli chodzi o osoby, które po prostu z różnych powodów nie mają prawa, aby przebywać na terenie Unii Europejskiej - mówił prezydent Francji.

Emmanuel Macron: Kwestia praworządności jest bardzo ważna

Według relacji Macrona tematem dyskusji z premierami V4 była także kwestia praworządności, którą określił jako "egzystencjalną". - Kwestia praworządności jest bardzo ważna, podobnie jak przeciwdziałanie sytuacji, w których dochodzi do dyskryminacji mniejszości - zaznaczył francuski prezydent.

Zapewnił zarazem o woli wypracowania kompromisowych rozwiązań w różnych sprawach. - Uważam, że są takie tematy, gdzie powinniśmy znaleźć wspólne rozwiązania i powinniśmy współpracować, aby kryzysy rozwiązać - dodał prezydent.

Kolejnym z poruszanych tematów była energetyka, w tym zastępowanie węgla odnawialnymi źródłami energii i energią jądrową.

Przypomniał, że w kolejnych miesiącach planowany jest m.in. szczyt na temat Bałkanów Zachodnich i obrony UE.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Mateusz Morawiecki | premier RP | budapeszt | Grupa Wyszehradzka (V4)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy