Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Zagrożenie wścieklizną w Poznaniu. Wytyczono specjalną strefę
W centrum Poznania odnaleziono martwego nietoperza, który chorował na wściekliznę. Z tego względu w wielkopolskim mieście wytyczono obszar zagrożenia, a magistrat wprowadził listę zakazów. Restrykcje dotyczą zwłaszcza właścicieli zwierząt domowych.
Na zarażonego nietoperza natrafiono na osiedlu Ogrody. Okazało się, że zwierzę przed śmiercią chorowało na wściekliznę, dlatego poznański magistrat wydał ostrzeżenie dla mieszańców - zwłaszcza tych posiadających zwierzęta domowe.
Władze miasta zaapelowały, by śledzić informacje od powiatowego lekarza weterynarii, który wyznaczył obszar, gdzie potencjalne zagrożenie jest największe.
Poznań. Wścieklizna na osiedlu Ogrody. Odnaleziono nietoperza
"Granice tego terenu przebiegają wzdłuż ul. Engeströma do skrzyżowania z ul. Bednarską, następnie wzdłuż ul. Bednarskiej do skrzyżowania z Szamarzewskiego. Dalej wzdłuż ul. Szamarzewskiego do jej przecięcia z ul. Szamotulską oraz wzdłuż Szamotulskiej do skrzyżowania z ul. Engeströma" - czytamy w oświadczeniu.
We wspomnianej części Poznania - w związku z obawą o rozprzestrzenianie się wścieklizny - wprowadzono zakazy organizacji pokazów i innych wydarzeń publicznych z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt. Ponadto nie można tam wprowadzać ani wyprowadzać stamtąd psów i kotów nieszczepionych przeciw tej chorobie.
Władze miasta przypominały o nakazie szczepienia zwierząt domowych, których wakcynacja przestała być ważna albo w ogóle nie zostały jej poddane. Wszystkie z powyższych zakazów i nakazów będą obowiązywać do odwołania. Zaapelowano też do mieszkańców, by - jeśli znajdą martwe zwierzęta na zagrożonym obszarze - informowali straż miejską.
Wścieklizna. Jak rozpoznać chorobę? Takie są jej objawy i przyczyny
Wścieklizna jest chorobą, która dotyka zwierząt, ale przenosi się również na człowieka. Jej przyczyną jest wirus z rodzaju Lyssavirus. Zarazić można się nią zarówno od zwierząt dzikich jak i domowych. Dochodzi do tego za pośrednictwem śliny chorego zwierzęcia - nie tylko przez ugryzienie, ale również dostanie się niej do rany lub błon śluzowych.
Objawy wścieklizny występują zazwyczaj po kilku dniach, w niektórych przypadkach mogą jednak objawiać się nawet po roku. Niepokoić powinny obrzęki, nadwrażliwość skóry przy ranie, utrata apetytu, ból głowy i rozdrażnienie. Wkrótce później dochodzi do światłowstrętu, wodowstrętu, a nawet napadów agresji.
W związku z tym, że większość przypadków wścieklizny u ludzi wywoływana jest przez ugryzienia psów, weterynarze apelują o regularne szczepienie swoich pupili.
---
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje