Zełenski zarysował plan dla Europy. Chodzi o produkcję broni
- Dwa lata tej wojny dowiodły, że Europa potrzebuje własnego wystarczającego arsenału do obrony wolności, własnych zdolności do zapewnienia obrony - apelował Wołodymyr Zełenski przez łącze wideo na konferencji w Szwecji. Prezydent Ukrainy dodał, że "Rosję można zatrzymać wspólną solidarnością". - Nadal jestem przekonany, że Rosję można pokonać - podkreślił.
W niedzielę po południu w kurorcie narciarskim Saelen rozpoczęła się trzydniowa doroczna konferencja na temat bezpieczeństwa i obronności. Spotkanie zainaugurował Zełenski, gościem honorowym jest król Szwecji Karol XVI Gustaw.
Apel Wołodymyra Zełenskiego. "Europa potrzebuje własnego arsenału"
- Rosję można zatrzymać naszą wzajemną solidarnością - podkreślił Wołodymyr Zełenski. Zapewnił, że Ukraina w żadnym wypadku nie pozwoli się okupować. - Nadal jestem przekonany, że Rosję można pokonać - dodał.
Zełenski podziękował Szwecji za przekazane uzbrojenie, a w szczególności system artyleryjski Archer. - Przyczyniliście się do uratowania życia naszym żołnierzom - zaznaczył. Wezwał także do stworzenia w Europie wspólnego przemysłu zbrojeniowego. - Wojna w Ukrainie pokazała, że Europa musi rozwijać wspólną produkcję broni, aby zagwarantować, że każdy kontynent może "ocalić się" w każdej globalnej sytuacji, która może się pojawić - mówił.
- Dwa lata tej wojny dowiodły, że Europa potrzebuje własnego wystarczającego arsenału do obrony wolności, własnych zdolności do zapewnienia obrony - dodał ukraiński przywódca.
Zapytany o obecną sytuację na Ukrainie, Zełenski odpowiedział, że "jest stabilna", ale nadal brakuje sprzętu wojskowego, który uniemożliwiłby Rosji zdobycie przewagi w przestrzeni powietrznej. Dodał, że dzięki otrzymanej pomocy udało się w ostatnich dniach uniemożliwić 70 proc. spośród 500 ataków.
Prezydent Ukrainy wyraził również poparcie szwedzkiego członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim. - Mam nadzieję, że turecki parlament wyrazi zgodę na wejście Szwecji do NATO - mówił Zełenski.
Szef dyplomacji: Rosja będzie stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy
Wstąpienie Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego było również tematem przewodnim wystąpienia szefa szwedzkiej dyplomacji Tobiasa Billstroema. - Nasze członkostwo na nowo narysuje mapę polityki bezpieczeństwa w naszej części Europy. Oznacza to, że Szwecja musi być aktywna nie tylko we wspieraniu obrony i bezpieczeństwa wokół granicy NATO z Rosją, ale także wokół np. południowej granicy Europy i w Arktyce - podkreślił.
Śledź wojnę w Ukrainie. Czytaj raport Ukraina - Rosja.
Billstroem przypomniał: "Musimy liczyć się z tym, że w najbliższej przyszłości Rosja będzie stanowić dla bezpieczeństwa Szwecji i Europy poważne zagrożenie". - Głównym zadaniem naszej polityki zagranicznej pozostaje wsparcie militarne i gospodarcze Ukrainy - dodał minister.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
INTERIA.PL/PAP