Reklama

Arktyka

Piątek, 11 października 2024 (08:27)AktualizacjaPoniedziałek, 14 października 2024 (13:40)

Arktyka to region położony wokół bieguna północnego, który obejmuje obszary Oceanu Arktycznego oraz części przylegających do niego lądów, takich jak rejony Ameryki Północnej (Kanada, Alaska), Europy (Norwegia, Szwecja, Finlandia, Dania, Rosja) i Azji (Syberia).

Krajobraz arktyczny na Spitsbergenie
Krajobraz arktyczny na Spitsbergenie/Bios Photo/East News

Arktyka

W odróżnieniu od Antarktydy, która jest kontynentem, Arktyka to głównie ocean pokryty lodem, który jest otoczony lądami. Geografia Arktyki jest dynamiczna ze względu na topniejący lód morski.

Arktyka - klimat i położenie geograficzne

Klimat Arktyki jest surowy i polarny. Występują tam długie, mroźne zimy oraz krótkie, chłodne lata. Zimą temperatury często spadają poniżej -30 st. C, a w najzimniejszych miejscach mogą osiągnąć nawet -50 st. C. Lata są łagodne, ale nadal zimne, z temperaturami wahającymi się od 0°C do 10°C, co jest typowe dla obszarów tundry.

Jednym z charakterystycznych zjawisk klimatycznych Arktyki są dni i noce polarne. Przez kilka miesięcy w roku słońce w ogóle nie zachodzi (dzień polarny), a przez kilka miesięcy stale jest ciemno (noc polarna).

Zmiany klimatyczne mają ogromny wpływ na Arktykę. Wzrost temperatur powoduje topnienie pokrywy lodowej, co wpływa na globalne poziomy mórz oraz ekosystemy regionu.

Fauna i flora Arktyki

Krajobraz Arktyki to przede wszystkim tundra. Występują w niej gatunki roślin przystosowane do ekstremalnych warunków, takie jak porosty, mchy, karłowate krzewy i trawy. 

Arktyka jest również domem dla wielu unikatowych gatunków zwierząt. Charakterystycznym gatunkiem jest niedźwiedź polarny. Region ten zamieszkują także lisy polarne, renifery i ptaki morskie.

Ludność Arktyki

Arktyka - pomimo trudnych warunków klimatycznych - była zamieszkana przez tysiące lat. W regionie żyją ludy rdzenne.

We współczesnej Arktyce mieszkańcy coraz częściej łączą tradycyjne sposoby życia z nowoczesnymi technologiami.

W regionie znajdują się także bazy badawcze, miasta portowe oraz osady, w których pracują osoby zajmujące się eksploatacją surowców naturalnych.

Gospodarka Arktyki

Gospodarka Arktyki opiera się głównie na eksploatacji surowców. Region jest bogaty w zasoby naturalne, takie jak: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel, metale oraz minerały.

Rybołówstwo jest istotną częścią gospodarki Arktyki głównie w rejonie północnych mórz Norwegii, Rosji i Kanady.

Coraz ważniejsza staje się też turystyka, która rozwija się w rejonach takich jak Svalbard, Alaska czy Grenlandia, gdzie turyści przyjeżdżają, by zobaczyć niespotykane krajobrazy, dziką przyrodę oraz zorzę polarną.

Problemy na Arktyce

Arktyka stoi w obliczu wielu wyzwań, z których najważniejszym jest zmiana klimatu. Region ociepla się szybciej niż reszta świata, co prowadzi do topnienia lodu morskiego i lodowców. Konsekwencje tych zmian mogą być dramatyczne, nie tylko dla Arktyki, lecz także dla globalnych poziomów mórz i klimatu na Ziemi.

W Arktyce narasta rywalizacja międzynarodowa. Kwestie dotyczące suwerenności nad wodami Arktyki i zasobami naturalnymi stają się przedmiotem międzynarodowych negocjacji i konfliktów.
Temat Arktyka znajdziesz również w serwisie: geekweek, Zielona Interia, Biznes

Arktyka - Wiadomości

Wtorek, 24 września 2024 (16:49)
Rosyjski okręt wojenny oddał strzały ostrzegawcze w kierunku norweskiej łodzi rybackiej - podaje portal Politico. Do incydentu doszło na Morzu Barentsa. - Usłyszałem przez radio: "To rosyjski okręt...
Poniedziałek, 9 września 2024 (22:19)
- Sekcja wykazała, że w paszczy Hvaldimira utknął kij długości 35 cm i szerokości 3 cm. Żołądek zwierzęcia był pusty. W dodatku miał niesprawne większość organów - przekazała w oświadczeniu...
Środa, 13 marca 2024 (15:33)
"W marcu jak w garncu". W najbliższych dniach to przysłowie może się sprawdzić. Czeka nas prawdziwa karuzela zmian pogodowych. Niedługo termometry pokażą prawie 20 stopni Celsjusza, by wkrótce...
Wtorek, 20 lutego 2024 (15:06)
Dyrektor założonej przez Aleksieja Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją informuje o awansie rosyjskiego funkcjonariusza zajmującego się opozycjonistą. To właśnie on miał stać za zaostrzonym rygorem...