Językiem urzędowym w Szwecji jest
język szwedzki. Walutą obowiązującą w Szwecji jest
korona szwedzka.
Stolicą Szwecji jest Sztokholm - najbardziej zaludnione miasto w całym kraju. Inne duże metropolie na mapie państwa to: Göteborg, Malmö, Lund i Uppsala.
Największym jeziorem w Szwecji jest Vänern, a najdłuższą rzeką - Dalälven. Kraj ma dostęp do Morza Bałtyckiego. Turyści doceniają Szwecję za jej warunki do uprawiania sportów zimowych, w tym narciarstwa biegowego i biathlonu, które uchodzą za główne dyscypliny sportu w tym kraju.
Z kolei miesiące letnie przyciągają turystów pięknymi, dziewiczymi krajobrazami na północy Szwecji.
Szwecja - położenie i klimat
Kraj leży na Półwyspie Skandynawskim i sąsiaduje z Finlandią, Norwegią oraz Danią.
Klimat, który panuje w Szwecji, jest umiarkowany. Dla tego regionu na mapie świata charakterystyczne są dosyć spore różnice temperatur uzależnione od ciepłego prądu morskiego Golfstrom. Północ kraju to klimat subarktyczny.
W Szwecji można zaobserwować tzw. dni i noce polarne. Te pierwsze występują latem, a drugie - zimą. Obszar Szwecji jest geograficznie zróżnicowany - obejmuje góry, jeziora oraz lasy. W przeważającej części Szwecję pokrywają lasy iglaste, w których żyją m.in. renifery, wilki, jelenie i rysie.
Szwecja - ustrój polityczny
W Szwecji obowiązuje konstytucyjna monarchia parlamentarna. To kraj unitarny, który jest podzielony na 30 regionów administracyjnych oraz 290 gmin.
Na czele państwa stoi król - Karol XVI Gustaw, który jest głową państwa, jednak pełni głównie funkcję reprezentacyjną. Wśród jego funkcji są m.in. reprezentowanie kraju, uroczyste otwieranie sesji parlamentu i wręczanie Nagrody Nobla.
Rządem, który ma władzę wykonawczą i jest odpowiedzialny przed parlamentem, kieruje premier, który w jego skład powołuje ministrów i ministrów bez teki. Premierem jest obecnie Ulf Kristersson.
Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu (Riksdag). 349 posłów wybieranych jest w powszechnych, bezpośrednich i równych wyborach za pomocą tajnego głosowania na czteroletnią kadencję. Szwedzi nabywają prawa wyborcze wraz z ukończeniem 18. roku życia.
Szwecja - gospodarka krajowa
Gospodarka szwedzka opiera się głównie na przemyśle, usługach, rolnictwie oraz nowoczesnych technologiach. Kraj słynie z wysokiej jakości produkcji przemysłowej, innowacji technologicznych i silnej polityki socjalnej.
Ważną rolę ogrywają także przemysł samochodowy, elektromaszynowy oraz IT.
Niepokojący może być fakt, że w 2023 roku odnotowano w Szwecji najwyższy poziom bankructw od lat 90. XX wieku.
Szwecja - historia
Mieszkańcy Szwecji zamieszkanej w przeszłości przez plemiona Germanów, Normanów od wieków prowadzili podboje terenów europejskich oraz krain znajdujących się w dzisiejszej Rosji, które prowadzili najemni wojownicy zwani wikingami.
W XIV wieku kraj podbity przez Szwedów połączył się na mocy unii kalmarskiej z Norwegią i Danią. Dopiero za czasów Gustawa I Wazy Szwecja stała się niezależnym państwem. Obecna dynastia, która panuje w kraju, to potomkowie króla Jeana Baptiste Bernadotta.
Szwecja podczas I i II wojny światowej zachowywała neutralność, co uchroniło ją od zniszczeń i kosztów prowadzenia działań wojennych. Dzięki temu kraj mógł inwestować w nowoczesną gospodarkę. Kraj ma renomę państwa opiekuńczego.
Współczesna Szwecja jest znana z postępowej polityki społecznej i gospodarczej. Słynie z wysokiej jakości życia, dbałości o środowisko naturalne oraz innowacyjnych projektów związanych m.in. z modelem opieki zdrowotnej oraz edukacji.
Dopiero w 18 maja 2022 r. w rezultacie rosnącego zagrożenia ze strony Rosji w związku z wojną na Ukrainie Szwecja rozpoczęła procedurę przystąpienia do NATO.