Polska armia będzie strzec pokoju w Ukrainie? Sikorski mówi wprost

Sebastian Przybył

Oprac.: Sebastian Przybył

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Hahaha
haha
Lubię to
like
837
Udostępnij

- Polska nie wyśle wojsk w ramach ewentualnej misji stabilizacyjnej w Ukrainie - powiedział Radosław Sikorski w wywiadzie dla japońskiego nadawcy publicznego NHK. Jednocześnie minister spraw zagranicznych stwierdził, że najważniejszym celem dla rządu RP jest przede wszystkim ochrona granicy z Rosją i Białorusią.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski
Minister spraw zagranicznych Radosław SikorskiRALF HIRSCHBERGER AFP

Radosław Sikorski przebywa obecnie na sześciodniowej wizyty w Tokio. Szef polskiej dyplomacji udzielił wywiadu telewizji NHK, gdzie został zapytany o udział Sil Zbrojnych RP w możliwej misji pokojowej w Ukrainie po zakończeniu wojny z Rosją.

- Polska będzie bazą wsparcia logistycznego dla krajów, które zdecydują się wysłać wojska do Ukrainy - powiedział szef MSZ, dodając, że Polska udostępni w tym celu swoje lotniska, linie kolejowe i inne obiekty.

Minister przekonywał jednocześnie, że dalsze wsparcie dla Ukrainy ma "zasadnicze znaczenie dla przyszłości".

Wojna w Ukrainie. Radosław Sikorski: Polska nie wyśle wojsk na misję stabilizacyjną

W ramach wizyty w Tokio - która potrwa do 3 marca - szef dyplomacji spotkał się w czwartek z ministrem obrony Japonii Genem Nakatanim. Podczas rozmowy z nim poruszył kwestie bezpieczeństwa regionalnego i globalnego.

- Składam hołd wysiłkom Polski na rzecz odgrywania kluczowej roli na pierwszej linii frontu jako bazy dla pomocy wojskowej i humanitarnej - oświadczył Gene Nakatani podczas rozmów, w których wzięli również udział wiceminister obrony Paweł Zalewski oraz ambasador RP w Tokio Paweł Milewski.

Szef tokijskiego resortu obrony zaznaczył, że "bezpieczeństwo w regionie euroatlantyckim i Indo-Pacyfiku jest nierozłączne". Podczas spotkania obie strony zgodziły się promować dalszą współpracę, w tym wojskową, kontynuować wsparcie dla Ukrainy w obliczu trwającej rosyjskiej agresji oraz zacieśniać współpracę w ramach instytucji partnerskich NATO i Unii Europejskiej.

Radosław Sikorski podkreślił, że Ukraina chce mieć możliwość obrony, przypominając, że to państwo "nadal potrzebuje wsparcia". Japońskie ministerstwo obrony zadeklarowało natomiast, że Tokio i Warszawa będą nadal ściśle współpracować w celu dalszego pogłębiania dwustronnych relacji.

Sprawdź, jak przebiega wojna w Ukrainie. Czytaj nasz raport specjalny!

Japonia. Radosław Sikorski pojechał tam na sześciodniową wizytę

Wiceminister Zalewski przeprowadził w czwartek także rozmowy z najwyższym rangą przedstawicielem japońskich Sił Samoobrony, przewodniczącym Dowództwa Połączonych Szefów Sztabów Yoshihide Yoshidą. Minister Sikorski natomiast wcześniej tego dnia odbył spotkanie z przedstawicielami Japońskiej Federacji Biznesu w sprawie strategicznych projektów infrastrukturalnych i transportowych.

W piątek z kolei Radosław Sikorski ma rozmawiać z szefem japońskiej dyplomacji Takeshim Iwayą. Ministrowie wymienią poglądy na temat stosunków dwustronnych i kwestii międzynarodowych, w tym sytuacji w Ukrainie.

Ma marginesie wizyty Sikorski zostanie przyjęty przez księżną Hisako Takamado.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Odcinek specjalny "+49": Niemcy po wyborach
      Odcinek specjalny "+49": Niemcy po wyborachTomasz LejmanINTERIA.PL
      Przejdź na