Reklama

Paweł Zalewski

Wtorek, 2 kwietnia 2024 (14:20)AktualizacjaPiątek, 17 maja 2024 (11:47)

Paweł Zalewski to polski polityk, przedsiębiorca, historyk. Poseł na Sejm I, V, VI, IX i X kadencji. Europoseł VII kadencji. Od 2023 r. wiceminister obrony narodowej.

Paweł Zalewski
Paweł Zalewski/Polsat News

Paweł Zalewski

  • Data urodzenia:25.09.1964
  • Miejsce urodzenia:Warszawa
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Paweł Zalewski - wykształcenie

Paweł Ksawery Zalewski w 1990 r. został absolwentem historii na Uniwersytecie Warszawskim.

Paweł Zalewski - działalność opozycyjna

W latach 80. XX w. Paweł Zalewski był zaangażowany w opozycyjną działalność wydawniczą oraz należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W 1989 r. jako członek podzespołu ds. szkolnictwa wyższego uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

Paweł Zalewski - działalność zawodowa

Paweł Zalewski pracował jako starszy asystent w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz jako partner zarządzający w branży doradztwa biznesowego.

Paweł Zalewski - działalność samorządowa

Paweł Zalewski był członkiem zarządu województwa mazowieckiego. W 2018 r. bez powodzenia kandydował do sejmiku woj. świętokrzyskiego.

Paweł Zalewski - działalność polityczna

W latach 90. XX w. Paweł Zalewski należał do: Unii Demokratycznej (UD), Partii Konserwatywnej, Koalicji Konserwatywnej i Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. 

W 1991 r. jako kandydat Unii Demokratycznej został posłem I kadencji Sejmu. Pracował jako doradca ministra edukacji narodowej. 

W 2001 r. był współtwórcą partii Przymierze Prawicy, która rok później przystąpiła do PiS, a Paweł Zalewski został członkiem zarządu głównego tego ugrupowania.

W 2005 r. został wybrany na Posła V kadencji. 

W 2007 r. objął stanowisko wiceprezesa PiS. W tym samym roku Jarosław Kaczyński zawiesił go w prawach członka partii. Zarzuty wobec Pawła Zalewskiego dotyczyły krytycznych uwag pod adresem Anny Fotygi oraz nielojalności wobec partii, rządu i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W październiku 2007 procedura dyscyplinarna została zakończona, a Paweł Zalewski odzyskał stanowisko wiceprezesa. 

W wyborach parlamentarnych w 2007 r. Paweł Zalewski  z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję. W grudniu tego samego roku Zalewski zrezygnował jednak z członkostwa w PiS.

W 2009 r. jako kandydat Platformy Obywatelskiej został wybrany do Europarlamentu. W 2011 r. był jednym z inicjatorów powołania European Parliament-Ukraine LINK Group, której celem jest integracja z Ukrainą. W styczniu 2013 r. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mianował go współprzewodniczącym Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.

W 2019 r. Paweł Zalewski ponownie został posłem na Sejm jako kandydat Koalicji Obywatelskiej

W 2021 r. został usunięty z PO m.in. za szkodzenie partii i podważanie decyzji władz ugrupowania. W październiku tego samego roku Paweł Zalewski dołączył do Polski 2050 Szymona Hołowni.

wyborach parlamentarnych w 2023 r. Paweł Zalewski z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję z ramienia Trzeciej Drogi. W Sejmie X kadencji został członkiem Komisji ds. Unii Europejskiej i Komisji Spraw Zagranicznych.

W grudniu 2023 r. Paweł Zalewski został powołany na stanowisko wiceministra w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Został kandydatem Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024.

Paweł Zalewski - życie prywatne

Ojciec Pawła Zalewskiego - Jarzy Zalewski - był żołnierzem Armii Krajowej. Pod koniec 2020 r. poseł poinformował, że jego ojciec zmarł na Covid-19.

Paweł Zalewski - Wiadomości

Poniedziałek, 10 czerwca 2024 (10:31)
- Jeżeli ktoś naprawdę wyobraża sobie, że naszym zadaniem powinno być strzelanie do imigrantów, tak jak to chce Konfederacja, to chce wojny z Białorusią - skomentował wiceszef MON Paweł Zalewski....
Niedziela, 19 maja 2024 (13:53)
Jak się nie ma programu, to się ma nienawiść - napisał w mediach społecznościowych Krzysztof Śmiszek (Lewica) po awanturze w studiu Polsatu. "Szacunek dla Przemysława Czarnka" - ocenił z kolei...
Czwartek, 25 kwietnia 2024 (21:57)
- Putin przestawia ekonomię i mówi, że będzie gotowy za trzy lata - powiedział w programie "Lepsza Polska" prawnik Lejb Fogelman. Według niego Europa musi przestawić się na tryb wojenny.
Środa, 17 kwietnia 2024 (09:50)
Głos poparcia dla Andrzeja Dudy popłynął z rządu przed planowanym spotkaniem z Donaldem Trumpem. - Dobry pomysł, potrzebujemy kontaktów z najważniejszymi kandydatami - ocenił wiceminister obrony...

Paweł Zalewski - Wideo