Najpierw Ukraina, potem Rosja. USA zainteresowane kolejną umową
Stany Zjednoczone są zainteresowane wydobyciem metali ziem rzadkich również w Rosji - potwierdził specjalny wysłannik prezydenta USA na Bliski Wschód, Steve Witkoff. Podkreślił, że w tej sprawie między Kremlem a Białym Domem "jest wiele możliwości współpracy gospodarczej". W piątek Wołodymyr Zełenski przyleci do Waszyngtonu, by spotkać się z Donaldem Trumpem i parafować porozumienie w sprawie ukraińskich złóż naturalnych.

- Złoża mineralne w Ukrainie są dość duże, ale, nawiasem mówiąc, w Rosji są one również dość znaczące. I myślę, że będzie wiele możliwości współpracy USA z Rosją, gdy porozumienie pokojowe (kończące wojnę rosyjsko-ukraińską - red.) będzie gotowe - powiedział Steve Witkoff na antenie Fox News.
Złoża naturalne. Rosja zgłaszała chęć współpracy z USA
Amerykanin został dopytany o to, czy mówi również o wydobywaniu metali ziem rzadkich na terenie Rosji. - Myślę, że będzie wiele możliwości współpracy gospodarczej między tymi dwoma krajami. Tak - doprecyzował.
- Amerykanie potrzebują metali ziem rzadkich. My ich mamy dużo - mówił we wtorek rzecznik Kremla.
Dmitrij Pieskow dodał, że Rosja ma "własne plany eksploatacji strategicznych zasobów, ale są tu całkiem duże możliwości współpracy".
Umowa między USA a Ukrainą. Zełenski będzie negocjował z Trumpem
W środę premier Ukrainy Denys Szmyhal przekazał, że Ukraina i Stany Zjednoczone wypracowały ostateczny kształt umowy dotyczącej metali ziem rzadkich. By dograć ostatnie szczegóły porozumienia, Wołodymyr Zełenski przyleci do Waszyngtonu w piątek. Kluczową kwestią dla Ukrainy są gwarancje bezpieczeństwa.
- Po tym, jak prezydenci ukraiński i amerykański dojdą do porozumienia w sprawie gwarancji bezpieczeństwa i tego, jak ta przedwstępna umowa będzie związana z gwarancjami USA dla bezpieczeństwa naszego kraju, przedstawiciel ukraińskiego rządu podpisze ten dokument - powiedział w środę w ukraińskiej telewizji premier Ukrainy.
W ramach umowy ma powstać Inwestycyjny Fundusz Odbudowy. Ukraina ma przekazywać do niego 50 proc. wpływów z tytułu wydobycia złóż, włącznie z gazem i ropą.
Pierwsze wersja porozumienia została odrzucona przez stronę ukraińską.
Źródła: Ukrainska Prawda, Europejska Prawda
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!