Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried: Nie można wykluczyć użycia broni jądrowej
Oprac.: Michał Skorupka
Były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Daniel Fried skomentował przemówienie Władimira Putina, w którym ogłosił on rzekomą aneksję części Ukrainy. Ekspert ocenił, że słowa wypowiedziane przez prezydenta Rosji wskazują na fakt, iż mamy do czynienia z faszystowskim przywódcą. Amerykanin nie wykluczył także użycia przez agresora broni jądrowej. - Mamy przed sobą trudne czasy, wraz z groźbami nuklearnymi - powiedział Fried.

- Przez lata używaliśmy na Zachodzie słowa "faszyzm". Ale teraz mamy do czynienia z rzeczywistym faszystowskim przywódcą - mówi Daniel Fried, komentując przemówienie Putina na Kremlu, którego większość poświęcona była krytyce Zachodu.
- Mamy kult przywódcy, gloryfikację przemocy, fantastyczne pretensje i roszczenia oparte o jakieś poczucie narodowego przeznaczenia, poczucie krzywdy, nawet skrajnie prawicowe tyrady na temat wojny kulturowej - wylicza.
Jak dodał, diatryby Putina "przypominają utyskiwania cara Mikołaja I na Oświecenie, tyle, że w wydaniu skorumpowanego watażki".
"Putin zdaje sobie sprawę, że przegrywa wojnę"
Ekspert Atlantic Council i były asystent sekretarza stanu USA zauważył jednocześnie, że Putin posłużył się w swym przemówieniu retoryką z lewicowymi antyamerykańskimi i antykolonialnymi motywami.
- To prawda, że wciąż jest dość dużo antyamerykańskich resentymentów na globalnym Południu, a Moskwa ma historię wspierania lewicowych ruchów i na to liczy Putin. Ale nie sądzę, by to zadziałało - powiedział.
Dyplomata ocenił, że przemówienie Putina - choć teoretycznie miało być poświęcone aneksji ukraińskich terytoriów - skupiało się na Zachodzie, bo Putin zdaje sobie sprawę, że przegrywa wojnę na Ukrainie.
- Im więcej będzie mówił o Ukrainie, tym gorzej będzie to dla niego wyglądało - mówi.
Według Frieda, wezwanie Putina do rozmów dyplomatycznych - przy jednoczesnym wykluczeniu zwrotu zagrabionych terytoriów - nie zwiastują szans na rychłe rozwiązanie konfliktu.
Fried: Nie możemy wykluczyć użycia bomby jądrowej
- Wiele zależy od pola bitwy. Armia Putina nie wygrywa i nie ma zbyt wiele dowodów, które świadczyłyby, że mobilizacja to zmieni. Więc mamy przed sobą trudne czasy, wraz z groźbami nuklearnymi. Nie możemy wykluczyć użycia broni jądrowej, choć byłoby to dla Rosji bardzo kosztowne - analizuje Fried.
Zdaniem Amerykanina, odpowiedź administracji Joe Bidena była dotąd prawidłowa.
- Mamy stanowczą odpowiedź, spokojną i bez histerii: zapowiedź dalszego wysyłania broni i wsparcia dla Ukrainy, bez żadnych oznak wycofywania się - powiedział Fried.
Komentując złożenie przez prezydenta Zełenskiego wniosku o przyspieszone wstąpienie do NATO, były ambasador stwierdził, że ta kwestia będzie musiała zostać rozstrzygnięta dopiero po wojnie. Ocenił jednak, że perspektywa członkostwa Ukrainy się przybliżyła.
- Myślę, że kiedy ta wojna się skończy, będzie to znacznie bardziej prawdopodobne, niż przed wojną. NATO dobrze by zrobiło, gdyby zaczęło o tym myśleć i o wyobrażać sobie świat, jaki będzie po zakończeniu wojny - powiedział Fried.
- Pamiętam czasy, kiedy perspektywa członkostwa Polski była uważane za niedorzeczną, kiedy członkostwo państw bałtyckich nieodpowiedzialne. Więc zobaczymy, jak to się potoczy - powiedział.