Roberta Metsola dla Interii: Rola Polski została dostrzeżona
- Oczekujemy na nowe wiadomości od Komisji Europejskiej w sprawie negocjacji z Polską przed końcem tego roku - powiedziała Interii przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola miała okazję spotkać się w środę z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Obie uczestniczyły w Brukseli w Szczycie Kobiet - przewodniczących parlamentów narodowych. W rozmowach udział wzięła między innymi przewodnicząca Izby Poselskiej Republiki Czeskiej Markéta Pekarová Adamová, a gościem specjalnym była wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondriatuk.
Informacje o stanie negocjacji z Polską - pod koniec roku
Po spotkaniu przewodnicząca Metsola rozmawiała z Interią. Zapytaliśmy o stan rozmów w sprawie polskiego Krajowego Planu Odbudowy.
- Negocjacje, jak rozumiem, postępują. Stanowisko Parlamentu Europejskiego jest jasne. Tak jak zawsze było jasne w sprawie wszelkich instrumentów i planów finansowych. W szczególności w odniesieniu do Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności, negocjowanego w czasie pandemii. Parlament Europejski stoi na stanowisku, że mechanizm warunkowości w kontekście rządów prawa musi dotyczyć wszystkich państw członkowskich. Oczekujemy na nowe wiadomości od Komisji Europejskiej w sprawie negocjacji przed końcem tego roku - wskazała szefowa europarlamentu.
- Moje przesłanie dotyczy wszystkich państw członkowskich: grać według ustalonych wcześniej reguł. Mamy fundamentalne zasady, fundamentalne wartości, które dzielimy we wszystkich państwach. Obecnie pracujemy nad utrzymaniem jedności Unii Europejskiej. Te zasady powinny stosować wszystkie państwa - podkreśliła Roberta Metsola.
- Ale w tym kontekście chciałabym też powiedzieć, że rola, jaką Polska odegrała od początku wojny, była pokazem wielkiej, humanitarnej solidarności. I ta rola została dostrzeżona - zaznaczyła w rozmowie z Interią.
"Marszałek Witek wyszła z inicjatywą"
Roberta Metsola chwaliła przy okazji Elżbietę Witek za pomysł, który dał początek Szczytowi Kobiet.
- To wspaniała platforma, która miała swój początek na konferencji przewodniczących parlamentów narodowych w Lublanie, gdzie marszałek Witek wyszła z inicjatywą i zaprosiła przewodniczące na granicę polsko-ukraińską. Teraz mamy trzecie spotkanie, które opiera się na tej inicjatywie. To wspaniała platforma i powinna być kontynuowana - liczy szefowa Parlamentu Europejskiego.
Jakub Krzywiecki, Bruksela