Gaudi na drodze do świętości. Watykan podjął decyzję
Antoni Gaudí został decyzją papieża Franciszka ogłoszony Czcigodnym Sługą Bożym. Hiszpański architekt przede wszystkim znany jest z zaprojektowania bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie. Jej budowie poświęcił większość życia. Kościół ma być ukończony w przyszłym roku, po 144 latach.

W poniedziałek Watykan poinformował, że papież Franciszek uznał heroiczność cnót "Bożego architekta" Antonio Gaudiego.
Hiszpański architekt nosi teraz tytuł Czcigodnego Sługi Bożego.
To pierwszy krok w procesie ogłaszania świętych. Zanim jednak Gaudi otrzymałby taki tytuł, Kościół musiałby przeprowadzić jego beatyfikację i kanonizację.
Sagrada Familia - dzieło życia Gaudiego
Gaudi znany jest przede wszystkim z zaprojektowania bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie.
Architekt kierował pracami nad kościołem od 1883 roku - rok po położeniu kamienia węgielnego.
"Młody Gaudí uważał Sagradę Familię za misję powierzoną mu przez Boga i z tą świadomością przekształcił pierwotny projekt neogotycki w coś zupełnie innego i oryginalnego - inspirowanego formami natury i pełnego symboliki wyrażającej jego głęboką wiarę oraz duchowość, czerpiącą z benedyktyńskiej i franciszkańskiej tradycji" - pisze Vatican News.
Pod koniec życia Gaudi odmówił przyjmowania nowych zleceń, skupiając się wyłącznie na bazylice Sagrada Familia.
Zmarł w szpitalu 10 czerwca 1926, gdzie trafił po wypadku komunikacyjnym.
Bazylika Sagrada Familia w Barcelonie. 144 lata budowy
W 2024 roku ogłoszono, że zakończenie budowy bazyliki w Barcelonie zaplanowane jest na 2026 rok - w setną rocznicę śmierci Gaudiego i po 144 latach prac.
Architekt wymyślił, że monumentalna budowla będzie miała aż 18 ogromnych wież w kształcie wrzeciona o wysokości 135 metrów, z których każda symbolizować ma inną postać biblijną - 12 apostołów, czterech ewangelistów, Maryję i Jezusa.
Kiedy Gaudi zmarł w 1926 r., zbudowano jedynie około 10-15 proc. projektu. Później pod koniec lat trzydziestych XX wieku budowę przerwała hiszpańska wojna domowa, kiedy większość projektów i modeli architekta została zniszczona.
W 1984 roku budynek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a prace nabrały tempa. Pod koniec 2021 r. na szczycie wysokiej na 138 m wieży Najświętszej Marii Panny umieszczono ogromną 12-ramienną gwiazdę, aby uczcić jej ukończenie.
W 2022 roku wieże Marka Ewangelisty i Łukasza Ewangelisty doczekały się swoich rzeźb wieńczących, odpowiednio lwa i lisa, a w październiku 2023 roku swoje ostatnie szlify otrzymały wieże Mateusza Ewangelisty i Jana Ewangelisty.
Do ukończenia pozostała więc tylko jedna z centralnych wież, przedstawiająca Jezusa Chrystusa.
Będzie miała ona 172,5 m wysokości i zostanie zakończona czteroramiennym krzyżem o wysokości 17 m, dzięki czemu kościół zyska tytuł najwyższego na świecie, odbierając go Katedrze w Ulm (161,53 m).