Reklama

Roberta Metsola

Poniedziałek, 11 września 2023 (12:19)AktualizacjaWtorek, 30 lipca 2024 (10:02)

Roberta Metsola to maltańska prawniczka, polityk, europosłanka, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego. Urodziła się 18 stycznia 1979 roku na Malcie, w rodzinie o korzeniach politycznych. Jej ojciec, Michael Briguglio, był prominentnym politykiem Partii Narodowej, co prawdopodobnie miało wpływ na jej zainteresowanie polityką od najmłodszych lat. Roberta Metsola jest członkinią Partii Narodowej i reprezentuje to ugrupowanie w Parlamencie Europejskim. Jej praca w Europarlamencie skupia się m.in. na kwestiach praw człowieka, sprawiedliwości społecznej, migracji i relacjach międzynarodowych. Uważana jest za jedną z wiodących postaci maltańskiej i europejskiej polityki.

Roberta Metsola - przewodnicząca Parlamentu Europejskiego
Roberta Metsola - przewodnicząca Parlamentu Europejskiego/Claudio Bresciani /AFP

Roberta Metsola

  • Data urodzenia:18.01.1979
  • Miejsce urodzenia:St. Julian’s
  • Kraj urodzenia:Malta

Roberta Metsola - wykształcenie i kariera zawodowa

W 2001 roku Roberta Metsola ukończyła studia na Uniwersytecie Maltańskim, zdobywając tytuł licencjata prawa

Po zakończeniu nauki pracowała jako prawnik i specjalista ds. praw człowieka, zdobywając doświadczenie w różnych kancelariach prawnych oraz organizacjach zajmujących się prawami człowieka na Malcie.

W latach 2002-2003 była sekretarzem generalnym stowarzyszenia European Democrat Students, gdzie specjalizowała się w zakresie prawa europejskiego.Po akcesji Malty do Unii Europejskiej podjęła pracę w stałym przedstawicielstwie UE jako specjalista ds. prawnych.

Roberta Metsola - kariera polityczna

Roberta Metsola zaangażowała się w politykę narodową i międzynarodową. W 2007 roku dołączyła do Partii Narodowej, a w 2013 roku została wybrana na radną w radzie gminy Swieqi na Malcie.

W 2009 bezskutecznie kandydowała do Parlamentu Europejskiego z listy Partii Narodowej. W 2013 roku dostała jednak mandat eurodeputowanej w wyniku wyborów uzupełniających, zastępując Simona Busuttila. Przystąpiła wtedy do grupy Europejskiej Partii Ludowej.

Do Parlamentu Europejskiego została też wybrana w 2014 i 2019 roku, a w listopadzie 2020 roku została wiceprzewodniczącą PE. W styczniu 2022 po śmierci Davida Sassolego tymczasowo objęła kierownictwo nad Parlamentem Europejskim.

W tym samym miesiącu została wybrana na przewodniczącą (otrzymała 458 głosów na 690 oddanych). Stała się wtedy najmłodszym przewodniczącym w historii i pierwszym Maltańczykiem sprawującym ten urząd.

Pierwsza kadencja Roberty Metsoli jako przewodniczącej PE toczyła się w cieniu afer korupcyjnych. Jak się okazało w 2022 roku, część eurodeputowanych miała przyjmować łapówki od przedstawicieli Kataru i Maroka. Skandal nazwany został Katargate. Roberta Metsola musiała przedstawić listę reform  zabezpieczających przed łapówkarstwem i wzmacniających przejrzystość Parlamentu Europejskiego.

Po wybuchu wojny w Ukrainie jako przewodnicząca PE Roberta Metsola była pierwszym szefem unijnej instytucji, który odwiedził Kijów. Przed nią Ukrainę podczas konfliktu odwiedziło tylko trzech premierów - Polski, Czech i Słowenii. Roberta Metsola pokazała się wtedy jako polityczka ze zdecydowanymi proukraińskimi i antyrosyjskimi poglądami.

W 2024 r. z powodzeniem ubiegała się o reelekcję w wyborach europejskich. 16 lipca 2024 została wybrana na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego X kadencji. Uzyskała rekordowe poparcie 562 z 699 głosujących europosłów.

Roberta Metsola - poglądy

Działalność Roberty Metsoli wpłynęła na politykę Unii Europejskiej na wielu polach. Jest ona aktywną zwolenniczką zacieśniania współpracy między państwami członkowskimi UE oraz promowania wartości europejskich na arenie międzynarodowej. Czynnie uczestniczyła w pracach nad zwiększeniem roli Unii Europejskiej w rozwiązywaniu problemów globalnych.

Roberta Metsola wspiera politykę sprzyjającą większej sprawiedliwości społecznej, w tym w zakresie równości płci, ochrony socjalnej i walki z dyskryminacją. Deklaruje się jako przeciwniczka aborcji.

Roberta Metsola - odznaczenia 

Roberta Metsola została w 2022 roku odznaczona ukraińskim orderem "Za zasługi" I klasy.

W tym samym roku uhonorowano ją ukraińskim Orderem Księżnej Olgi I klasy.

W 2023 otrzymała Krzyż Dobrosąsiedztwa nadany przez Zjednoczony Gabinet Przejściowy Białorusi.

Roberta Metsola - życie prywatne

Roberta Metsola urodziła się 18 stycznia 1979 roku na Malcie, w rodzinie o korzeniach politycznych. Jej ojciec, Michael Briguglio, był prominentnym politykiem Partii Narodowej.

Roberta Metsola jest żoną i matką czterech synów. Jej mężem jest Fin Ukko Metsola.

Roberta Metsola - Wiadomości

Środa, 28 sierpnia 2024 (15:25)
Premier Donald Tusk spotkał się w środę z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Jednak to nie koniec zaplanowanych wizyt szefowej PE. Po południu ma pojawić się na Campusie...
Wtorek, 27 sierpnia 2024 (20:04)
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola przyjedzie w środę do Warszawy. Podczas wizyty ma spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem oraz wziąć udział w dyskusji z młodzieżą na...
Wtorek, 18 czerwca 2024 (06:05)
Poniedziałkowe spotkanie szefów państw Unii Europejskiej nie przyniosło przełomu. Liderzy dyskutowali na temat obsady kluczowych stanowisk w Brukseli. Kością niezgody stała się m.in. długość...