Komisja Europejska pozywa Polskę. Cieszyński: Sprawa zostanie wycofana
Komisja Europejska pozwała 10 krajów, w tym Polskę, za niewdrożenie unijnego kodeksu łączności elektronicznej. - Prace nad tą ustawą są na ostatniej prostej (…) W momencie, kiedy przepisy wejdą w życie, sprawa zostanie wycofana - zapewnia Interię wiceminister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Komisja Europejska pozwała w środę Hiszpanię, Chorwację, Łotwę, Litwę, Irlandię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowenię i Szwecję do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - poinformowały służby prasowe KE. Chodzi o niewdrożenie unijnego kodeksu łączności elektronicznej.
Jak czytamy w komunikacie, pozew do TSUE został skierowany przez KE "w związku z brakiem pełnej transpozycji do prawa krajowego unijnego kodeksu łączności elektronicznej i poinformowania Komisji o tym, w jaki sposób środki krajowe go transponują". Termin na wdrożenie kodeksu do prawa krajowego minął 21 grudnia 2020 roku.
Zgodnie z art. 260 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, jeżeli państwo członkowskie nie transponuje dyrektywy przyjętej przez Parlament Europejski i Radę do prawa krajowego w wymaganym terminie, Komisja może zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie sankcji finansowych.
Minister Janusz Cieszyński, który nadzoruje tę sprawę, uspokaja, że nie jest to powód do zmartwień. Jak mówi Interii, sygnały z Komisji Europejskiej docierały do Polski już wcześniej.
- Prace nad tą ustawą są na ostatniej prostej. To bardzo skomplikowany akt prawny dotyczący napisania regulacji dotyczącej całego rynku telekomunikacyjnego. Ustawa będzie rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów i liczę, że szybko trafi do Sejmu. Jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską i wiedzieliśmy, że takie działania będą podejmowane. W momencie, kiedy przepisy wejdą w życie, sprawa zostanie wycofana - wyjaśnia minister Cieszyński.
- Nie mamy tu sporu z Komisją Europejską, po prostu, tak jak inne kraje, dużo czasu poświęciliśmy na konsultacje z rynkiem. Ta ustawa będzie dużym wzmocnieniem praw klientów i na tym nam od początku najbardziej zależało - przekonuje.
Europejski kodeks łączności elektronicznej dostosowuje ramy regulacyjne europejskiego sektora telekomunikacyjnego do nowych wyzwań - informuje Komisja Europejska. Wszedł on w życie w grudniu 2018 r., a państwa członkowskie miały dwa lata na wdrożenie jego przepisów. Jest to główny akt prawny mający na celu (...) zapewnienie pełnego udziału wszystkich obywateli UE w gospodarce cyfrowej i społeczeństwie cyfrowym - czytamy w komunikacie KE.
Łukasz Szpyrka