Komisja Europejska pozywa 10 państw, w tym Polskę

Michał Michalak

Oprac.: Michał Michalak

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Komisja Europejska pozwała w środę Hiszpanię, Chorwację, Łotwę, Litwę, Irlandię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowenię i Szwecję do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - poinformowały służby prasowe KE. Chodzi o niewdrożenie unijnego kodeksu łączności elektronicznej - podano. - Prace nad tą ustawą są na ostatniej prostej (…) W momencie, kiedy przepisy wejdą w życie, sprawa zostanie wycofana - uspokaja w rozmowie z Interią wiceminister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Komisja Europejska pozywa 10 państw członkowskich
Komisja Europejska pozywa 10 państw członkowskichAFP
Czy Unia Europejska powinna wprowadzić embargo na rosyjski gaz?

Jak czytamy, pozew do TSUE został skierowany przez KE "w związku z brakiem pełnej transpozycji do prawa krajowego unijnego kodeksu łączności elektronicznej i poinformowania Komisji o tym, w jaki sposób środki krajowe go transponują".

Termin na wdrożenie kodeksu do prawa krajowego minął 21 grudnia 2020 roku - podkreślono.

Zgodnie z art. 260 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, jeżeli państwo członkowskie nie transponuje dyrektywy przyjętej przez Parlament Europejski i Radę do prawa krajowego w wymaganym terminie, Komisja może zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie sankcji finansowych.

- Prace nad tą ustawą są na ostatniej prostej. Jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską i wiedzieliśmy, że takie działania będą podejmowane. W momencie, kiedy przepisy wejdą w życie, sprawa zostanie wycofana. Nie mamy tu sporu z Komisją Europejską - powiedział Interii wiceminister ds. cyfryzacji Janusz CieszyńskiCzytaj więcej na ten temat

Czym jest wspomniany kodeks?

Europejski kodeks łączności elektronicznej dostosowuje ramy regulacyjne europejskiego sektora telekomunikacyjnego do nowych wyzwań - informuje Komisja Europejska. Wszedł on w życie w grudniu 2018 r., a państwa członkowskie miały dwa lata na wdrożenie jego przepisów. Jest to główny akt prawny mający na celu (...) zapewnienie pełnego udziału wszystkich obywateli UE w gospodarce cyfrowej i społeczeństwie cyfrowym - czytamy w komunikacie KE.

Kodeks unowocześnia unijne przepisy telekomunikacyjne z korzyścią dla konsumentów i przemysłu poprzez stymulowanie konkurencji, pobudzanie inwestycji, wzmacnianie rynku wewnętrznego i praw konsumentów - argumentuje Bruksela.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Tak wygląda dziś metro w Kijowie
      Tak wygląda dziś metro w KijowieJakub KrzywieckiINTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na