Reklama

Ludwik Dorn

Piątek, 6 października 2023 (14:59)AktualizacjaPoniedziałek, 9 października 2023 (16:01)

Ludwik Dorn był działaczem opozycyjnym w PRL, politykiem, posłem (1997-2015), marszałkiem Sejmu (2007), wicepremierem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji (2005-2007). Był współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość. Zmarł w wyniku choroby nowotworowej w 2022 roku.

Ludwik Dorn
Ludwik Dorn/Krystian Dobuszyński/Reporter

Ludwik Dorn

  • Data urodzenia:05.06.1954
  • Miejsce urodzenia:Warszawa
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Data śmierci:07.04.2022

Ludwik Dorn - młodość i wykształcenie

Ludwik Dorn urodził się w zasymilowanej rodzinie pochodzenia żydowskiego. Rodzinne nazwisko Dornbaum zostało skrócone w latach 60. XX w. Był harcerzem 1 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Romualda Traugutta ("Czarna Jedynka"). Poznał tam m.in. Antoniego Macierewicza, Piotra Naimskiego i Andrzeja Celińskiego.

Przyszły polityk był uczniem VI Liceum Ogólnokształcącego im. T. Reytana w Warszawie. Po maturze studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył ją w 1978 roku.

Ludwik Dorn - działalność opozycyjna w PRL

Ludwik Dorn wcześnie zaangażował się w działalność opozycyjną. Jedną z jego najgłośniejszych akcji (w 1971 roku) było wypisanie białą farbą na murach Powązek hasła: "Chwała robotnikom pomordowanym w grudniu 1970 roku". Od 1976 roku działał w Komitecie Obrony Robotników. Od 1977 roku publikował w podziemnym piśmie "Głos", prowadzonym przez Antoniego Macierewicza.

W sierpniu 1980 roku Ludwik Dorn został aresztowany, ale na mocy "porozumień sierpniowych" wyszedł na wolność. We wrześniu 1980 roku zapisał się do "NSZZ "Solidarność".

W czasie stanu wojennego musiał się ukrywać. Był poszukiwany listem gończym. Nie zaprzestał jednak działalności opozycyjnej. W miejsce internowanego Antoniego Macierewicza przejął prowadzenie pisma "Głos".

Po 1,5 roku ukrywania się, w 1983 roku podpisał zobowiązanie, że nie będzie łamać prawa PRL. Dokument ten był wykorzystany w propagandzie antyopozycyjnej, co spotkało się z krytyką części środowiska "Solidarności"  w III RP wobec niego.

Ludwik Dorn - kariera polityczna w III RP

Na początku lat 90. Ludwik Dorn rozpoczął ścisłą współpracę z Jarosławem Kaczyńskim. Gdy Lech Wałęsa został Prezydentem RP, a Jarosław Kaczyński - szefem jego kancelarii, Ludwikowi Dornowi przypadła posada kierownika zespołu analiz w Kancelarii Prezydenta. W 1992 roku odszedł jednak z pracy, gdy bracia Kaczyńscy skonfliktowali się z Lechem Wałęsą.

Ludwik Dorn był członkiem, a od 1992 roku wiceprezesem partii Porozumienie Centrum. W 1997 roku wystartował z list Akcji Wyborczej "Solidarność" do Sejmu i został posłem III kadencji Sejmu, a następnie przewodniczącym Klubu Parlamentarnego PiS. 

W 2001 roku wraz z Lechem Kaczyńskim i Jarosławem Kaczyńskim zakładał Prawo i Sprawiedliwość. Został wiceprezesem PiS. Bliska współpraca z braćmi Kaczyńskimi dała mu przydomek "trzeci bliźniak". W wyborach parlamentarnych w 2001 r. uzyskał reelekcję i został posłem IV kadencji Sejmu

W wyborach parlamentarnych w 2005 r. ponownie uzyskał mandat - tym razem V kadencji - a następnie w tym samym roku w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza powierzono mu tekę wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji. Gdy premierem został Jarosław Kaczyński, Ludwik Dorn zachował swoje stanowiska. 

W lutym 2007 roku zrezygnował z kierowania ministerstwem z powodu "rozbieżności zdań" dotyczącej funkcjonowania resortu, pozostając wicepremierem do kwietnia 2007 roku, gdy został wybrany na marszałka Sejmu. Stanowisko piastował do listopada 2007, czyli do końca V kadencji Sejmu.

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz czwarty uzyskał mandat poselski. Złożył jednak rezygnację z funkcji wiceprezesa PiS. Następnie został zawieszony w prawach członka partii, a w październiku 2008 r. usunięto go z PiS.

W 2009 roku został przewodniczącym koła parlamentarnego Polska Plus, a na początku 2010 r. członkiem zarządu partii Polska Plus. Gdy po katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Polska Plus poparła kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta RP Ludwik Dorn zrezygnował z członkostwa w prezydium. Podjął decyzję o poparciu Marka Jurka, a następnie całkiem odszedł z PP. 

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku startował do Sejmu ponownie z listy PiS, uzyskując mandat poselski VII kadencji. Do Sejmu wszedł jednak jako poseł niezrzeszony, a następnie przystąpił do klubu parlamentarnego Solidarna Polska, w którym był do 2014 roku.

W 2014 roku startował w wyborach do Europarlamentu z listy Solidarnej Polski, jednak wobec nieprzekroczenia progu wyborczego przez to ugrupowanie nie uzyskał mandatu.

W kolejnych wyborach parlamentarnych w 2015 roku, Ludwik Dorn wystartował z list Platformy Obywatelskiej. Mandatu jednak nie uzyskał.

Ludwik Dorn - śmierć

Ludwik Dorn zmarł 7 kwietnia 2022 roku w wieku 67 lat w wyniku choroby nowotworowej. Został pochowany na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pogrzeb miał charakter państwowy.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Ludwika Dorna pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Ludwik Dorn - życie prywatne

Ludwik Dorn żenił się trzykrotnie. Jego ostatnią żoną była Izabela Śmieszek-Dorn. Miał cztery córki. 

Szczególnie miejsce w życiu polityka miała Saba - ukochana sznaucerka, która była obiektem zainteresowania mediów z uwagi na jej wizyty w Sejmie, wożenie rządową limuzyną, a także oskarżeniem o zniszczenie rządowych mebli.

Mniej znanym faktem z życia Ludwika Dorna jest jego twórczość literacka. Pisał bajki dla dzieci (np. "O śpiochu tłuściochu i o psie Sabie"), a w latach 80. pracował jako tłumacz powieści, używając pseudonimu Dorota Lutecka.

Ludwik Dorn - Wiadomości

Środa, 13 kwietnia 2022 (07:15)
W środę w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe Ludwika Dorna. Były marszałek Sejmu, wicepremier, szef MSWiA; członek opozycji antykomunistycznej, współtwórca Prawa i Sprawiedliwości i jeden...
Czwartek, 7 kwietnia 2022 (17:27)
Ludwik Dorn nie żyje. Polski polityk, publicysta i współzałożyciel partii Prawo i Sprawiedliwość zmarł w wieku 67 lat, a informację o jego śmierci potwierdzili politycy PiS-u w rozmowie z Interią....
Czwartek, 7 kwietnia 2022 (15:13)
Politycy ze wszystkich stron sceny wspominają byłego wicepremiera i marszałka Ludwika Dorna. "Z przykrością przyjąłem informację o śmierci Pana Ludwika Dorna - marszałka Sejmu, wicepremiera,...
Czwartek, 7 kwietnia 2022 (14:19)
Zmarł Ludwik Dorn. Polski polityk, publicysta, współzałożyciel Prawa i Sprawiedliwości miał 67 lat. Informację o jego śmierci Interia potwierdziła u polityków PiS.

Ludwik Dorn - Wideo

Czwartek, 7 kwietnia 2022 (22:48)
Był marszałkiem Sejmu, jednym z najbliższych współpracowników braci Kaczyńskich - nazywany był "trzecim bliźniakiem". Nie żyje Ludwik Dorn - znany głównie z sejmowych korytarzy, ale oprócz polityki...