Reklama

NSZZ "Solidarność"

Czwartek, 14 września 2023 (11:38)AktualizacjaPiątek, 15 września 2023 (16:11)

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" to największy ogólnopolski związek zawodowy, do którego powstania doprowadziła fala sierpniowych strajków z 1980 r. Związek powstał w 1980 r. dla obrony praw pracowniczych. Od 1989 r. był jednym z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i komunizmowi.

Założyciel NSZZ "Solidarność" Lech Wałęsa na zdjęciu z George H. W. Bushem w 1989 roku
Założyciel NSZZ "Solidarność" Lech Wałęsa na zdjęciu z George H. W. Bushem w 1989 roku/LUKE FRAZZA / AFP/AFP

NSZZ "Solidarność"

  • Rok założenia:29.10.1980
  • Siedziba:Gdańsk
  • Założyciel:
  • Rodzaj:państwowa

​NSZZ "Solidarność" - historia powstania

Do powstania NSZZ ,"Solidarność"' przyczynił się strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W 1980 roku strajk ponad miliona robotników na rzecz 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego spowodował falę protestów w całej Polsce. Pierwszy i najważniejszy postulat dotyczył zgody władz na powołanie niezależnych od środowisk partyjnych oraz pracodawców wolnych związków zawodowych. Strajki doprowadziły do podpisania porozumienia między robotnikami z komunistycznymi władzami Polski, w wyniku którego powstał Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy "Solidarność"'.

W 1980 roku w dniach 5-10 września i 26 września - 7 października odbył się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność"'. Na przewodniczącego związku wybrano wówczas Lecha Wałęsę.

NSZZ "Solidarność" został zarejestrowany 10 listopada 1980 roku przez Sąd Najwyższy. NSZZ "Solidarność" był pierwszym i największym w Polsce związkiem zawodowym, który nie był kontrolowany przez państwo.

W roku 1980 "Solidarność" była masowych ruchem o charakterze społeczno-niepodległościowym i zgromadziła około 10 milionów członków - było to 80 proc. pracowników państwowych. Organizacje związkowe "Solidarności" powstawały we wszystkich przedsiębiorstwach i instytucjach, oprócz Wojska Polskiego i Milicji Obywatelskiej.

NSZZ "Solidarność" - nazwa

Nazwa "Solidarność" została wybrana na nazwę związku, gdyż wywodzi się ona z haseł, które strajkujący umieszczali na murach Stoczni Gdańskiej. Podczas strajków powstał także Strajkowy Biuletyn Informacyjny "Solidarność" oraz charakterystyczne logo. Pomysłodawcą wykorzystania słowa "solidarność' w nazwie związku, był jeden z liderów opozycji - Karol Modzelewski.

NSZZ "Solidarność" - w okresie PRL

W ciągu pierwszego roku działalności "Solidarność" stała się ogólnopolskim ruchem społecznym. W grudniu 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego NSZZ "Solidarność" został zdelegalizowany. Przywódcy związku zostali wtedy internowani i umieszczeni w ośrodkach odosobnienia.

Władze PRL we wrześniu 1986 roku ogłosiły amnestię dla więźniów politycznych. 30 września 1986 roku Lech Wałęsa powołał jawną Tymczasową Radę NSZZ "Solidarność", w której skład wchodzili: Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk, Tadeusz Jedynak, Bogdan Lis, Janusz Pałubicki i Józef Pinior. 25 października 1987 roku została powołana Krajowa Komisja Wykonawcza NSZZ "Solidarność".

NSZZ "Solidarność" - działalność w 1989 roku

W sierpniu 1988 roku "Solidarność" przedstawiła postulaty do władzy, w których domagała się m.in. ponownej legalizacji NSZZ "Solidarność" i swobody w zakładaniu klubów politycznych.

20 osób związanych z NSZZ "Solidarność" brało udział w obradach Okrągłego Stołu w 1989 roku z udziałem władzy oraz strony kościelnej.  Ustalenia Okrągłego Stołu zapoczątkowały zmiany ustrojowe w Polsce.

17 kwietnia 1989 roku NSZZ "Solidarność" został ponownie zarejestrowany przez Sąd Wojewódzki w Warszawie. 4 czerwca 1989 roku Komitet Obywatelski"Solidarność" wystawił swoich kandydatów w pierwszych częściowo wolnych wyborach do Sejmu i wyborach do nowo utworzonego Senatu. NSZZ "Solidarność" 4 czerwca 1989 roku zdobył 161 mandatów w Sejmie i 99 mandatów w Senacie. Następnie został utworzony Obywatelski Klub Parlamentarny "Solidarność", któremu przewodniczył Bronisław Geremek.

NSZZ "Solidarność" - po 1989 roku

W 1990 roku w wyborach do samorządów lokalnych w większości wygrali kandydaci z "Solidarności". We wrześniu 1990 roku Lech Wałęsa ogłosił, że będzie kandydował na prezydenta RP. W grudniu 1990 roku Lech Wałęsa został zaprzysiężony na prezydenta RP. Wtedy funkcję przewodniczącego "Solidarności" zaczął pełnić Marian Krzaklewski.

W 1996 roku powstała Akcja Wyborcza "Solidarność", czyli koalicja "Solidarności" z partiami prawicowymi. Na jej czele stanął Marian Krzaklewski. W 2001 roku NSZZ "Solidarność" wyszła ze wszystkich struktur regionalnych Akcji Wyborczej Solidarności.

W 2002 roku przewodniczącym "Solidarności" został Janusz Śniadek. Od 2010 roku funkcję przewodniczącego "Solidarności" pełni Piotr Duda.

NSZZ "Solidarność" - aktualna działalność

Aktualnie głównym zadaniem "Solidarności" jest obrona godności i praw pracowniczych jej członków poprzez zapewnienie dobrych warunków pracy i wynagrodzenia, przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Związek prowadzi także działania mające na celu zwalczanie bezrobocia i pomoc osobom bezrobotnym.

Od 2014 r. patronem NSZZ "Solidarność" jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
Temat NSZZ "Solidarność" znajdziesz również w serwisie: Muzyka, Biznes, Motoryzacja

NSZZ "Solidarność" - Wiadomości

Środa, 28 lutego 2024 (14:02)
- W sposób czynny, na twardo jak to się mawia po związkowemu wchodzimy w te protesty. 6 marca NSZZ "Solidarność" pracownicza dołącza do manifestacji - ogłosił Piotr Duda.
Piątek, 26 stycznia 2024 (19:50)
- Tego się nauczyłem, że to właśnie "Solidarność" broni najlepiej praw pracowników - mówił podczas spotkania z małopolskimi działaczami związku Andrzej Duda. W tym kontekście przypomniał rozmowę z...
Wtorek, 28 listopada 2023 (07:18)
Uwolnienie handlu w niedzielę albo ograniczenie zakazu do dwóch niedziel w miesiącu. To pomysły nowej większości na liberalizację przepisów wprowadzonych w 2018 r. przez PiS. Zanim jednak dojdzie...
Środa, 15 listopada 2023 (20:12)
- Jesteśmy otwarci na dialog z każdym rządem, ale nie może być tak, że w umowie koalicyjnej już nam się daje policzek - mówi Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność". Związek sprzeciwia się...
Czwartek, 19 października 2023 (19:47)
Piotr Duda będzie przewodniczącym NSZZ "Solidarność" przez kolejną kadencję - do 2028 r. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. W czwartek na salę obrad związku w Spale, gdzie przemawiali m.in....
Czwartek, 19 października 2023 (13:58)
- Niezależnie od obrotu wydarzeń związanych z wyborami, PiS będzie stać na straży praw pracowniczych, polityki społecznej i prorodzinnej - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że...
Piątek, 1 września 2023 (09:14)
Tusk postawił na kompletną farsę. Przebrał się w kostium organizatora solidarnościowego buntu z lat 1980-1981. Ta retoryka zwalnia go z jakichkolwiek programowych konkretów.
Środa, 7 czerwca 2023 (16:03)
- Może pojawicie się tutaj, spojrzycie prosto w oczy pracownikom różnych działów. Tylko przywieźcie waciaki, żebyście nie zostali za bardzo dotkliwie obici, bo my jesteśmy miłosierni i chcemy was...
Niedziela, 4 czerwca 2023 (07:21)
10 lat temu Sejm podjął uchwałę, na mocy której 4 czerwca stał się Dniem Demokracji i Praw Obywatelskich. Święto upamiętnia naszą historię i podkreśla rangę wydarzeń, które 34 lata temu przebiegały...

NSZZ "Solidarność" - Wideo

Czwartek, 17 listopada 2022 (20:39)
Zamiast demonstracji rozmowa, ale to nie zmienia żądań związkowców z Solidarności, którzy chcą zwiększenia pensji o jedną piątą dla pracowników budżetówki. Rząd na tak wysoką podwyżkę zgodzić się...
Poniedziałek, 9 listopada 2020 (15:46)
Krótka sonda uliczna redakcji Deutsche Welle, w której spotkani na ulicy Niemcy odpowiadali na pytanie co mocniej kojarzy im się z końcem komunizmu - powstanie Solidarnosci w Polsce czy upadek Muru...
Wtorek, 15 września 2020 (16:41)
- Wydaje mi się, że miarą każdego Polaka jest wszelkiego rodzaju wsparcie w zakresie demokratycznych zmian na Białorusi - przekonywał prezes zarządu operatora Stadionu Narodowego Włodzimierz Dola....