Reklama

NSZZ "Solidarność"

Czwartek, 14 września 2023 (11:38)AktualizacjaPiątek, 15 września 2023 (16:11)

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" to największy ogólnopolski związek zawodowy, do którego powstania doprowadziła fala sierpniowych strajków z 1980 r. Związek powstał w 1980 r. dla obrony praw pracowniczych. Od 1989 r. był jednym z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i komunizmowi.

Założyciel NSZZ "Solidarność" Lech Wałęsa na zdjęciu z George H. W. Bushem w 1989 roku
Założyciel NSZZ "Solidarność" Lech Wałęsa na zdjęciu z George H. W. Bushem w 1989 roku/LUKE FRAZZA / AFP/AFP

NSZZ "Solidarność"

  • Rok założenia:29.10.1980
  • Siedziba:Gdańsk
  • Założyciel:
  • Rodzaj:państwowa

​NSZZ "Solidarność" - historia powstania

Do powstania NSZZ ,"Solidarność"' przyczynił się strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W 1980 roku strajk ponad miliona robotników na rzecz 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego spowodował falę protestów w całej Polsce. Pierwszy i najważniejszy postulat dotyczył zgody władz na powołanie niezależnych od środowisk partyjnych oraz pracodawców wolnych związków zawodowych. Strajki doprowadziły do podpisania porozumienia między robotnikami z komunistycznymi władzami Polski, w wyniku którego powstał Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy "Solidarność"'.

W 1980 roku w dniach 5-10 września i 26 września - 7 października odbył się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność"'. Na przewodniczącego związku wybrano wówczas Lecha Wałęsę.

NSZZ "Solidarność" został zarejestrowany 10 listopada 1980 roku przez Sąd Najwyższy. NSZZ "Solidarność" był pierwszym i największym w Polsce związkiem zawodowym, który nie był kontrolowany przez państwo.

W roku 1980 "Solidarność" była masowych ruchem o charakterze społeczno-niepodległościowym i zgromadziła około 10 milionów członków - było to 80 proc. pracowników państwowych. Organizacje związkowe "Solidarności" powstawały we wszystkich przedsiębiorstwach i instytucjach, oprócz Wojska Polskiego i Milicji Obywatelskiej.

NSZZ "Solidarność" - nazwa

Nazwa "Solidarność" została wybrana na nazwę związku, gdyż wywodzi się ona z haseł, które strajkujący umieszczali na murach Stoczni Gdańskiej. Podczas strajków powstał także Strajkowy Biuletyn Informacyjny "Solidarność" oraz charakterystyczne logo. Pomysłodawcą wykorzystania słowa "solidarność' w nazwie związku, był jeden z liderów opozycji - Karol Modzelewski.

NSZZ "Solidarność" - w okresie PRL

W ciągu pierwszego roku działalności "Solidarność" stała się ogólnopolskim ruchem społecznym. W grudniu 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego NSZZ "Solidarność" został zdelegalizowany. Przywódcy związku zostali wtedy internowani i umieszczeni w ośrodkach odosobnienia.

Władze PRL we wrześniu 1986 roku ogłosiły amnestię dla więźniów politycznych. 30 września 1986 roku Lech Wałęsa powołał jawną Tymczasową Radę NSZZ "Solidarność", w której skład wchodzili: Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk, Tadeusz Jedynak, Bogdan Lis, Janusz Pałubicki i Józef Pinior. 25 października 1987 roku została powołana Krajowa Komisja Wykonawcza NSZZ "Solidarność".

NSZZ "Solidarność" - działalność w 1989 roku

W sierpniu 1988 roku "Solidarność" przedstawiła postulaty do władzy, w których domagała się m.in. ponownej legalizacji NSZZ "Solidarność" i swobody w zakładaniu klubów politycznych.

20 osób związanych z NSZZ "Solidarność" brało udział w obradach Okrągłego Stołu w 1989 roku z udziałem władzy oraz strony kościelnej.  Ustalenia Okrągłego Stołu zapoczątkowały zmiany ustrojowe w Polsce.

17 kwietnia 1989 roku NSZZ "Solidarność" został ponownie zarejestrowany przez Sąd Wojewódzki w Warszawie. 4 czerwca 1989 roku Komitet Obywatelski"Solidarność" wystawił swoich kandydatów w pierwszych częściowo wolnych wyborach do Sejmu i wyborach do nowo utworzonego Senatu. NSZZ "Solidarność" 4 czerwca 1989 roku zdobył 161 mandatów w Sejmie i 99 mandatów w Senacie. Następnie został utworzony Obywatelski Klub Parlamentarny "Solidarność", któremu przewodniczył Bronisław Geremek.

NSZZ "Solidarność" - po 1989 roku

W 1990 roku w wyborach do samorządów lokalnych w większości wygrali kandydaci z "Solidarności". We wrześniu 1990 roku Lech Wałęsa ogłosił, że będzie kandydował na prezydenta RP. W grudniu 1990 roku Lech Wałęsa został zaprzysiężony na prezydenta RP. Wtedy funkcję przewodniczącego "Solidarności" zaczął pełnić Marian Krzaklewski.

W 1996 roku powstała Akcja Wyborcza "Solidarność", czyli koalicja "Solidarności" z partiami prawicowymi. Na jej czele stanął Marian Krzaklewski. W 2001 roku NSZZ "Solidarność" wyszła ze wszystkich struktur regionalnych Akcji Wyborczej Solidarności.

W 2002 roku przewodniczącym "Solidarności" został Janusz Śniadek. Od 2010 roku funkcję przewodniczącego "Solidarności" pełni Piotr Duda.

NSZZ "Solidarność" - aktualna działalność

Aktualnie głównym zadaniem "Solidarności" jest obrona godności i praw pracowniczych jej członków poprzez zapewnienie dobrych warunków pracy i wynagrodzenia, przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Związek prowadzi także działania mające na celu zwalczanie bezrobocia i pomoc osobom bezrobotnym.

Od 2014 r. patronem NSZZ "Solidarność" jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
Temat NSZZ "Solidarność" znajdziesz również w serwisie: Muzyka, Biznes, Motoryzacja

NSZZ "Solidarność" - Wiadomości

Niedziela, 26 maja 2024 (15:06)
Ludwika Wujec, działaczka opozycji demokratycznej w PRL, wdowa po Henryku Wujcu, zmarła w wieku 83 lat. O śmierci działaczki poinformował jej syn Paweł Wujec. "Przez ostatnie lata Mama bardzo...
Piątek, 10 maja 2024 (18:56)
"Nikt nie wierzy, że to rolnicy chcą wyjść z Unii i systemu dopłat" - napisał Donald Tusk w mediach społecznościowych. Do wpisu dołączył zdjęcie z piątkowej demonstracji, która przemaszerowała...
Środa, 28 lutego 2024 (14:02)
- W sposób czynny, na twardo jak to się mawia po związkowemu wchodzimy w te protesty. 6 marca NSZZ "Solidarność" pracownicza dołącza do manifestacji - ogłosił Piotr Duda. Związkowcy mają plan na...
Środa, 7 lutego 2024 (19:49)
Na piątek 9 lutego rolnicy z całej Polski zapowiadają protest. Ma on potrwać 30 dni. - Znam sytuację. Rolnictwu należy się wsparcie. Jutro wraz z ministrami Michałem Kołodziejczakiem i Stefanem...

NSZZ "Solidarność" - Wideo