Reklama

Porozumienie Centrum

Środa, 24 sierpnia 2022 (15:09) Aktualizacja Wtorek, 12 września 2023 (14:22)
Porozumienie Centrum (PC) było polską partią polityczną stworzoną przez Jarosława Kaczyńskiego i zgromadzonych wokół niego działaczy. Profil PC był stricte chrześcijańsko-demokratyczny. Porozumienie Centrum oficjalnie działało w latach 1990-2002, a w 2001 roku członkowie PC stworzyli nową formację — Prawo i Sprawiedliwość.
Porozumienie Centrum - najważniejsze informacje
Jarosław Kaczyński, założyciel Porozumienia Centrum /AFP

Porozumienie Centrum - najważniejsze informacje

Powstanie Porozumienia Centrum

Za oficjalną datę powstania Porozumienia Centrum przyjmuje się 12 maja 1990 roku. Tego dnia na konferencji prasowej została podana wiadomość o utworzeniu nowej partii politycznej na polskiej scenie. Sygnatariusze PC reprezentowali wiele organizacji, takich jak:
 • Centrum Demokratyczne,
 • Chrześcijańska Demokracja Kraków,
 • Chrześcijańsko-Demokratyczne Stronnictwo Pracy (ChDSP),
 • Forum Demokratyczne Mazowsze,
 • Grupa Polityczna Wola,
 • Klub Myśli Politycznej Dziekania,
 • Komitet Obywatelski „Solidarność”,
 • Kongres Liberalno-Demokratyczny (KLD),
 • Młodzi Chrześcijańscy Demokraci,
 • Polskie Stronnictwo Ludowe „Solidarność”.
Pierwszy kongres PC odbył się w dniach 2-3 marca 1991 na terenie Politechniki Warszawskiej. W trakcie zgromadzenia wybrano także przewodniczącego partii. Do rozgrywki stanęło dwóch kandydatów — Jarosław Kaczyński oraz Janusz Andruszkiewicz. Stosunkiem głosów 268 do 40 zwyciężył Kaczyński. Na I Kongresie PC doszło także do prezentacji programu społeczno-gospodarczych oraz uchwalenia statutu partii.

Już na początku istnienia partii jej politycy dążyli do skrócenia kadencji parlamentu (Sejmu kontraktowego) oraz przeprowadzenia wolnych wyborów parlamentarnych oraz prezydenckich. W tym drugim przypadku poparto kandydaturę Lecha Wałęsy, który zdobył urząd prezydenta. W kancelarii Wałęsy szefem został Jarosław Kaczyński, natomiast Lech Kaczyński otrzymał stanowisko szefa BBN. Na początku 1991 roku trzech polityków Porozumienia Centrum weszło w skład rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego.

Pierwsze wybory, w których wystartowało Porozumienie Centrum, miały miejsce w październiku 1991 roku, gdy PC wystartowało w ramach koalicji Porozumienie Obywatelskie Centrum. Koalicja otrzymała niecały milion głosów, co przełożyło się na 44 miejsca w Sejmie. Prezydent Wałęsa przekazał misję stworzenia rządu politykowi Porozumienia Centrum — Janowi Olszewskiemu. Koalicja, która wybrała prezydium zarówno Sejmu, jak i Senatu oraz obsadziła stanowiska w komisjach, została stworzona z członków:
 • Konfederacji Polski Niepodległej,
 • Kongresu Liberalno-Demokratycznego,
 • Polskiego Stronnictwa Ludowego — Porozumienia Ludowego,
 • Porozumienia Centrum,
 • Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.
Rząd Olszewskiego został poparty przez PC, PSL, PChD (Partia Chrześcijańskich Demokratów) oraz NSZZ „Solidarność”. Jerzy Eysymontt (szef Centralnego Urzędu Planowania) oraz Adam Glapiński (minister ds. współpracy gospodarczej z zagranicą) pozostali w rządzie, a dodatkowe dwie teki otrzymali politycy PC — Jan Parys (minister obrony narodowej) oraz Wojciech Włodarczyk (szef Urzędu Rady Ministrów). Po uzyskaniu wotum nieufności dla rządu Hanny Suchockiej oraz rozwiązaniu parlamentu w 1993 roku Porozumienie Centrum przystąpiło do wyborów parlamentarnych.

PC w wyborach przeprowadzonych 19 września 1993 startowało z listy nr 1. Partia uzyskała 4,42% głosów, co sprawiło, że nie przekroczyła progu wyborczego i nie dostała się do Sejmu.

W 1995 roku podczas wyborów prezydenckich PC najpierw poparło Adama Strzembosza, następnie Lecha Kaczyńskiego, a ostatecznie Jana Olszewskiego (zajął 4. miejsce w 1. turze z wynikiem 6,86%). Dwa lata później Porozumienie Centrum wystartowało w wyborach parlamentarnych z list Akcji Wyborczej Solidarność, co zakończyło się uzyskaniem 14 mandatów poselskich oraz 3 miejsca w Senacie. Na koniec III kadencji parlamentu w Sejmie pozostało dwóch polityków Porozumienia Centrum — Jarosław Kaczyński oraz Ludwik Dorn.

W 2001 roku, po założeniu przez Jarosława Kaczyńskiego nowej partii politycznej — Prawa i Sprawiedliwości — w jej struktury wstąpili byli politycy Porozumienia Centrum m.in. Adam Lipiński, Lech Kaczyński czy Ludwik Dorn.

Porozumienie Centrum — program

Od początku istnienia Porozumienia Centrum program partii oscylował wokół sprzeciwu do polityki rządu Tadeusza Mazowieckiego. Stanowisko PC wobec projektu „Małej Konstytucji” i Programu Powszechnej Prywatyzacji również było negatywne. W 1993 roku Porozumienie Centrum głosowali za ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, a także za przepisem o obowiązku respektowania wartości chrześcijańskich w publicznych środkach informacji.

W polityce zagranicznej Porozumienie Centrum opowiadało się za jak najszybszym opuszczeniem wojsk radzieckich z terytorium Polski, ratyfikacją układu stowarzyszenia z Europejską Wspólnotą Gospodarczą, dążeniem do przystąpienia do NATO, uznania państw byłego bloku radzieckiego oraz nawiązaniu dobrych stosunków z sąsiadami — Litwą, Białorusią oraz Ukrainą.

Więcej na temat Porozumienie Centrum

Porozumienie Centrum - Wiadomości

 • PiS umarza długi partii Kaczyńskiego

  PiS umarza długi partii Kaczyńskiego

  Czwartek, 14 lutego 2008 (06:00)
  Cztery dni po przegranych przez PiS wyborach minister skarbu Wojciech Jasiński umorzył prawie 700 tys. zł długów Porozumienia Centrum, pierwszej partii Jarosława Kaczyńskiego,...
 • Apel poległych partii

  Apel poległych partii

  Środa, 17 października 2007 (05:00)
  Z prawie 200 ugrupowań politycznych, które powstały w Polsce po 1989 r., dzisiaj - przed wyborami - liczą się trzy.
 • "Kaczyńscy mają za paznokciami dużo brudu"

  "Kaczyńscy mają za paznokciami dużo brudu"

  Poniedziałek, 17 września 2007 (11:11)
  Rozliczenia "złodziejskich prywatyzacji", m.in. Polskich Hut Stali, a także wyjaśnienia społeczeństwu, czy Porozumienie Centrum spłaciło pożyczkę zaciągniętą w Fundacji Prasowej...
 • Reklama

 • Lepper ma haka na Jarosława Kaczyńskiego?

  Niedziela, 16 września 2007 (14:13)
  Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper przedstawił w niedzielę w TVN kserokopie dokumentu, który - jego zdaniem - świadczy o nielegalnych transakcjach finansowych dokonywanych przez...
 • Zarzuty nieprawidłowości przy tworzeniu PC

  Wtorek, 4 września 2007 (19:31)
  Politycy Samoobrony zaprezentowali materiały, które - ich zdaniem - świadczą o "przekrętach" i nieprawidłowościach przy tworzeniu przez obecnych liderów PiS, m.in. Jarosława...
 • "Osobista historia PC" rozbije prawicę?

  "Osobista historia PC" rozbije prawicę?

  Poniedziałek, 22 stycznia 2007 (06:30)
  Andrzej Anusz wydaje książkę o historii Porozumienia Centrum. Publikacja, której jeszcze nie ma, już wzbudza emocje. Przemysław Gosiewski oskarżył niedawno autora o związki z WSI i...
 • Reklama