Reklama

Tadeusz Mazowiecki

Piątek, 18 listopada 2022 (18:00)AktualizacjaŚroda, 20 września 2023 (13:45)

Tadeusz Mazowiecki to polski publicysta i polityk. Wieloletni doradca Lecha Wałęsy oraz robotników strajkujących w Stoczni Gdańskiej. Ostatni premier PRL oraz pierwszy prezes Rady Ministrów III Rzeczypospolitej. Poseł na Sejm PRL w latach 1961-1972 (III, IV i V kadencja), a także poseł na Sejm RP w latach 1991-2001 (I, II i III kadencja). Współtwórca „Wrocławskiego Tygodnika Katolików” oraz miesięcznika „Więź”, a także Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Współzałożyciel i pierwszy przewodniczący Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

Tadeusz Mazowiecki
Tadeusz Mazowiecki/Jan KUCHARZYK/East News/East News

Tadeusz Mazowiecki

  • Data urodzenia:18.04.1927
  • Miejsce urodzenia:Płock
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Data śmierci:28.10.2013

Tadeusz Mazowiecki — wykształcenie

Tadeusz Mazowiecki w wieku 20 lat ukończył edukację na poziomie ponadpodstawowym – Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, czyli popularną Małachowiankę. Po ukończeniu liceum zdecydował się na podjęcie studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim. W ostateczności nigdy nie zdobył wyższego wykształcenia. Przed zakończeniem studiów na UW był członkiem „Caritas Academica” oraz Akademickiej Spółdzielni Wydawniczej (1947-1948).

Tadeusz Mazowiecki — kariera

Od 1948 roku Tadeusz Mazowiecki był członkiem Stowarzyszenia „Pax”. Uczestniczył w wewnętrznych obradach na temat programu stowarzyszenia, gdzie sprzeciwiał się opowiedzeniu się za ustrojem socjalistycznym. Od 1950 roku przez dwa lata zajmował stanowisko redaktora dziennika „Słowo Powszechne”. W 1953 został współzałożycielem „Wrocławskiego Tygodnika Katolików”, którego przez dwa lata był redaktorem naczelnym. We wrześniu 1955 roku zakończył działalność w stowarzyszeniu „Pax”.
 
Tadeusz Mazowiecki był współzałożycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie w 1957 roku, a do 1963 pełnił funkcję członka zarządu KIK. Od pierwszego numeru, wydanego w lutym 1958 roku, był redaktorem naczelnym oraz współzałożycielem miesięcznika „Więź”.
 
W 1961 startował w wyborach do Sejmu PRL w okręgu wrocławskim z listy Frontu Jedności Narodu. Zdobył 262 537 głosów i został posłem. W 1965 i 1969 roku ponownie brał udział w wyborach parlamentarnych z pozytywnym skutkiem.
 
W latach 1975-1981 pełnił funkcję wiceprezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.
 
W okresie wydarzeń sierpnia ‘80 został, na zaproszenie Lecha Wałęsy, został przewodniczącym Komisji Ekspertów, która miała za zadanie doradzać strajkującym w trakcie negocjacji z władzą. Od początku 1981 roku został członkiem Rady Programowo-Konsultacyjnej przy Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ „Solidarność” oraz redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność”.
 
W latach 80. XX wieku Tadeusz Mazowiecki był jednym z najbliższych doradców Lecha Wałęsy. Brał udział w rozmowach w Magdalence oraz obradach Okrągłego Stołu.
 
24 sierpnia 1989 roku Mazowiecki został wybrany przez Sejm PRL na premiera po utworzeniu koalicji „Solidarności” z ZSL oraz SD. Rząd Tadeusza Mazowieckiego przeprowadził wiele reform takich jak:
  • zmiana godła,
  • zmiana nazwy państwa,
  • nowelizacja konstytucji,
  • wprowadzenie swobód obywatelskich,
  • wprowadzenie pojęcia własności.
Po konflikcie między Mazowieckim i Wałęsą oraz przegranych przez Tadeusza Mazowieckiego wyborach prezydenckich w 1990 roku stracił on stanowisko premiera na początku 1991 roku. Jego następcą został Jan Krzysztof Bielecki z KLD.
 
2 grudnia 1990 roku Mazowiecki został przewodniczącym Unii Demokratycznej. Z list UD wystartował w wyborach parlamentarnych 1991 i zdobył mandat posła na Sejm. Dwa lata później ponownie uzyskał mandat poselski. Po zjednoczeniu UD i KLD w kwietniu 1994 Mazowiecki został przewodniczącym nowopowstałej Unii Wolności. Z listy UW startował do Sejmu w 1997 roku i po raz trzeci z rzędu został parlamentarzystą.
 
W latach 2010-2013 pełnił funkcję doradcy ds. polityki krajowej i międzynarodowej prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Tadeusz Mazowiecki zmarł 28 października 2013 roku. 

Tadeusz Mazowiecki — życie prywatne

Ojciec Tadeusza Mazowieckiego był lekarzem. Jego matka, Jadwiga, pochodziła ze szlacheckiego domu – Szemplińskich herbu Ślepowron.
 
Tadeusz Mazowiecki w 1947 roku ożenił się po raz pierwszy. Jego żoną została Krystyna Kuleszanka, która była więźniarką w żeńskim obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Ich małżeństwo nie trwało jednak długo, gdyż Krystyna zmarła na gruźlicę w 1948.
 
Drugą żoną Tadeusza Mazowieckiego była Ewa Proć. Para miała trzech synów: Adama, Michała oraz Wojciecha. Ewa zmarła w 1970 roku.

Tadeusz Mazowiecki — poglądy

Od początku swojej działalności politycznej Mazowiecki był zwolennikiem socjalizmu. Urzeczywistnieniem tych poglądów było wstąpienie do stowarzyszenia „PAX”, które zrzeszało tzw. postępowych katolików. Po serii strajków (protesty studentów w marcu ‘68 czy robotników na wybrzeżu w grudniu ‘70), które władza stłumiła rękoma milicji i wojska, Mazowiecki doszedł do wniosku, że ustrój socjalistyczny nie może funkcjonować bez stosowania brutalnego terroru. Od tego czasu zaczął opowiadać się za demokracją i stał się politykiem opozycyjnym.

Temat Tadeusz Mazowiecki znajdziesz również w serwisie: Historia

Tadeusz Mazowiecki - Wiadomości

Poniedziałek, 19 lutego 2024 (12:00)
W polskiej debacie publicznej pojawił się nowy nurt narracyjny, reprezentowany przede wszystkim przez poszerzające się grono piewców pojednania, wedle którego ważniejsze od rozliczeń poprzedniej...
Wtorek, 6 lutego 2024 (08:37)
- Młody? To zależy. Dla 18-latków jestem już dziadersem. Wysoki? Mam 192 cm. Moi rodzice poznali się na obozie siatkarskim. Przystojny? To nie mnie oceniać. Miło mi, że ktoś tak uważa - tak o sobie...
Środa, 31 stycznia 2024 (21:55)
W wieku 70 lat zmarł Krzysztof Żabiński, dawny działacz Solidarności, minister-szef Urzędu Rady Ministrów w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego i wiceminister spraw wewnętrznych w rządzie Hanny...
Niedziela, 7 stycznia 2024 (18:26)
Zmarł Adam Kowalewski, polski architekt, urbanista, urzędnik państwowy i dyplomata, wiceminister gospodarki przestrzennej i budownictwa w rządze Tadeusza Mazowieckiego - poinformowała Fundacja...
Środa, 13 grudnia 2023 (16:31)
Mariusz Błaszczak pożegnał się z Ministerstwem Obrony Narodowej. Podczas ceremonii przekazania sterów w resorcie wręczył następcy mapę jednostek wojskowych utworzonych za czasów PiS. - Mam...
Środa, 22 listopada 2023 (11:50)
Trybunał Stanu w obecnej formie funkcjonuje od 1982 roku, jednak instytucja działała już w okresie międzywojennym. Na przestrzeni 100 lat prawomocnego wyroku doczekały się tylko dwie osoby. Kto...
Wtorek, 31 października 2023 (15:35)
Gdyby nowy resort zdrowia dostał gwarancję mocniejszego finansowania, mielibyśmy las rąk chętnych do gabinetu przy ul. Miodowej. A tego, jak dotąd, nie widać. - Resort zdrowia to największa mina -...
Sobota, 29 lipca 2023 (06:58)
Czy Jarosław Kaczyński, jako lider partii rządzącej Polską już od ośmiu lat, jest bardziej "imposybilny", mniej sprawczy, niż byli Donald Tusk, Leszek Miller, Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Buzek, Jan...
Piątek, 21 lipca 2023 (12:00)
Pewnej gorącej, sierpniowej nocy, Lechowi Wałęsie udało się przekonać Borysa Jelcyna do zgody na akcesję Polski do NATO. Zgoda była kluczowa, ponieważ usprawniała negocjacje z Sojuszem, który bał...