Powstanie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
Organizacja Narodów Zjednoczonych zwołała w 1946 roku Międzynarodową Konferencję Zdrowia w Nowym Jorku. To na niej 61 państw zatwierdziło oficjalną konstytucję WHO.
Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie rozpoczęła działalność w 1948 roku. Liczba członków zwiększyła się wtedy do 88 państw. W lipcu 2020 roku państw wchodzących w skład Światowej Organizacji Zdrowia było łącznie 194.
W 2020 roku Stany Zjednoczone poinformowały o zamiarze opuszczenia WHO, jednak prezydent
Joe Biden postanowił odwołać planowane wycofanie się i ogłosił w styczniu 2021 r., że USA wciąż będą finansować tę organizację.
Główne cele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
Najważniejszym zadaniem WHO, wyspecjalizowanej Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), jest współpraca pomiędzy państwami w zakresie ochrony zdrowia i zwalczania epidemii chorób zakaźnych.
Ponadto organizacja ta zajmuje się ustalaniem norm składu poszczególnych lekarstw oraz jakości żywności.
WHO dąży do zapewnienia opieki medycznej i zmniejszenia umieralności niemowląt na świecie. Innym ważnym celem WHO jest również walka z AIDS.
Światowa Organizacja Zdrowia w przeszłości odnotowała kilka istotnych sukcesów, takich jak zwalczenie epidemii ospy prawdziwej, gruźlicy, cholery czy malarii dzięki masowym szczepieniom ludności na całym świecie.