Reklama

Do kiedy w domu powinna stać choinka?

Choinka pojawia się w wielu domach na całym świecie jako symbol Bożego Narodzenia. Niektórzy ubierają ją już na początku grudnia, inni czekają do Wigilii. Różne terminy również wybierane są na jej rozebranie. Kiedy najczęściej pozbywamy się choinki z domu? Na podstawie czego wybrane zostały konkretne daty?

Wiele osób zastanawia się nad tym, do kiedy powinno się trzymać choinkę w domu. Okazuje się bowiem, że w każdym domu tradycja bywa inna. Od czego uzależnione są terminy rozbierania choinki? Do kiedy choinka powinna stać w domu?

Do kiedy w domu powinna stać choinka?

Najczęściej choinki rozbierane i wyrzucane są w terminach związanych z trzema świętami w roku. Są to:

Reklama

  • Święto Trzech Króli - 6 stycznia,
  • Niedziela Chrztu Pańskiego - pierwsza niedziela po Święcie Trzech Króli (w tym roku 8 stycznia),
  • Matki Bożej Gromnicznej - 2 lutego.

W Polsce chowanie choinek w Święto Trzech Króli jest najmniej popularne. Częściej już katolicy decydują się na rozebranie drzewka w Niedzielę Chrztu Pańskiego. Wtedy bowiem następuje oficjalne zakończenie okresu Bożego Narodzenia.

Niektórzy decydują się również na pozostawienie choinki do 2 lutego. Powodem jest to, że dopiero w Matki Bożej Gromnicznej drzewka zabierane są z kościołów.

Inne daty rozbierania choinki

Są różne terminy wynoszenia świątecznych drzewek z domów. Wszystko uzależnione jest od kraju i regionu. W niektórych krajach Europy choinki rozbierane są już w Nowy Rok. W Stanach Zjednoczonych choinki najczęściej rozbiera się 6 stycznia.

Nie istnieje jednak narzucony odgórny termin rozbierania choinek. Sami decydujemy, kiedy nie czujemy już ducha Bożego Narodzenia. Często też zależy od tego również stan naszego drzewka. W im gorszym jest ono stanie, tym szybciej powinniśmy je rozebrać i zutylizować.

Co zrobić z choinką po świętach?

Posiadacze sztucznych choinek nie mają z nimi wielkiego problemu. Mogą je schować i wyciągnąć na kolejne święta. W przypadku żywych choinek pojawia się jednak pewien problem. Niektórzy zastanawiają się nad spaleniem ich w kominku, lecz nie jest to zalecane z kilku powodów:

  • Wilgotność choinki przekracza normy podane w ustawie antysmogowej,
  • Wilgotne drzewko jest mniej energetyczne,
  • Zwiększa emisję WWA,
  • Zawiera dużo żywicy, która potrafi zapchać komin,
  • Przyczynia się do większego dymienia.

Co robić w takich sytuacjach? Wiele miast i miasteczek oferuje wywóz naturalnych choinek. Wystarczy we wskazanym terminie zostawić je przy punkcie gromadzenia odpadów. Jeśli ktoś nie może czekać do terminu wywozu, może rozdrobnić choinkę i wyrzucić ją do kontenera na bioodpady. Choinkę można oddać również w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Czytaj także:

Ferie w szczycie inflacji. Tak drogo jeszcze nie było

Rynek pracy w 2023 roku. W jakich zawodach najszybciej znajdziesz pracę?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy