Reklama

Kontrolerzy sprawdzą nie tylko domy, ale też auta. Pamiętasz o tym obowiązku?

Abonament RTV to opłata, którą musi regulować większość osób posiadających w domu radio lub telewizor. Pozwala finansować publiczne stacje nadawcze. Uzależniona jest od liczby urządzeń odbierających sygnał. Czy wlicza się do nich radio w samochodzie? Ile musimy wtedy dopłacić do abonamentu?

Obecnie ciężko jest znaleźć samochód, który nie posiada radia. Nie każdy jednak jest świadomy, że za ten odbiornik również musimy płacić abonament RTV. Czy wszyscy muszą regulować tę opłatę? Ile kosztuje abonament radiowy? 

Abonament RTV w 2023 roku. Ile kosztuje?

W 2022 roku abonament za odbiornik telewizyjny wynosił 24,50 zł, za radio natomiast 7,50 zł. Obie kwoty są stawkami miesięcznymi, które w 2023 roku wzrosły. Według cennika podanego na stronie Poczty Polskiej za każde radio zapłacimy 8,70 zł miesięcznie. W przypadku telewizji jest to kwota rzędu 27,30 zł. Wynika z tego, że za cały rok 2023 za jeden odbiornik radiowy i jeden telewizyjny zapłacimy 432 zł.

Reklama

Co jednak uznaje się za odbiornik radiowo-telewizyjny? Okazuje się, że odbiornikiem są tylko te urządzenia, które mogą łączyć się ze stacją nadawczą. Dlatego też nie uwzględnia się do nich odtwarzaczy audio czy wideo. Nie zapłacimy abonamentu także za telewizor, który nie jest podłączony do instalacji (kablówki czy satelity). Korzystając z radia lub telewizji internetowej, także jesteśmy zwolnieni z opłaty abonamentowej.

Mam radio w samochodzie. Muszę zapłacić abonament?

Radio samochodowe wlicza się do odbiorników, które pozwalają nam łączyć się ze stacją nadawczą. Okazuje się jednak, że nie wszyscy posiadający radio w aucie muszą za nie płacić abonament. Zwolnieni są z niego ci, którzy posiadają samochód osobowy i płacą abonament za odbiorniki w swoim domu. Wszyscy inni zobowiązani są do uiszczenia opłaty.

W sytuacji, w której nie uregulujemy abonamentu, możemy zapłacić karę w wysokości 261 zł. Nie jest to jedyny problem, który może dotknąć właścicieli samochodów. Prawo względem abonamentu RTV działa wstecz. Oznacza to, że opłatę należy uiścić za cały okres posiadania auta.

Kto jest zwolniony z opłat za abonament RTV?

Istnieje kilka grup odbiorców, którzy są całkowicie zwolnieni z opłaty abonamentowej. Są to:

  • Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat,
  • Osoby korzystające z zasiłków,
  • Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, a ich emerytura nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia,
  • Kombatanci będący inwalidami wojennymi oraz ich rodziny,
  • Inwalidzi z I grupą inwalidzką,
  • Bezrobotni,
  • Osoby całkowicie niezdolne do pracy,
  • Niewidomi, których ostrość wzroku nie przekracza 15%,
  • Osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności lub częściowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
  • Osoby cierpiące na całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu.

Wszyscy inni muszą płacić za swoje odbiorniki. Urządzenia należy zgłosić w ciągu 14 dni od daty ich otrzymania. Zarejestrować można je w placówce Poczty Polskiej oraz przez Internet.

Czy kierowcy samochodów powinni płacić abonament? Skomentuj artykuł na Facebooku! 

***

Czytaj także:

Bezzałogowe "taksówki" w Paryżu. Alternatywny transport na igrzyska

Odsłania mroczne realia pracy policji w Chicago. "Udawaj, że nie widzisz"

Zbliża się atak zimy. Szykujcie się na śnieżyce i dwucyfrowy mróz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | radio samochodowe | telewizja | samochód | Poczta Polska SA

Reklama

Reklama

Reklama