Reklama

Prezydent Ukrainy: Europejski plan dostaw amunicji to strategiczny krok

- Mamy dziś kilka ważnych decyzji, przede wszystkim obronnych. Nasi europejscy partnerzy uzgodnili wspólny plan mający przyspieszyć dostawy amunicji dla naszej artylerii - powiedział Zełenski na opublikowanym wieczorem nagraniu w mediach społecznościowych. Prezydent Ukrainy zaznaczył, że plan opiewa na dwa miliardy euro.

- Uzgodnienie przez europejskich partnerów planu dotyczącego dostaw amunicji dla ukraińskiej artylerii to strategiczny krok - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Wojna w Ukrainie. Prezydent Zełenski o "strategicznym kroku"

Ukraiński przywódca wskazał, że europejski plan przewiduje pilne dostawy oraz produkcję amunicji. Zełenski ocenił to jako "strategiczny krok".

Zobacz też: Premier Słowacji: Przekażemy Ukrainie 13 myśliwców MiG-29

Reklama

- To dodaje nam pewności w sprawie naszej jedności i niezachwianego ruchu w stronę zwycięstwa nad państwem-terrorystą - dodał ukraiński przywódca, dziękując europejskim partnerom za decyzję.

Zełenski podziękował też stronie amerykańskiej za ogłoszony tego dnia kolejny pakiet pomocy wojskowej wartości 350 mln USD. Obejmuje on m.in. pociski do systemów artylerii rakietowej HIMARS.

W poniedziałek Europejska Agencja Obrony poinformowała, że 17 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegia porozumiały się tego dnia w sprawie wspólnego zakupu amunicji w celu udzielenia pomocy Ukrainie i uzupełnienia krajowych zapasów. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: wojna | ​Wołodymyr Zełenski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy