Reklama

Reklama

Epidemiolodzy apelują do prezydenta, premiera, ministra zdrowia

Polscy epidemiolodzy domagają się od rządzących pilnych działań w związku z nasileniem epidemii koronawirusa w naszym kraju. Postulują m.in. zakaz wstępu do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach dla osób nieposiadających certyfikatu covidowego. Pod apelem podpisała się większość członków Rady Medycznej przy premierze.

Apel ukazał się na stronie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. List epidemiologów skierowany jest do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

Koronawirus. Cztery postulaty epidemiologów

Epidemiolodzy zwrócili się do władz w związku z "z olbrzymią liczbą zachorowań i zgonów spowodowanych COVID-19", a także "ograniczeniem dostępu do opieki zdrowotnej pacjentom z innymi chorobami (...)". W ich liście padły cztery postulaty:

Reklama

- podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi umożliwiającymi kontrolowanie przez pracodawców posiadania przez pracowników Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) i podejmowanie stosownych działań w obrębie zakładu pracy,

- podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi ograniczającymi dostęp osób nieposiadających UCC do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach lub gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu,

- podjęcia działań eliminujących i penalizujących wysokimi karami proceder oszustw związanych ze szczepieniami,

- zmobilizowanie służb porządkowych do egzekwowania już obowiązujących przepisów dotyczących noszenia masek w publicznych przestrzeniach zamkniętych.

Treść apelu poparli wszyscy członkowie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych - podkreślono. Stanowią oni przy okazji większość członków Rady Medycznej przy premierze, w tym prezes wspomnianego Towarzystwa - prof. Robert Flisiak.

Koronawirus w Polsce. Premier zapowiada nowe obostrzenia

- Jutro lub pojutrze przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją Omikron. Rozważamy wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

- Rzeczywiście przedstawia to się niedobrze - powiedział Morawiecki w odniesieniu do sytuacji epidemicznej. Według niego "jest bardzo dużo zgonów, szczególnie wśród osób niezaszczepionych".

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy