Reklama

WHO: Co 17 sekund w Europie umiera chory na COVID-19

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) z niepokojem zauważa rosnącą liczbę zgonów spowodowanych COVID-19 w Europie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa zwiększyła się o 18 proc.

Informacje podał dyrektor europejskiego oddziału WHO Hans Kluge podczas konferencji prasowej online w Kopenhadze.

Co 17 sekund umiera jedna osoba

W ubiegłych tygodniach zarejestrowano ponad 29 tys. zgonów. Oznacza to, że co 17 sekund z powodu koronawirusa umiera jedna osoba w Europie. 

Hans Kluge podkreślił, że obecnych statystyk - 4500 zgonów dziennie - można by uniknąć dzięki przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa oraz skutecznej walce z dezinformacją oraz błędnymi teoriami.

"Mały sygnał"

Szef europejskiego oddziału WHO przekazał też pozytywne wiadomości. Dzięki rozważnemu zachowaniu tygodniowa liczba nowych infekcji w ubiegłym tygodniu wyniosła 1,8 mln, czyli jest mniejsza w porównaniu z tygodniem poprzednim, gdy wynosiła ponad 2 mln. 

Reklama

- To mały sygnał, ale jednak sygnał - uważa Hans Kluge.

Służby zdrowia na granicy wytrzymałości

Coraz więcej wskazuje jednak na to, że systemy opieki zdrowotnej w Europie są na granicy wytrzymałości z powodu rosnącej liczby przypadków zachorowań na COVID-19. 

Dla przykładu oddziały intensywnej opieki medycznej we Francji od dziesięciu dni mają ponad 95-proc. obłożenie, zaś w Szwajcarii wykorzystano już wszystkie miejsca na OIOM-ach.

Z informacji przekazanych przez regiony wynika, że 28 proc. wszystkich dotychczas zarejestrowanych na świecie przypadków zakażeń koronawirusem oraz 26 proc. wszystkich zarejestrowanych zgonów z powodu COVID-19 przypada na Europę. W regionie europejskim, do którego WHO zalicza ponad 50 państw, dotychczas wystąpiło około 15,8 mln infekcji oraz prawie 355 tys. powiązanych z nimi zgonów.

(DPA/jak) / Redakcja Polska Deutsche Welle

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy