Reklama

Pełnia Księżyca w kwietniu 2023. Kiedy wypada i gdzie oglądać Różowy Księżyc?

Już niedługo na niebie będziemy mogli obserwować pierwszą wiosenną pełnię Księżyca. To niecodzienne zjawisko najczęściej określa się mianem Różowej Pełni Księżyca, jednak jest to tylko jedna z wielu nazw. Niektórzy wierzą, że pełnia Księżyca wpływa na człowieka w wyjątkowy sposób. Poznajmy więc te przesądy i przede wszystkim dowiedzmy się, kiedy jest pełnia Księżyca w kwietniu 2023.

Pełnia Księżyca w kwietniu będzie jednym z najważniejszych zjawisk astronomicznych na wiosennym niebie. To właśnie na jej postawie ustalana jest data Świąt Wielkanocnych, które zbliżają się wielkimi krokami. 

Reklama

Różową Pełnię Księżyca będziemy mogli obserwować za kilka dni i chociaż Srebrny Glob tak naprawdę wcale nie zmieni wówczas swojego zabarwienia, to i tak będzie prezentował się okazale. 

Kiedy jest pełnia Księżyca w kwietniu i co dla nas oznacza? Okazuje się, że lista przesądów o pełni Księżyca jest naprawdę długa. 

Kiedy jest pełnia Księżyca w kwietniu 2023 i co oznacza?

Pełnia Księżyca w kwietniu będzie widoczna na niebie już w czwartek 6 kwietnia 2023. Kulminacja zjawiska nastąpi około godziny 6:37. Później nasz naturalny satelita powoli zacznie przechodzić w kolejną fazę.

Niestety wbrew oczekiwaniom niektórych osób tarcza Srebrnego Globu nie przybierze wówczas różowego odcienia. Popularne określenie Pełnia Różowego Księżyca jest bowiem symboliczne i odnosi się do koloru wiosennych kwiatów nazywanych floksami, które są bardzo popularne w Ameryce Północnej. 

Nie tylko Różowy Księżyc. Jakie są nazwy kwietniowej pełni Księżyca?

Określenie "Różowy Księżyc" to jednak dopiero wstęp. Pełnię Księżyca w kwietniu możemy bowiem nazywać na znacznie więcej sposobów.  

Najczęściej stosowane są takie określenia jak:

 • Pełnia Różowego Księżyca, 
 • Pełnia Kiełkującej trawy, 
 • Pełnia Jajeczna, 
 • Pełnia Rybna
 • Pełnia Paschalna (w kościele)

Pełnia Księżyca w przesądach. Jak oddziałuje na człowieka?

Podobno pełnia Księżyca wpływa na człowieka w wyjątkowy sposób. Przyczynia się do zmiany jego samopoczucia i zachowania. Takie rzeczy zawsze należy traktować z przymrużeniem oka, jednak nie zaszkodzi zapoznać się z przykładami przesądów o pełni Księżyca.

 • Księżyc spotęguje nasze problemy ze snem 

Niektórzy twierdzą, że pełnia Księżyca negatywnie wpływa na jakość naszego snu. To sprawia, że często po przebudzeniu jesteśmy zmęczeni i pozbawieni energii. Aby załagodzić ten stan, zalecało się picie ziołowych naparów.

 • Porządki warto robić w czasie pełni Księżyca

Sprzątanie nie należy do najprzyjemniejszych czynności, jednak podczas pełni Księżyca obowiązki domowe miałby okazywać się prostsze, a efekty porządków utrzymywać się na dłużej. Trzeba przyznać, że to dość nieszkodliwy przesąd. A nuż okaże się skuteczny?

 • Podczas pełni Księżyca nie stawiamy łóżka blisko okna

Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które mogą być wówczas rzekomo bardziej narażone na choroby i osłabienie odporności. Ten ludowy przesąd ma dotyczyć również kobiet ciężarnych i osób ze słabym zdrowiem psychicznym. 

 • Warto ścinać włosy podczas pełni Księżyca

Nasze prababki wierzyły, że jeśli się na to zdecydujemy, włosy będą lśniące i zdrowe. Dodatkowo będą rosły szybciej niż przed obcięciem.

 • Nie wolno pokazywać palcem na Księżyc 

To stary przesąd o pełni Księżyca, który głosi, że jest to przejaw braku szacunku wobec sfery sacrum. Taka obraza może przynieść nieszczęście np. doprowadzić do skaleczenia. 

 • Oddawanie pokłonów Księżycowi ma zapewnić powodzenie

W połączeniu z wypowiedzeniem imienia wybranka miało zapewnić młodej dziewczynie przychylność Księżyca i pomóc w zdobyciu uczuć wymarzonego partnera.  

 • Dziecko narodzone podczas pełni Księżyca

To pozytywny omen. Jeśli dziecko urodziło się podczas pełni Księżyca, w przyszłości miało charakteryzować się ogromnym sprytem i bystrością umysłu. 

 • Zamążpójście podczas pełni Księżyca

Było kiedyś częstą praktyką z uwagi na wiarę w to, że takie małżeństwo przetrwa, będzie szczęśliwe i pełne dobrobytu.  

Czytaj również:

6 kwietnia o 6:37 spójrz w górę. Na niebie dostrzeżesz nietypowe zjawisko

Badał zjawisko śmierci przez 50 lat. Wyjawił, co czują pacjenci, którzy umierają

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pełnia księżyca | Wielkanoc

Reklama

Reklama

Reklama