Reklama

Kiedy złożyć życzenia wielkanocne i jakie wybrać? Polacy notorycznie popełniają ten błąd

Wielkanoc 2023 zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że najwyższa pora pomyśleć o życzeniach wielkanocnych dla najbliższych. Zarówno rodzina, jak i znajomi na pewno docenią ten drobny gest. Zwłaszcza jeśli dedykowane im wierszyki będą spersonalizowane. Jednak jak nadać życzeniom na Wielkanoc osobisty charakter? Wielu Polaków popełnia błędy, dlatego podpowiadamy, jak samemu napisać życzenia wielkanocne i kiedy je składać. Podajemy również przykłady gotowych życzeń na Wielkanoc.

Tegoroczna Wielkanoc wypada 9 kwietnia, a to oznacza, że na przygotowania do świąt pozostał już jedynie tydzień. W tym okresie, poza domowymi porządkami, zaopatrzeniem spiżarni i nakryciem stołu, warto pamiętać również o życzeniach wielkanocnych dla najbliższych

Jeżeli zostaną one przygotowane wcześniej z myślą o danej osobie, wtedy na pewno sprawią jej przyjemność. Jednak, jak samemu napisać życzenia wielkanocne tak, aby zostały dobrze odebrane i kiedy złożyć życzenia wielkanocne? Oto najważniejsze zasady, z których wielu Polaków wciąż nie zdaje sobie sprawy. 

Reklama

Kiedy złożyć życzenia wielkanocne? Polacy notorycznie popełniają ten błąd

Składanie życzeń na Wielkanoc to stara tradycja, praktykowana z pokolenia na pokolenie podczas śniadania w Wielką Niedzielę. To właśnie wtedy, podczas dzielenia się święconym jajkiem, warto powiedzieć bliskim kilka ciepłych słów. 

Teoretycznie życzenia wielkanocne jako pierwszy przekazać powinien gospodarz lub osoba najstarsza wiekiem. Jeżeli jednak o tym zapomni, nie powinniśmy go upominać, a przejąć inicjatywę. Pamiętajmy bowiem, że w składaniu życzeń wielkanocnych chodzi przede wszystkim o to, aby spędzić święta w miłej atmosferze. 

A kiedy złożyć życzenia wielkanocne osobom, które mieszkają daleko? W przypadku życzeń składanych telefonicznie lub przez internet eksperci od etykiety radzą, aby zdecydować się na to 2-3 dni przed  Zmartwychwstaniem Pańskim tak, aby nie odrywać od śniadania lub świątecznego obiadu. 

Jak samemu napisać życzenia wielkanocne? 5 przydatnych wskazówek

Najpiękniejsze są zawsze słowa wypowiadane prosto z serca, dlatego życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy najlepiej wymyślić samodzielnie. Jednak jak samemu napisać życzenia wielkanocne dla rodziny i przyjaciół? 

Oto pięć zasad, których warto przestrzegać. 

  • Życzenia wielkanocne powinny być przemyślane - Najlepiej sprawdzą się spersonalizowane wierszyki, dopasowane do charakteru, wieku i poczucia humoru danej osoby. 
  • Życzenia wielkanocne powinny być szczere - Jeśli na co dzień nie mamy dobrego kontaktu z daną osobą, składanie zabawnych lub kąśliwych życzeń raczej nie okaże się dobrym pomysłem. Aby poprawić stosunki, warto postawić raczej na tradycyjne życzenia wielkanocne.
  • Życzenia wielkanocne powinny być kreatywne - Aby zaimponować osobie, której dedykujemy życzenia na Wielkanoc, musimy zadbać o szczegóły. Ważne, aby zaczynały się one oryginalnie. Nie od utartej formułki: "Wesołych Świąt".
  • Życzenia wielkanocne nie muszą być rymowane - Oczywiście rymowane życzenia wielkanocne są urocze i dobrze się je czyta. Nie jest to jednak wyznacznik ich jakości. Zwłaszcza w przypadku tradycyjnych lub religijnych życzeń wielkanocnych.  
  • Życzenia wielkanocne należy wysłać na czas - Jeżeli dwa dni po świętach przypomnimy sobie, że nie wysłaliśmy napisanych życzeń wielkanocnych kuzynowi z Ameryki, nie starajmy się na siłę naprawić tego błędu. W ten sposób jedynie narazimy się na ośmieszenie. Zamiast tego znacznie lepiej po prostu zapytać go, co u niego słychać. 

Jakie życzenia wielkanocne wybrać? Powinny być spersonalizowane

Jak już wspomnieliśmy, najważniejsza jest personalizacja. Jeżeli dana osoba ma do siebie dystans, postawmy na śmieszne życzenia wielkanocne

Osobie duchownej lub bardzo wierzącej wyślijmy religijne życzenia wielkanocne. Natomiast dalekiej ciotce lub byłej nauczycielce, której po prostu chcemy okazać szacunek, najlepiej złożyć poważne życzenia wielkanocne

Gotowe życzenia wielkanocne dla rodziny i znajomych

Powyższe stwierdzenia to wyłącznie teoria. Jednak, jak powinny wyglądać gotowe życzenia wielkanocne? Oto nasze wzorcowe przykłady krótkich wierszyków dla rodziny i znajomych. 

Idealne do wysłania SMS-em lub Messengerem znajomym i rodzeństwu, a także nieco dalszym krewnym, z poczuciem humoru. Najlepiej sprawdzą się tutaj rymowane wierszyki o mniej lub bardziej humorystycznej tematyce.

***

Dnia udanego od ranka samego,

Stołu bogato zastawionego

Porzuć wszystkie swe rozterki,

W wielkanocny czas wyżerki! 

Smacznego jajka, w koszyku baranka, 

Aby te święta były jak bajka. 

***

  • oryginalne życzenia wielkanocne

Oryginalne życzenia wielkanocne różnią się od śmiesznych tym, że wcale nie muszą być rymowane, szczególnie zabawne ani długie. Są układane specjalnie z myślą o konkretnej osobie, np. aby pokazać, że rozumiemy jej niecodzienne podejście do obchodzenia świąt lub przypomnieć wspólne chwile.

***

Dużo zdrowia i radości, 

W życiu chwil pięknych i pełnych radości. 

Świąt nie obchodzisz, lecz wypoczywaj, 

A w przyszłym roku baluj na Malediwach.

***

  • poważne życzenia wielkanocne

Osobom, z którymi nie mamy zażyłych relacji, najlepiej złożyć poważne życzenia wielkanocne - pozbawione rymów i zabawnych wstawek. Dotyczy to również bliższych krewnych lub znajomych, których zbyt oryginalne życzenia wielkanocne mogłyby urazić. 

***

Drodzy Krewni,

Życzę Wam z całego serca

Aby te święta wielkanocne

Były naprawdę wspaniałym czasem, 

Który wniesie do Waszych serc 

Wiosenną radość i świeżość,

A także spokój i rodzinne ciepło.

  • religijne życzenia wielkanocne

Religijne życzenia wielkanocne są dedykowane tym osobom, w których życiu wiara odgrywa szczególną rolę. Nie dotyczy to jedynie księży czy sióstr zakonnych. 

***

Wielkanoc jest czasem otuchy i nadziei. 

Gdy Chrystus napełnia nasze serca miłością

I odradza się w nas wiara w drugiego człowieka. 

Bądźmy więc dla siebie dobrzy i trwajmy w wierze. 

Radujmy się tak samo teraz, jak i każdego dnia

Z nadzieją na życie wieczne po śmierci. 

***

  • oficjalne życzenia wielkanocne

Określane również jako firmowe życzenia wielkanocne. Składamy je przełożonemu lub współpracownikom, z którymi łączą nas stosunki biznesowe po to, aby wzmocnić relacje. 

***

Pełnych radości Świąt Zmartwychwstania Pańskiego,

Samych radosnych spotkań przy stole wielkanocnym.

Smacznego, święconego jajka i odpoczynku w gronie najbliższych

Życzą pracownicy.

***

Czytaj również:

Pogoda długoterminowa na Wielkanoc. Niestety nie mamy dobrych wieści

Ile rośnie rzeżucha? Posadź ją już teraz, żeby zagościła na stole wielkanocnym

Życzenia wielkanocne dla rodziny i znajomych. Krótkie, śmieszne, religijne wierszyki

Zobacz także: 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy