Reklama

Kasprowy Wierch pod śniegiem. Trudne warunki w Tatrach

Choć większość Polaków liczy na ciepłą, wiosenną aurę na majówkę, to w górach zima ma się doskonale. IMGW przekazało, że ubiegłej doby na Kasprowym Wierchu przybyło 16 centymetrów śniegu. Tatrzański Park Narodowy ostrzega z kolei przed trudnymi warunkami turystycznymi. Zamienna pogoda to również złe informacje dla fanów krokusów.

Pogoda przed majówką nie rozpieszcza - w środę i czwartek prognozowane jest znaczne ochłodzenie i przymrozki wieczorem oraz rano. 

Niemal "jesienna" aura okaże się zmorą dla osób zaczynających urlop w ostatnim weekendzie kwietnia. Spadki temperatury mogą utrzymać się bowiem do poniedziałku. Na południu oraz nad morzem prognozowane są również opady.

Zobacz też: Prognoza na majówkę 2023. Pogoda na środę i czwartek. Zły znak

Reklama

Kasprowy Wierch: Przybyło 16 cm śniegu

Ostatniej dobry zima wróciła na dobre w wyższe partie Tatr.

"Ubiegłej doby na Kasprowym Wierchu przybyło 16 cm śniegu. Wysoko w górach zima nie daje za wygraną i utrzyma się jeszcze długi czas" - informuje IMGW.

Analitycy przypominają, że w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Majówka 2023. Ciężkie warunki w Tatrach

Do ostrzeżeń dołączają również przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego. "Przypominamy, pomimo wiosny panującej w Zakopanem i na niżej położonych szlakach, wyżej w Tatrach panują bardzo trudne, zimowe warunki" - wskazują w ostatnim komunikacie, przewidując natłok turystów w czasie majówki 2023. Śnieg w Tatrach stanowi poważne utrudnienie dla turystów. 

Zobacz więcej: Tragiczny wypadek w Tatrach. Turystka zginęła na miejscu

Także TOPR ostrzega. Poruszanie się po górach w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia, umiejętności oceny zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego sprzętu. We wtorek Ratownicy TOPR musieli interweniować w sprawie zgłoszenia od mężczyzny, który z dwojgiem dzieci w wieku 7 i 9 lat utknął pod Szpiglasową Przełęczą.

Majówka 2023. Złe informacje dla fanów krokusów

Zmienne warunki pogodowe oznaczają złe informacje dla osób, które wybiorą się w Tatry, by podziwiać krokusy w czasie majówki. W połowie kwietnia TPN wskazywał, że zaczyna się ostatni okres kwitnienia kwiatów.

"Kwiaty, zasypane śniegiem, już przekwitły na dużej części Polany lub wcale nie pojawiły się w tym roku. Przede wszystkim z powodu powtarzających się opadów śniegu i niskich temperatur - spektakularnego kwitnienia w tym roku najprawdopodobniej nie będzie" - poinformowali przedstawiciele parku.

Z obrazu z kamer TOPR wynika, że w Dolinie Chochołowskiej słynącej z obfitych pól kwiatów aktualnie jest biało. To niepokojąca prognoza na majówkę. Po ciepłym weekendzie turyści mogą dziś podziwiać jedynie pojedyncze krokusy przebijające się przez śnieg.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: śnieg | Kasprowy Wierch | Tatry | opady | wiosna | IMGW | majówka 2023 | pogoda majówka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy