Reklama

​Tatry

Piątek, 2 sierpnia 2024 (10:43)AktualizacjaPoniedziałek, 5 sierpnia 2024 (14:56)

Tatry to najwyższe pasmo górskie w Karpatach. Okazałe wzniesienia znajdują się na granicy Polski i Słowacji i są częścią Karpat Zachodnich. Najwyższym szczytem Tatr jest Gerlach (2655 m n.p.m.), który znajduje się po stronie słowackiej. W Polsce najwyższym szczytem Tatr są Rysy (2503 m n.p.m.).

Morskie Oko, jezioro w Tatrach
Morskie Oko, jezioro w Tatrach/Agencja FORUM

​Tatry

Najwyższy szczyt: Gerlach (2655 m n.p.m)
Najwyższy szczyt w Polsce: Rysy (2503 m n.p.m.)
Długość: 57 km 
Pasmo: Karpaty Zachodnie
Powierzchnia: 785 km² 
 
Tatry to niezwykle malownicze pasmo górskie, które oferuje bogactwo dzikiej przyrody, liczne możliwości rekreacyjne i sportowe oraz wyjątkową kulturę góralską. Pasmo możemy podzielić na trzy główne części. 
  • Tatry Zachodnie - charakteryzują się łagodnymi kształtami i rozległymi halami. Najwyższym szczytem Tatr Zachodnich jest Bystra (2248 m n.p.m.). 
  • Tatry Wysokie - są strome i skaliste. W tej części znajdują się najbardziej znane szczyty - m.in. Rysy, Gerlach, Mięguszowiecki Szczyt Wielki oraz Kozi Wierch. 
  • Tatry Bielskie - najmniejsze i najniższe z trzech części Tatr. Leżą na terenie Słowacji. Cechą charakterystyczną tych wzniesień są wapienne skały. Najwyższym szczytem jest Hawrań (2152 m n.p.m.). 

Tatry - klimat i warunki 

Klimat Tatr jest typowo górski z dużymi różnicami temperatur w zależności od wysokości. Zimy są surowe i długie, z obfitymi opadami śniegu, a lata - krótkie i chłodne. Średnia roczna temperatura w wyższych partiach gór wynosi poniżej 0 st. C. 

Tatry - fauna i flora

Góry mają unikatowy ekosystem, który jest chroniony w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego po stronie polskiej i TANAP (Tatranský Národný Park) po stronie słowackiej. Flora Tatr obejmuje roślinność alpejską, subalpejską oraz lasy.  

W Tatrach występuje m.in. kosodrzewina, limba oraz różne gatunki roślin endemicznych, takie jak szarotka alpejska. Rośliny rosną tutaj w układzie piętrowym związanym z wysokością nad poziomem morza. Góry te są domem dla wielu gatunków zwierząt - np. kozic, świstaków, borsuków, niedźwiedzi brunatnych, rysi, wilków oraz orłów przednich. 

Turystyka tatrzańska 

Tatry są jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w Polsce i na Słowacji. Oferują liczne szlaki piesze o różnym stopniu trudności. Najbardziej znane trasy to m.in. droga na Rysy i szlak do Morskiego Oka, Orla Perć, szlaki na Halę Gąsienicową, Kasprowy Wierch i Czerwone Wierchy oraz ścieżki do Doliny Pięciu Stawów Polskich. 

W Tatrach można uprawiać sporty zimowe. Najpopularniejsze ośrodki narciarskie to Polana Szymoszkowa i Kasprowy Wierch po stronie polskiej oraz Tatranská Lomnica i Štrbské Pleso po stronie słowackiej. 

Tatry - kultura podhalańska 

Tatry mają bogatą historię. Zakopane - nazywane zimową stolicą Polski - jest centrum kulturalnym Podhala, gdzie można poznać tradycyjną góralską - kulturę, sztukę i kuchnię górali podhalańskich.

Warto także wspomnieć o słynnych artystach, takich jak Stanisław Witkiewicz, który rozpropagował styl zakopiański w architekturze, czy Karol Szymanowski, który czerpał wiele inspiracji z muzyki góralskiej. 

Tatry - historia taternictwa 

Tatry od wieków były miejscem działania pionierów taternictwa i turystyki górskiej. Pierwsze wyprawy w góry miały miejsce już w XVII wieku, a w XIX wieku zaczęto zakładać pierwsze schroniska górskie i organizacje turystyczne, takie jak Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. W Tatrach powstały na przestrzeni lat liczne drogi wspinaczkowe o różnych stopniach trudności. Oprócz ścian takich jak Mnich, Kościelec czy Zamarła Turnia, eksplorowano także jaskinie - np. Jaskinię Wielką Śnieżną, która jest najgłębsza w Tatrach i w Polsce. Jest też najdłuższą jaskinią Polski z wynikiem niemal 24 kilometrów odkrytych korytarzy. Głębokość to 808 m, a deniwelacja - 824 m.

W Tatrach można nabyć umiejętności wspinaczkowych m.in. podczas szkoleń Polskiego Związku Alpinizmu. Z kolei speleokluby zrzeszone w PZA umożliwiają naukę eksploracji jaskiń. Po uzyskaniu zezwoleń można wspinać się samodzielnie zarówno na ścianach skalnych, jak w jaskiniach.

Do dzisiaj w Zakopanem prężnie działa Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR). To stowarzyszenie kultury fizycznej, które niesie pomoc turystom na szlakach. Symbolem TOPR jest błękitny krzyż na białym polu z gałązką kosodrzewiny.

​Tatry - Wiadomości

Czwartek, 21 listopada 2024 (09:44)
Ostrzegają przed lawinami w Tatrach. Po raz pierwszy w tym sezonie ogłoszono pierwszy stopnień zagrożenia z tego powodu. Jak głosi komunikat TOPR "możliwe jest samoistne schodzenie małych i...
Niedziela, 3 listopada 2024 (17:01)
Grupa Polaków, wspinających się na Gerlach - najwyższy szczyt Tatr na Słowacji - utknęła na końcu drogi Tatarki, po tym jak w przepaść spadł ich przewodnik. Turyści nie byli wyposażeni w niezbędny...
Piątek, 1 listopada 2024 (12:19)
Do końca listopada część noclegowa schroniska turystycznego na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach będzie nieczynna - przekazali gospodarze. Powód? Zaplanowane na ten miesiąc prace...

​Tatry - Wideo

Poniedziałek, 29 lipca 2024 (13:29)
Nerwy, tłum i kolejka na kilkadziesiąt osób - i to nie przez promocję w supermarkecie. Spokój na tatrzańskich szlakach to już przeszłość, a gdy sprzyja pogoda nawet najwyższe szczyty atakowane są...
Niedziela, 21 lipca 2024 (19:31)
Pogoda nie powinna być wielkim problem, a jednak w Tatrach seria wypadków, w tym dwa śmiertelne. Po słowackiej stronie zginęło dwóch mężczyzn w wieku 61 i 66 lat. Ratownicy od kilku dni nie mają...