Reklama

Reklama

Awaria śmigłowca TOPR. Ratownikom pomogą słowackiej służby

Podczas rutynowego uruchamiania śmigłowca Sokół TOPR stwierdzono usterkę techniczną - poinformowało na Facebooku Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ponieważ na razie maszyna nie może latać, polskich ratowników wspomagać będzie helikopter służb słowackich.

Ratownicy zauważyli usterkę w ubiegł weekend, kiedy chcieli polecić po turystów, którzy utknęli na Kopie Kondrackiej.

TOPR: Naprawa usterki zajmie co najmniej kilka dni

"Podczas rutynowego uruchamiania śmigłowca Sokół TOPR stwierdzono usterkę techniczną. Do czasu jej usunięcia śmigłowiec ratunkowy nie będzie mógł latać" - podaje TOPR. Z doniesień medialnych wynika, że chodzi o problem z układem hydraulicznym, a jego naprawa może zająć kilka dni.

"Trwają intensywne prace techniczno-organizacyjne przy współpracy z obsługą techniczną naszego śmigłowca oraz we współpracy z producentem" - czytamy dalej w komunikacie.

Jak relacjonował dziennikarz Polsat News, ratownicy zapewniają jednak, że każda osoba, która znajdzie się w górach i będzie potrzebować pomocy, otrzyma ją.

Reklama

TOPR poinformował bowiem, że w razie konieczności polscy ratownicy skorzystają z pomocy śmigłowca słowackiego ATE. Ratownicy zwrócili się również do wojska i policji, prosząc, aby służby tymczasowo użyczyły TOPR-owi jednej ze swoich maszyn.

Trudne warunki w Tatrach

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje do turystów o ostrożność, w Tatrach obowiązuje bowiem 3. stopień zagrożenia lawinowego, a warunki określane są jako "w znacznej mierze niekorzystne".

Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie - podaje TOPR.

Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego - informują służby.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama