Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Awaria śmigłowca TOPR. Ratownikom pomogą słowackiej służby
Podczas rutynowego uruchamiania śmigłowca Sokół TOPR stwierdzono usterkę techniczną - poinformowało na Facebooku Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ponieważ na razie maszyna nie może latać, polskich ratowników wspomagać będzie helikopter służb słowackich.
Ratownicy zauważyli usterkę w ubiegł weekend, kiedy chcieli polecić po turystów, którzy utknęli na Kopie Kondrackiej.
TOPR: Naprawa usterki zajmie co najmniej kilka dni
"Podczas rutynowego uruchamiania śmigłowca Sokół TOPR stwierdzono usterkę techniczną. Do czasu jej usunięcia śmigłowiec ratunkowy nie będzie mógł latać" - podaje TOPR. Z doniesień medialnych wynika, że chodzi o problem z układem hydraulicznym, a jego naprawa może zająć kilka dni.
"Trwają intensywne prace techniczno-organizacyjne przy współpracy z obsługą techniczną naszego śmigłowca oraz we współpracy z producentem" - czytamy dalej w komunikacie.
Jak relacjonował dziennikarz Polsat News, ratownicy zapewniają jednak, że każda osoba, która znajdzie się w górach i będzie potrzebować pomocy, otrzyma ją.
TOPR poinformował bowiem, że w razie konieczności polscy ratownicy skorzystają z pomocy śmigłowca słowackiego ATE. Ratownicy zwrócili się również do wojska i policji, prosząc, aby służby tymczasowo użyczyły TOPR-owi jednej ze swoich maszyn.
Trudne warunki w Tatrach
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje do turystów o ostrożność, w Tatrach obowiązuje bowiem 3. stopień zagrożenia lawinowego, a warunki określane są jako "w znacznej mierze niekorzystne".
Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie - podaje TOPR.
Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego - informują służby.
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje