Ziobro odpowiada premierowi. "Pokażmy charakter"
"Apel do mnie o podjęcie zmian w sądownictwie przyjmuję w dobrej wierze" - w ten sposób Zbigniew Ziobro postanowił odpowiedzieć premierowi, który w "Gościu Wydarzeń" na antenie Polsatu i Polsat News skrytykował reformę sądownictwa, prowadzoną przez Suwerenną Polskę. Ziobro zaapelował też do Morawieckiego, by razem "pokazali charakter". Zgodził się, że zmiany w sądownictwie nie są udane, ale przyczyny takiego stanu widzi inaczej, niż jego przełożony.

Mateusz Morawiecki stwierdził w poniedziałek, że "chce iść z Suwerenną Polską do wyborów", a politykom kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę "jest w stanie dużo wybaczyć".
Na antenie Polsatu i Polsat News premier był pytany również o reformę sądownictwa, forsowaną przez ugrupowanie Zbigniewa Ziobry. - No cóż, nie wyszła im ta reforma sądownictwa za bardzo - ocenił.
Mateusz Morawiecki a Zbigniew Ziobro. Krytyka ministra
Na wywiad szefa rządu postanowił odpowiedzieć minister sprawiedliwości. "Premierze Morawiecki, pełna zgoda, że reforma sądownictwa nie wyszła w pełni tak jak wspólnie chcieliśmy. Tyle, że - przypomnę - najpierw zablokowały ją weta prezydenta. A potem unijny szantaż, którym od lat tłumaczy pan brak swojej zgody na dalszą reformę sądownictwa" - napisał na Twitterze Ziobro.
W telewizyjnym wywiadzie Morawiecki powiedział też, że "stara się dopingować" swojego ministra, by "robił co w jego mocy, by jeszcze przed wyborami skrócił czas oczekiwania na rozprawy, aby usprawnił sądy, zmniejszył kosztu funkcjonowania sądownictwa".
"Apel do mnie o podjęcie zmian w sądownictwie przyjmuję w dobrej wierze. Dlatego przesyłam raz jeszcze pakiet moich reform sądownictwa, gotowych do uchwalenia od przeszło czterech lat" - wskazał Ziobro w odpowiedzi.
Ziobro do Morawieckiego: Wreszcie przyjął pan do wiadomości
"Cieszę się, że wreszcie przyjął pan do wiadomości, że szantaż pieniędzmi z KPO służy do blokowania zmian w sądownictwie. Od początku przed tym pana przestrzegałem. Podobnie jak przed warunkowością i Fit For 55" - pisał dalej lider Suwerennej Polski.
Ziobro stwierdził też, że "uległość wobec Unii", to "dalsza degrengolada w sądownictwie, brak obiecanych pieniędzy i ograniczenie polskiej suwerenności".
Zwrócił się też bezpośrednio do swojego szefa. "Pokażmy charakter i wreszcie przeprowadźmy gotowe od dawna projekty" - napisał.
Zaapelował również o wspólną pracę w ramach Zjednoczonej Prawicy i poprosił, by premier "wycofał się ze zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, napisanych we współpracy z Brukselą".
"Pakuję do koperty projekty i przesyłam Panu. (...) Już nie tylko Suwerenna Polska, ale nawet Prezydent RP, uważają, że zmiany te łamią polską Konstytucję. A do tego zamiast przyśpieszyć, spowolnią postępowania" - napisał w "post scriptum".
Cały wywiad Mateusza Morawieckiego w Polsat News możesz zobaczyć TUTAJ.