Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Zdradzają, kiedy przyjdzie termiczna jesień. Jeszcze na nią poczekamy
Nie dajmy się zmylić obecnemu ochłodzeniu. Wciąż będzie ciepło, przynajmniej jak na tę porę roku. Według specjalistów z IMGW do nadejścia termicznej jesieni wciąż mamy trochę czasu. Możliwe, że dotrze ona do nas dopiero pod koniec miesiąca. Temperatury przez najbliższe tygodnie mogą się okazać wyższe od typowych dla tej pory roku.
Po upalnym weekendzie na początku tygodnia w Polsce zrobiło się wyraźnie chłodniej, a we wtorek w większości kraju trzeba się liczyć z deszczem, a miejscami również z upałem. Mimo wszystko cały czas będzie ciepło jak na tę porę roku - wynika z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Pogoda mimo wszystko wciąż ciepła
Jak informują specjaliści "termiczna jesień planuje przyjść na przełomie września i października. Ale póki co, lato wciąż szepcze: "nie odchodzę, bo jest mi tu dobrze". Nadchodzące tygodnie nadal mogą być cieplejsze niż w latach 1991-2020" - czytamy na profilu Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW w serwisie X.
Jesień termiczna występuje wtedy, gdy dobowa średnia temperatura powietrza mieści się w zakresie od 5 do 15 stopni Celsjusza. Jeśli powyższa prognoza się potwierdzi, to właśnie tego typu średnie temperatury będą nam towarzyszyć na przełomie miesięcy.
Wiele wskazuje na to, że przez najbliższe tygodnie będzie cieplej niż zwykle o tej porze roku. Możliwe, że na północnym wschodzie kraju będzie nawet o ponad 4 stopnie cieplej od średniej wieloletniej.
Prognoza pogody na październik
Obecne modele pogodowe wskazują wyraźnie, że w większości Polski co najmniej do drugiej połowy października będzie od jednego do nawet ponad dwóch stopni cieplej niż zazwyczaj o tej porze roku.
W całym październiku według IMGW średnia temperatura w większości kraju powinna jednak mieścić się w normie wieloletniej, jednak na południu może być od niej wyższa. Możliwe natomiast, że opadów będzie już więcej niż zwykle, szczególnie w zachodniej połowie kraju.
Warto pamiętać, że tego typu prognozy są obarczone dużym ryzykiem błędu. Specjaliści zwracają uwagę, że prognozy na okres powyżej siedmiu dni mają wyraźnie niższą sprawdzalność. Kolejne dane mogą się znacznie różnić od obecnych, dlatego warto na bieżąco śledzić aktualne doniesienia pogodowe.
Jesień w wielu odsłonach
Pod względem średniej dobowej temperatury powietrza wyróżnia się następujące termiczne pory roku:
- lato - średnia dobowa temperatura powietrza przekraczająca 15 stopni Celsjusza;
- wiosna i jesień - średnie temperatury od 5 do 15 stopni;
- zima - dobowa temperatura poniżej zera stopni;
- przedwiośnie i przedzimie - średnia temperatura od 0 do 5 st. C.
Jesień kalendarzowa rozpocznie się z tradycyjnie 23 września. Tymczasem od 1 września mamy już do czynienia z jesienią meteorologiczną, czyli ustalonym przez meteorologów i klimatologów umownym okresem służącym porównywaniu danych statystycznych.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje