Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła. Sejm zdecydował

Karina Jaworska

Oprac.: Karina Jaworska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Zły
angry
1,3 tys.
Udostępnij

W środę na posiedzeniu Sejmu odrzucono rządową ustawę o zamrożeniu cen energii. Z kolei przyjęto projekt poselski, złożony przez sejmową większość i skierowano go do prac komisyjnych. Wcześniej Koalicja Obywatelska w swojej ustawie wprowadziła autopoprawkę, która wykreśliła sporne zapisy ws. energii z wiatru.

Sejm rozpatrzył ustawy dotyczące cen energii
Sejm rozpatrzył ustawy dotyczące cen energiiSejm RPmateriały prasowe

W środę Sejm odrzucił rządowy projekt dotyczący zamrożenia cen prądu, a poselski projekt, obecnej opozycji, skierował do prac w Sejmie.

Głosowanie poprzedziła burzliwa debata, którą relacjonowaliśmy TUTAJ.

W Sejmie zaproponowano dwa projekty ws. cen energii. Ustawa rządowa zakładała zamrożenie cen przez cały rok. Z kolei projekt poselski złożony przez sejmową większość dopuszczał zamrożenie cen przez pierwsze półrocze. Ten projekt Sejm skierował do pracy w komisjach.

Ustawa zaproponowana przez koalicję ma na celu wsparcie odbiorców prądu, gazu i ciepła. Projekt przewiduje utrzymanie dotychczasowego poziomu ceny maksymalnej na poziomie 693 zł/MWh. Szacunkowy koszt przedłużenia wsparcia dla Polaków na przyszły rok oceniono na 16,5 mld zł. Środki mają pochodzić z Funduszu Covid-19, który będzie zasilany z gazowej składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za 2022 r. oraz innych środków przewidzianych w przepisach.

Zamrożenie cen energii. Nastąpiły zmiany w pierwotnym projekcie

Pierwotnie projekt zawierał także przepisy dotyczące stawiania farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Spotkało się to z krytyką ze strony PiS-u.

Jednakże we wtorek późnym wieczorem KO wprowadziła autopoprawkę do projektu wykreślającą z pierwotnej wersji kwestie związane z farmami wiatraków.  O tym, że tak ma się stać Interia informowała nieoficjalnie we wtorek. Jak usłyszeliśmy, była to osobista decyzja Donalda Tuska. Tzw. kwestia wiatrakowa nie zniknie jednak z agendy, ale będzie procedowana w normalnym trybie - jako projekt rządowy, z pełnymi konsultacjami.

Złożona przez KO autopoprawka usunęła m.in. przepisy dotyczące: minimalnej odległości wiatraków od zabudowań. Wykreślono także zapisy dotyczące ułatwień w zmianach planów zagospodarowania przestrzennego w związku budową wiatraków.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że Sejm kwestią uwolnienia energii z wiatru najprawdopodobniej zajmie się w trybie projektu rządowego.

-  Lider PO i ja, będąc liderem Polski 2050, stoimy na takim właśnie stanowisku - zależy nam na tym, żeby dobrze zrobiona ustawa wiatrakowa była w Polsce uchwalona. To zamieszanie temu nie służy, więc zrobimy teraz to, co musimy zrobić - bo PiS tego nie zrobił - czyli mrożenie cen energii z pożytkiem dla konsumentów, z pożytkiem dla konsumentów zrobimy też ustawę wiatrakową, prawdopodobnie jako projekt rządowy - zapowiedział we wtorek marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Pielęgniarki w Sejmie. Domagają się podwyżek
      "Wydarzenia": Pielęgniarki w Sejmie. Domagają się podwyżekPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      468
      Super
      relevant
      150
      Hahaha
      haha
      104
      Szok
      shock
      66
      Smutny
      sad
      58
      Zły
      angry
      423
      Lubię to
      like
      Zły
      angry
      1,3 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na