Zakaz spowiedzi dla osób poniżej 18. roku życia. Petycja trafiła do sejmowej komisji
Do sejmowej Komisji ds. Petycji trafiła propozycja zakazania udzielania osobom poniżej 18. roku życia sakramentu pokuty. "Jak pokazują wspomnienia wielu osób, spowiedź to doświadczenie upokorzenia i strachu" - czytamy w opisie petycji. Przeciwko tym zmianom protestuje m.in. Instytut Ordo Iuris.
Jak ustaliła "Rzeczpospolita", ponad 12 tys. osób podpisało petycję, by zabronić udzielania osobom nieletnim sakramentu pokuty. Do Sejmu powrócił pomysł Rafała Betlejewskiego, performera, autora książek i krytyka Kościoła.
"Jak pokazują wspomnienia wielu osób, spowiedź to doświadczenie upokorzenia i strachu, zdarzenie traumatyczne, paskudne, którego dzieci nie chciały, a przed którym nie potrafiły się obronić" - głosi treść dokumentu, którym teraz zajmie się sejmowa Komisja ds. Petycji (PET).
Zakaz spowiedzi dla nieletnich? Petycja trafiła do komisji sejmowej
O petycji Betlejewskiego można było usłyszeć po raz pierwszy w 2023 roku. Została ona jednak zwrócona z przyczyn formalnych. Poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Józefaciuk poprosił go, by złożył ją ponownie. Została oficjalnie przyjęta 16 października, a 20 listopada skierowana do Komisji do spraw Petycji, której członkiem jest właśnie poseł KO.
Oprócz niego, w jej skład wchodzą m.in. Sławomir Mentzen, kandydat na prezydenta z Konfederacji, Łukasz Mejza z Prawa i Sprawiedliwości, prezes tej partii, Jarosław Kaczyński, czy jej rzecznik prasowy Rafał Bochenek, który przewodniczy komisji.
Zazwyczaj jednomyślnie przyjmowane są rekomendację posłów referujących petycje. Tym razem może być jednak inaczej. Koalicja rządząca nie posiada większości w 16-osobowym składzie komisji i może mieć problemy, by na podstawie petycji przygotować projekt ustawy.
Sprawa budzi zainteresowanie opinii publicznej oraz polityków. Poparł ją zarówno poseł Józefaciuk, jak i posłanka Klaudia Jachira z Partii Zieloni.
- Wystąpiłem do sekretariatu komisji o to, by być sprawozdawcą petycji. Nie wiem, jaka zapadnie decyzja, zważywszy, że szefem komisji jest poseł PiS - mówi Marcin Józefaciuk. - Komisja do spraw Petycji zajmuje się punktowymi zmianami prawa, więc petycja powinna trafić do merytorycznych komisji w Sejmie. Uważam, że powinniśmy też wystąpić z dezyderatem do rządu - dodaje poseł.
Po drugiej stronie barykady stoi konserwatywny Instytut Ordo Iuris, którego zdaniem wprowadzenie w Polsce zakazu spowiedzi uczyni z niej "państwo totalitarne".
Komisja do spraw Petycji ma trzy miesiące na podjęcie decyzji w tej sprawie.
Źródło: rp.pl
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!