Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Wniosek do Sejmu o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Leppera

Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny Barbara Piwnik wystąpiła dzisiaj do Sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Andrzeja Leppera.

W komunikacie ministerstwa sprawiedliwości, prokurator Grażyna Taładaj poinformowała, że Piwnik "przedstawiła na ręce marszałka Sejmu Marka Borowskiego wniosek Prokuratora Okręgowego w Warszawie o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Andrzeja Leppera".

"Zdaniem Prokuratury Okręgowej i Apelacyjnej zgromadzone w tej sprawie aktualnie dowody, dostatecznie uzasadniają wydanie postanowienia o postawieniu zarzutów o popełnieniu tych sześciu przestępstw wobec pana Andrzeja Zbigniewa Leppera" - mówił kilka dni temu prokurator Zbigniew Jaskólski.

Na byłym Wicemarszałku Sejmu ciąży wiele zarzutów, z których najpoważniejszym okazał się zarzut pomówienia przez Leppera ministrów i posłów RP. Postawienie go przed sądem uniemożliwia na razie immunitet poselski Andrzeja Leppera. Jednak jak wynika z zapowiedzi poszczególnych klubów poselskich, wszystko wskazuje na to, że Sejm pozbawi lidera Samoobrony immunitetu.

Posła nie można przesłuchać w charakterze podejrzanego ani postawić mu zarzutów, ponieważ chroni go immunitet. Uchylić go może - na wniosek prokuratora generalnego - Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy posłów. Sam Lepper - choć wcześniej zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu - powiedział, że on sam "raczej" nie zrzeknie się immunitetu i chce, by posłowie rozstrzygnęli o tym w głosowaniu. Lepper powiedział, że choć zastanawia się jeszcze nad tym, czy sam powinien zrzec się immunitetu, to skłania się raczej ku temu, by Sejm musiał o tym zdecydować w głosowaniu.

- Muszę z prawnikami przedyskutować tę sprawę. Raczej pójdziemy w kierunku tym, żeby posłowie jednak głosowali - powiedział szef Samoobrony. Były wicemarszałek Sejmu chce "zobaczyć, jak posłowie głosują" nad jego immunitetem, a jak będą głosować później, "kiedy będą wpływać wnioski (o uchylenie immunitetu) wobec innych, którzy są w Sejmie." - Całą satysfakcję muszę przeżyć, że będę widział, jak głosują - podkreślił.

Płażyński: Platforma będzie za uchyleniem immunitetu Lepperowi

Lider Platformy Obywatelskiej Maciej Płażyński zapowiedział, że jego klub opowie się za uchyleniem immunitetu posłowi Samoobrony Andrzejowi Lepperowi.

- Zagłosujemy za uchyleniem immunitetu Andrzejowi Lepperowi, ponieważ pomówienia powinny być możliwie szybko rozstrzygane przez sąd - powiedział Płażyński. - Jest to w interesie nie tylko pomówionych, ale też w interesie publicznym - dodał.

Płażyński uważa, że Sejm powinien "możliwie szybko" zająć się sprawą uchylenia immunitetu Lepperowi. - Niech sąd oceni, czy Andrzej Lepper miał jakiekolwiek podstawy do występowania z takimi oskarżeniami - powiedział.

Lisak: UP będzie głosować za uchyleniem immunitetu Leppera

Klub Unii Pracy będzie głosował za uchyleniem immunitetu poselskiego Andrzeja Leppera - zapowiedział polityk tej partii Janusz Lisak. - Nie ma tutaj cienia wątpliwości - oświadczył.

Janusz Lisak powiedział, że w sprawie immunitetu Leppera nie ma na razie oficjalnego stanowiska klubu Unii. Jego zdaniem, uchylenie immunitetu jest jednak konieczne "po to, by strona narażona na szwank przez niego mogła dochodzić swoich praw w sposób otwarty".

PiS prawdopodobnie zagłosuje za uchyleniem immunitetu Leppera

Lider Prawa i Sprawiedliwości Lech Kaczyński zapowiedział dzisiaj, że jego klub prawdopodobnie zagłosuje za uchyleniem immunitetu szefa Samoobrony Andrzeja Leppera.

- Prawdopodobnie będziemy głosowali za uchyleniem immunitetu Lepperowi, ale jednocześnie będziemy chcieli dokładnie poznać szczegóły postępowania przygotowawczego w tej sprawie - powiedział Kaczyński.

Kaczyński zwrócił uwagę, że dotychczas politycy "ścigali" sprawy pomówień z oskarżenia prywatnego. - Ja sam tak robiłem i nie pamiętam, żeby prokurator za mnie działał - stwierdził.

Według lidera PiS, prokuratura zadziałała tu niezwykle szybko, zwłaszcza porównując to z wcześniejszą powolnością działania wymiaru sprawiedliwości wobec Leppera.

Jaskiernia: Lepper powinien zrzec się immunitetu

Andrzej Lepper powinien zrzec się immunitetu, w przeciwnym wypadku "bardzo poważnie" trzeba będzie rozważyć poparcie wniosku o jego uchylenie - uważa szef klubu parlamentarnego SLD Jerzy Jaskiernia.

- Pan Lepper powinien zrezygnować z immunitetu - jest to przecież człowiek honoru; gdy pewne wydarzenia się działy, zdawał sobie sprawę, że podejmuje się pewnego rodzaju kontrowersyjnej akcji, która może różnie się skończyć - skomentował wniosek Barbary Piwnik Jaskiernia.

Jaskiernia dodał, że jego zdaniem "gdyby Lepper nie zrezygnował z immunitetu, to trzeba będzie bardzo poważnie rozważyć poparcie wniosku o jego uchylenie".

- Wydaje mi się, że pan Lepper zdawał sobie z tego sprawę - i zdaje obecnie - że trzeba doprowadzić do postawienia "kropki nad i" musimy skończyć w Polsce z sytuacją, że tego typu różne działania nie mają swojego końca i zachęcają innych do podobnego postępowania - mówił Jaskiernia.

Zapowiedział, że klub SLD "rozpatrzy ten wniosek stosownie do istniejących procedur".

- W tej fazie mogę wyrazić tylko pogląd przewodniczącego klubu, że logicznym będzie zrobienie wszystkiego, co będzie sprzyjało wyjaśnieniu tej sprawy do końca - powiedział Jaskiernia.

Sawicki: będę za uchyleniem immunitetu Lepperowi

Szef klubu PSL Marek Sawicki powiedział, że ludowcy będą dopiero dyskutowali nad stanowiskiem wobec wniosku o uchylenie immunitetu Andrzejowi Lepperowi. On sam natomiast będzie za uchyleniem immunitetu szefowi Samoobrony.

- Jak pan Andrzej Lepepr pytał mnie, jak ja się zachowam, to odpowiedziałem krótko: nie mogę pozwolić sobie na to, żeby czołowy polityk, szef Samoobrony, trwał pod jakimkolwiek zarzutem. Stąd też, będę za tym, żeby panu Andrzejowi Lepperowi umożliwić pełne oczyszczenie jego dobrego imienia - powiedział Sawicki.

Dodał, że opowiada się za tym, aby pomóc Lepperowi oczyścić się z zarzutów. - Będę głosował za uchyleniem immunitetu, po to żeby pan Andrzej Lepper nie trwał pod zarzutami, które w jego mniemaniu są niesłuszne - powiedział Sawicki.

Zaznaczył, że wielokrotnie mówił, iż "jeśli będą wnioski prokuratorskie w stosunku do posłów, to niezależnie od tego z jakiego ugrupowania będą", to będzie głosował za uchyleniem immunitetu.

Sawicki powiedział, że na posiedzeniu klubu będzie namawiał kolegów do zagłosowania za uchyleniem immunitetu Lepperowi. Dodał, że nie sądzi, aby Sejm zgodził się na to, by Lepper nadal chroniony był immunitetem.

Macierewicz: interwencja prokuratora groźna dla demokracji

Antoni Macierewicz (LPR) uważa, że wniosek minister sprawiedliwości o zgodę Sejmu na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej szefa Samoobrony Andrzeja Leppera to "interwencja groźna dla demokracji".

- Jeśli nie ma dowodów na popełnienie jakichś zbrodni przez pana Leppera, to nie należy żądać zniesienia immunitetu w związku ze sprawami, które są podnoszone w ramach obowiązków poselskich na posiedzeniu Sejmu, z mównicy sejmowej - powiedział dzisiaj rzecznik prasowy LPR Antoni Macierewicz zastrzegając, że jest to jego indywidualne zdanie - klub LPR nie zajął jeszcze stanowiska w tej sprawie.

Według Macierewicza, poseł "musi być wolny w swoich wypowiedziach sejmowych", a "interwencja" prokuratora generalnego w sprawie immunitetu Leppera "może być na przyszłość dla demokracji groźna".

INTERIA.PL/PAP

Zobacz także