Reklama

Marek Sawicki

Wtorek, 21 listopada 2023 (12:56)AktualizacjaPoniedziałek, 17 czerwca 2024 (14:31)

Marek Wacław Sawicki to polski polityk i parlamentarzysta. Od 1993 poseł na Sejm II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX i X kadencji. W latach 2007-2012 oraz 2014-2015 minister rolnictwa i rozwoju wsi. W 2023 r. został marszałkiem seniorem Sejmu X kadencji.

Marek Sawicki
Marek Sawicki/Polsat News

Marek Sawicki

Marek Sawicki - wykształcenie i kariera zawodowa

Marek Wacław Sawicki ukończył Technikum Rolnicze w Sokołowie Podlaskim, a następnie w 1983 roku zdobył dyplom na Wydziale Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach (woj. mazowieckie).

W 1997 roku został absolwentem studiów podyplomowych z zakresu wspólnotowego prawa rolnego w Instytucie Prawa Rolnego Polskiej Akademii Nauk. Następnie w 2006 roku na Akademii Podlaskiej w Siedlcach uzyskał stopień naukowy doktora, broniąc rozprawę doktorską poświęconą uprawie ziemniaka.

W 1983 roku Marek Sawicki pracował jako asystent w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. Następnie w latach 1987-1988 był inspektorem w cukrowni w Sokołowie Podlaskim  (woj. mazowieckie), a od 1989 do 1990 r. pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Rolniczych w Sokołowie Podlaskim.

Marek Sawicki - kariera polityczna

Swoją karierę polityczną Marek Sawicki rozpoczął w 1988 roku, wstępując do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Dwa lata później dołączył do Polskiego Stronnictwa Ludowego. W strukturze partyjnej pełnił funkcje wiceprezesa Naczelnego Komitetu Wykonawczego, sekretarza Rady Naczelnej, czy też wiceprzewodniczącego Rady Naczelnej.

W latach 1990-1996 piastował urząd wójta gminy Repki, a następnie w latach 1996–1997 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Łączności oraz pełnomocnika rządu ds. telekomunikacji na wsi.

Od 1993 roku Marek Sawicki reprezentuje okręgi siedleckie w polskim Sejmie, obejmując mandat kolejno w II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX i X kadencji. Pełnił m.in. stanowiska sekretarza Sejmu w II kadencji, przewodniczącego Komisji Ochrony Konkurencji i Konsumentów w III kadencji oraz przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego w IV kadencji.

W latach 2007–2012 i Marek Sawicki pełnił funkcję ministra rolnictwa i rozwoju wsi w rządach Donalda Tuska. 

W 2012 roku złożył dymisję ze stanowiska ministra po zarzutach dotyczących nepotyzmu i niegospodarności w spółkach Skarbu Państwa.

W latach 2014–2015 ponownie objął urząd w rządzie Donalda Tuska, a następnie Ewy Kopacz.

W Sejmie VIII kadencji Marek Sawicki objął funkcję wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego PSL. Następnie w 2019 roku został wybrany na kolejną kadencję Sejmu.

W 2023 roku, z ramienia współtworzonej przez ludowców Trzeciej Drogi, ponownie uzyskał mandat poselski X kadencji, a 7 listopada prezydent Andrzej Duda wyznaczył go na marszałka seniora Sejmu X kadencji. Marek Sawicki otworzył 13 listopada 2023 r. inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji.

Został kandydatem Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Konfederacja na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024.

Marek Sawicki - życie prywatne

Marek Sawicki jest w związku małżeńskim z Wiesławą Sawicką, która przed laty pełniła funkcję zastępcy dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. dr. J. Bogdanowicza w Warszawie.

Przed odejściem na emeryturę w 2019 roku była dyrektorką Domu Pomocy Społecznej w Wirowie (woj. mazowieckie).

Para ma troje dzieci - dwie córki oraz syna.
Temat Marek Sawicki znajdziesz również w serwisie: Biznes

Marek Sawicki - Wiadomości

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 (19:34)
- Oczywiście, że bym Katarzynę Kotulę odwołał (jako premier - red.) - przyznał marszałek senior Marek Sawicki (PSL), oceniając działania polityczki Lewicy jako "nieetyczne". W zeszłym tygodniu...
Piątek, 8 grudnia 2023 (14:56)
W rządzie Donalda Tuska ministrem ds. równego traktowania zostanie Katarzyna Kotula z Lewicy. Nie u wszystkich polityków przyszłej koalicji ta decyzja wzbudza entuzjazm. - Chodziło o zwiększenie...

Marek Sawicki - Wideo