Tysiące interwencji po ulewach. Eksperci: To będzie się powtarzać

Jakub Wojciechowski

Oprac.: Jakub Wojciechowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
126
Udostępnij

Pogoda we wtorek była szczególnie niebezpieczna na południu Polski. Strażacy odebrali łącznie 2138 zgłoszeń dotyczących silnego wiatru i podtopień - poinformował rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski. Na szczęście w środę sytuacja na rzekach stopniowo się stabilizuje.

Zalania w miejscowości Ligota, w okolicy skrzyżowania ulic Zabrzeskiej i Rolników. We wtorek w całym kraju strażacy odnotowali ponad 2,1 tys. zgłoszeń
Zalania w miejscowości Ligota, w okolicy skrzyżowania ulic Zabrzeskiej i Rolników. We wtorek w całym kraju strażacy odnotowali ponad 2,1 tys. zgłoszeńJarek PraszkiewiczPAP

Z danych na wtorek na godz. 21:00 wynika, że najwięcej zgłoszeń miało miejsce w województwie śląskim - 1122. W drugim pod tym względem woj. małopolskim zgłoszeń było 575. Do środy rano ta liczba jeszcze wzrosła.

Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

Ponad tysiąc interwencji na Śląsku

Kolejne miejsca pod względem liczby zgłoszeń zajmowały we wtorek wieczorem województwa: lubelskie (211), podkarpackie (96), świętokrzyskie (55) oraz mazowieckie (34).

We wtorek wieczorem sytuacja już się uspokajała, a część jednostek skierowanych do akcji w poszczególnych powiatach była sukcesywnie odsyłana - informował Karol Kierzkowski.

Na Podkarpaciu W większości przypadków strażacy zajmowali się głównie w celu wypompowania wody z zalanych piwnic, posesji i dróg, udrożnianiu przepustów drogowych oraz usuwaniu połamanych konarów i drzew. Na szczęście nikt nie został ranny.

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Wojciech Czanerle w okolicach Leżajska we wtorek po południu 400 odbiorców nie miało prądu, jednak wszystkie awarie zostały usunięte.

W Małopolsce we wtorek z powodu niebezpiecznej pogody i wezbranego Prądnika zamknięta była między innymi Jaskinia Ciemna, parkingi oraz szlaki turystyczne na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Od środy szlaki, parkingi i inne obiekty są już otwarte, z wyjątkiem parkingu pod Maczugą Herkulesa.

Od północy 4 czerwca do środy rano małopolska straż pożarna odnotowała łącznie 703 zdarzenia związane z usuwaniem skutków ulewnych deszczy, w tym 213 w samym Krakowie, 110 w powiecie suskim i 88 w myślenickim.

Chociaż pogoda w Małopolsce już się stabilizuje i nie wydano w tym rejonie kolejnych ostrzeżeń meteorologicznych, to rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo ostrzega przed możliwymi osuwiskami.

Takie zdarzenia mogą się powtarzać

Wiele wskazuje na to, że potężne ulewy i będące ich skutkiem powodzie błyskawiczne będą czymś, z czym w najbliższej przyszłości będziemy musieli się pogodzić. Tak mówił między innymi w Polsat News hydrolog Michał Marcinkowski, ekspert Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska - Państwowym Instytucie Badawczym:

Musimy sobie powiedzieć jasno, że w najbliższych dekadach spodziewamy się coraz częściej takich ulewnych, nawalnych opadów. To jest niestety jeden z elementów zmian klimatu, które już obserwujemy i które są prognozowane na najbliższe lata. Tego rodzaju opady będą występowały coraz częściej - powiedział ekspert.

Z tą opinią zgadza się Arkadiusz Marek Tomczyk z Zakładu Meteorologii i Klimatologii uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Według naukowca wraz z rosnącymi temperaturami "prawdopodobnie zmieni się rozkład opadów atmosferycznych w ciągu roku":

- Coraz częściej będą się pojawiać opady krótkotrwałe i intensywne. Będzie to powodowało przede wszystkim na obszarach miejskich duże zagrożenie, np. wspomniane powodzie błyskawiczne - mówił Arkadiusz Marek Tomczyk.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Dramatyczna sytuacja w Bielsku-Białej. Woda zalewała domy i ulice
      Dramatyczna sytuacja w Bielsku-Białej. Woda zalewała domy i ulicePolsat News
      Przejdź na