Te osoby mogą dostać emeryturę wcześniej. Tobie też się należy?
Osoby wykonujące niektóre zawody mogą skorzystać z wcześniejszego prawa do świadczenia emerytalnego. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, by otrzymać wcześniejszą emeryturę.

Spis treści:
Wcześniejsza emerytura: Kto ma do niej prawo?
Osoby, które urodziły się w latach 1949-1968 i pracowały w szczególnych warunkach albo w szczególnym charakterze mogą ubiegać się o wcześniejsze świadczenie emerytalne. Dodatkowo na dzień 31 grudnia 2008 roku musiały spełniać następujące warunki:
- osiągnąć wiek emerytalny
- udokumentować okresy składkowe i nieskładkowe
- udokumentować staż pracy w szczególnych warunkach albo w szczególnym charakterze (taka informacja musi znaleźć się na świadectwie pracy)
- udokumentować, że pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wykonywały stale i w pełnym wymiarze czasu pracy
- nie być członkami otwartego funduszu emerytalnego OFE
- jeśli są członkami OFE, to powinny złożyć wniosek za pośrednictwem ZUS o przekazanie zgromadzonych funduszy na rzecz budżetu państwa.
Praca w szczególnych warunkach albo w szczególnym charakterze to praca:
- o znacznej szkodliwości dla zdrowia
- o znacznej uciążliwości
- wymagająca wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne, albo otoczenia.
Ten rodzaj pracy jest definiowany przez artykuł 32. Ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 roku. Praca w szczególnych warunkach albo w szczególnym charakterze powoduje, że siły pracownika są naturalnie zmniejszone przez czynniki zewnętrzne, które mogą występować w środowisku pracy.
Wcześniejsza emerytura: Dla jakich zawodów?
Praca w szczególnych warunkach to na przykład praca pod ziemią, praca przy produkcji ołowiu, praca przy przetwórstwie azbestu itp. Natomiast praca w szczególnym charakterze, to np. praca w służbach mundurowych, ale także w określanych przypadkach taką pracę mogą wykonywać np. dziennikarze, nauczyciele czy pracownicy administracji celnej.
Wcześniejsza emerytura przysługuje osobom, których czas pracy w szczególnych warunkach albo w szczególnym charakterze wynosi:
- 15 lat dla kobiet do osiągnięcia przez nie 55 lat
- 15 lat dla mężczyzn do osiągnięcia przez nich 60 lat.
Wcześniejsza emerytura: Gdzie złożyć wniosek?
Należy pamiętać, że praca wykonywana w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze powinna być zgodna z wykazem A i B, który można znaleźć w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Wpis o wykonywaniu takiej pracy powinien zostać także umieszczony w świadectwie pracy.
Jeśli zainteresowana osoba chce starać się o wcześniejszą emeryturę i spełnia wszystkie warunki, powinna złożyć wniosek w dowolnej jednostce ZUS. Wniosek w formie papierowej można przesłać pocztą albo złożyć w placówce. Przyjmowane są także wnioski w formie elektronicznej przez Platformę Usług Elektronicznych PUE. Pracownik musi osobiście albo przez swojego pełnomocnika złożyć taki wniosek. Pracodawcy nie mają takiego obowiązku.