Reklama

Ile trzeba pracować, żeby przejść na emeryturę? Wiek też ma znaczenie

Temat wcześniejszego przejścia na emeryturę niezmiennie cieszy się dużą popularnością wśród osób pracujących. Byłoby to niezależne od rodzaju wykonywanej pracy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że już teraz osoby pracujące w niektórych zawodach mogą skorzystać z tego przywileju. W jakim wieku możemy przejść na emeryturę? Ile musimy mieć przepracowanych lat?

Pomysł emerytury stażowej zakłada przejście na emeryturę po osiągnięciu wyłącznie wymaganego stażu pracy. W tej chwili jest to jednak tylko projekt i nie wiadomo, czy i kiedy wejdzie on w życie. Obecne zasady przejścia na emeryturę nadal zwracają uwagę bardziej na wiek osoby pracującej niż jej staż pracy. Oto aktualne wymagania, bez których niemożliwe jest otrzymanie emerytury.

Reklama

Ile wynosi podstawowy staż i wiek emerytalny w Polsce?

Obecnie wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Próg ten został wprowadzony 1 października 2017 roku. Wcześniej na emeryturę można było przejść dopiero po ukończeniu 67. roku życia, niezależnie od płci.

Emeryturę otrzymują osoby, które - oprócz wieku - osiągnęły również odpowiedni staż pracy. Kobiety muszą przepracować na umowie o pracę minimum 20 lat. W przypadku mężczyzn wymagane jest 25 lat stażu pracy. Ci, którzy nie osiągnęli takiego wyniku, nie otrzymają emerytury. Dostaną wyłącznie świadczenie w wysokości składek zgromadzonych przez wszystkie swoje lata pracy.

Gdzie potrzebny jest staż pracy?

Istnieją jednak zawody, w przypadku których system emerytalny działa na innych zasadach - do otrzymania świadczenia wymagany jest jedynie staż pracy, niezależnie od osiągniętego wieku.

Jednym z nich jest zawód policjanta. Do 2013 roku stróże prawa mogli przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 15 lat. Obecnie muszą mieć za sobą 25 lat służby. To samo tyczy się żołnierzy. Mogą przejść na emeryturę po 25 latach służby w Wojsku Polskim.

Emerytury pomostowe. Które zawody mogą z nich korzystać?

Niektóre zawody pozwalają przejść na tzw. emeryturę pomostową, czyli uzyskanie świadczenia przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W tym przypadku jednak liczy się zarówno wiek pracownika, jak i jego staż pracy.

Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść:

  • Górnicy - kobiety po ukończeniu 50 lat + 20 lat stażu, mężczyźni po ukończeniu 55 lat + 25 lat stażu,
  • Strażacy, strażnicy graniczni, służba więzienna, CBŚ oraz ABW - niezależnie od płci po ukończeniu 55 lat i 25 latach służby,
  • Sędziowie i prokuratorzy - kobiety w wieku 55 lat z 25-letnim stażem, mężczyźni w wieku 60 lat z 30-letnim stażem,
  • Ratownicy górscy - kobieta w wieku 50 lat, mężczyzna w wieku 55 lat. Niezależnie od płci wymagane jest 10-letnie doświadczenie zawodowe,
  • Kolejarze - kobieta w wieku 55 lat z 20-letnim stażem pracy, mężczyzna w wieku 60 lat z 25-letnim stażem pracy. Wymagane jest dodatkowo 15 lat stażu jako kolejarz w PKP lub spółkach przynależnych.

Wcześniejsze pójście na emeryturę. Nowe zasady?

W ostatnim czasie pojawiają się spekulacje na temat emerytur stażowych. Projekt został już zgłoszony do Sejmu. Według niego, przejście na emeryturę byłoby możliwe po osiągnięciu wyłącznie określonego stażu pracy. Wiek nie byłby wymogiem.

Według projektu emerytury stażowej kobiety mogłyby na nią przejść po 35 latach pracy. Mężczyźni natomiast doczekaliby się jej po 40 latach. Należy pamiętać, że okres ten uwzględniałby jedynie zatrudnienie na umowie o pracę. Do stażu pracy nie uwzględniałoby się również okresu edukacji.

***

Czytaj także:

Inflacja pochłonęła jedną emeryturę. Będzie wyższa waloryzacja

Ten dodatek od państwa znany jest nielicznym. Ty też możesz dostawać 620 zł miesięcznie?INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy