Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Święto Niepodległości. Marsz w Warszawie i liczne utrudnienia

W całym kraju od rana trwają obchody Narodowego Święta Niepodległości. W Warszawie prezydent Andrzej Duda oraz polscy politycy złożyli wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości. Główne obchody Święta Niepodległości rozpoczną się w południe na placu Józefa Piłsudskiego, później ulicami stolicy przejdzie Marsz Niepodległości. W związku z obchodami w Warszawie planowane są utrudnienia w ruchu

11 listopada. Obchody Święta Niepodległości w Warszawie
11 listopada. Obchody Święta Niepodległości w Warszawie/Tomasz Gzell/PAP

W poniedziałkowy poranek rozpoczęły się uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W Warszawie prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. 

Wieńce złożyli także przedstawiciele pozostałych partii politycznych, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz czy marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Narodowe Święto Niepodległości. Prezydent wręczył odznaczenia

O godz. 9:00 w Belwederze prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe. Order Orła Białego otrzymał prof. Ryszard Legutko - publicysta, tłumacz, filozof i polityk, a także lekarz otochirurg i otolog prof. Henryk Skarżyński - twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Order Orła Białego jest najwyższym orderem Rzeczypospolitej, nadawanym za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej. 

Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się msza św. w intencji ojczyzny z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. W eucharystii z okazji obchodów Święta Niepodległości uczestniczyli również Władysław Kosiniak-Kamysz, Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, a także szef NIK Marian Banaś.

W południe zaplanowano udział prezydenta w odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. To właśnie na placu Józefa Piłsudskiego w stolicy odbędą się główne uroczystości z udziałem najważniejszych polityków.

11 listopada. Obchody Święta Niepodległości w kraju, liczne trudnienia

Podczas poniedziałkowych obchodów Święta Niepodległości w Warszawie należy spodziewać się wielu utrudnień drogowych. Do godz. 14 ulice w sąsiedztwie placu Piłsudskiego będą wyłączone z ruchu, z kolei w godzinach 14-20 ulica od Nowego Światu do Trębackiej będzie wyłączona z ruchu, w związku z Festiwalem Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.

Również w godzinach 14-20 w Warszawie rozpocznie się Marsz Niepodległości. Uczestnicy zgromadzenia wyruszą z ronda Dmowskiego, przejdą Alejami Jerozolimskimi, przez most Poniatowskiego. Dalej marsz przemierzał będzie ulice: Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie i Siwca na błonia stadionu Narodowego. Hasło tegorocznego Marszu Niepodległości to "Wielkiej Polski moc to my".

W Krakowie o godz. 12 rozpoczną się obchody Święta Niepodległości na placu Jana Matejki. Wcześniej odbędzie się msza w Katedrze Wawelskiej, z której pochód patriotyczny przejdzie przez ulicę Grodzką, Rynek Główny i ulicę Floriańską aż pod Pomnik Grunwaldzki.

We Wrocławiu odbędzie się organizowana przez magistrat oraz Centrum Historii Zajezdnia Radosna Parada Niepodległości, a obchody 11 listopada w Katowicach zaplanowano na placu Bolesława Chrobrego. W Rzeszowie uroczystości odbędą się na placu Wolności przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego, natomiast w Lublinie po mszy św. w intencji ojczyzny uczestnicy wyruszą na Plac Litewski.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest co roku 11 listopada dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. 

Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 roku, jednak zostało zniesione w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto Niepodległości przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Antyrakietowa baza w Redzikowie. Szef BBN Jacek Siewiera w ''Graffiti'' podał datę otwarcia/Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także